Dvaatřicetiletý zkušený skokan do vody Michal Navrátil zařídil první a jedinou českou medaili ze světového šampionátu v plaveckých sportech po 14 letech. Navázal na druhá místa dálkové plavkyně Jany Pechanové a znakařky Ilony Hlaváčkové z Barcelony 2003.
Pokud se podíváme do statistiky plaveckých úspěchů, tak předtím vystoupily na stupně vítězů v minulém století už jen skokanky do vody Milena Duchková (1973) a Heidemarie Bártová-Grecká (1991).
Navrátil patřící do světové špičky v této disciplíně pro odvážné získal medaili až po svém třetím startu na mistrovství světa. Jinak před čtyřmi lety v Barceloně byl čtvrtý, v roce 2015 v Kazani ho jeden nevydařený skok odsunul na osmou příčku.
V Budapešti, kde se skákalo na speciálně vybudovaném bazénu před maďarským parlamentem, figuroval na druhé příčce už po dvou skocích z výšky 27 metrů. V polovině soutěže před ním byl s výrazným náskokem jen obhájce titulu Gary Hunt z Velké Británie, kterému však nevyšlo finále a musel se spokojit až s pátým místem. V semifinále se před Navrátila dostal ještě Američan LoBue, ale Huntův neúspěch v posledním skoku vrátil českého závodníka na druhou příčku.
Za vítězným Američanem zaostal Michal Navrátil nakonec o 6,25 bodu. Na třetím místě skončil Ital Alessandro de Rose s odstupem 11,25 bodu na českého skokana.
O náročnosti skoků svědčí, že skokani skáčou z výšky, která je o jen dva metry delší než krátký bazén.
Skokan do vody se dívá před skokem do hloubky 27 metrů, což je, jako byste se dívali dolů z okna devítipatrové budovy.
MS v plaveckých sportech v Budapešti
Extrémní skoky do vody muži: 1. LoBue (USA) 397,15, 2. Navrátil (ČR) 390,90, 3. De Rose (Itálie) 379,65, 4. Jones (USA) 368,05, 5. Hunt (Spojené království) 356,40, 6. Duque (Kolumbie) 355,10.
(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)