V mládí tuhle skutečnost považoval za velkou zradu i cyklista Jan Smolík, ale nyní v tom vidí výhodu.
"Jako kluk jsem byl naštvaný kvůli dárkům, ale nyní alespoň nemusím pořádat narozeninové oslavy, protože všichni sedí doma u stromečku. Mám klid,“ komentoval nedávno s úsměvem datum svého narození totožného se Štědrým dnem vítěz Závodu míru z roku 1964.
Před jedenácti lety odešel do důchodu a začal se nudit. Vzal tedy brigádu na Masarykově okruhu v Brně, kde dělal pár let traťového komisaře.
Smolíčku pacholíčku, dojeď do Prahy ve žlutém tričku... hlásaly transparenty na československém území kolem trati Závodu míru, který končil v roce 1964 v Praze dojezdem na škvárový okruh v Edenu. Tehdy skutečně si Jan Smolík žlutý trikot na největším amatérském cyklistickém závodě udržel. V tomto závodě vyhrál šest etap a dvacet etap jel ve žlutém tričku. Po vítezství Jan Smolík sahal ještě v roce 1967, ale po nevydařené etapě Plzeň - Ústí nad Labem byly naděje zmařeny. Jan Smolík se stal pro mnoho mladých cyklistů vzorem.
Janovi Smolíkovi, který se narodil 24. prosince 1942, je pětasedmdesát let. SportovníListy.cz Janovi Smolíkovi do Brna blahopřejí.
Rozhovor a fotografie byly pořízeny při slavnostním setkání sportovců Dukly Praha, které proběhlo začátkem prosince 2017 v Praze. Jan Smolík na setkání armádních sportovců převzal společně s dalšími 56 sportovci všech druhů sportu pamětní diplom .
Na webu SportovníListy.cz ještě najdete následující články
Na kole u nás závodí stále víc dospělých, mládeže. Královna kol - silniční cyklistika má problém