Miroslav Jansta: Olympiáda v Paříži ukázala limity českého sportu

Přes úspěšné závěrečné dny v Paříži dosáhla česká výprava nejhoršího výsledku na letních olympijských hrách. Kromě jen pěti medailí jsou pozitivem individuální výkony a nasazení reprezentantů, dále pak několik skvělých čtvrtých, pátých nebo šestých míst. Průběh Her v Paříži okomentoval předseda České unie sportu Miroslav Jansta.





  Jak říkám... 



„Narazili jsme na strop českého sportu, který na mezinárodních akcích táhne povětšinou několik výjimečných osobností, dost často z rodinných sportovních klanů. Jenže nejsou to stroje na výrobu medailí, občas přijdou chyby a konkurence brutálně roste. Poslední dny byly ale samozřejmě skvělé. Jenže ve skutečnosti pouze pár našich národních svazů drží dlouhodobě krok se světem. Obávám se toho, že Česko bude silné a úspěšné osobnosti ztrácet a nové se jen těžce najdou. Naše základna v podobě sportovních klubů se totiž pomalu, ale jistě bortí, což bude mít negativní dopad také na reprezentaci,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.


V Londýně, v Riu de Janero a také v Tokiu získali čeští sportovci deset nebo jedenáct medailí, dvojciferný výsledek se povedl také v Atlantě v roce 1996. V Paříži česká výprava vybojovala jen  pět cenných kovů, přitom počet disciplín a sportů se na OH zvyšují.


  Jak říkám... 


„Je potřeba skutečně docenit úspěšné medailisty, jako jsou například Barbora Špotáková, Lukáš Krpálek, Jakub Vadlejch, tenistky, kanoisty a kajakáře za to, co vlastně dokázali. Vybojovat medaili opakovaně není automatická věc. Olympiáda v Paříži poukázala na naše limity podobně, jako se to stalo v našem fotbale, když odcházeli úspěšní hráči typu Poborského, Rosického nebo Nedvěda. Výjimečných výsledků a zlatých medailí bude méně a neúčast našich kolektivních sportů jasně ukazuje na to, že systém státní podpory v oblasti sportu není od roku 1993 stále optimálně nastaven,“ potvrdil Miroslav Jansta.

Česká unie sportu, která sdružuje skoro 7500 klubů a 78 sportovních svazů, dlouhodobě upozorňuje na to, že v rámci Evropy je sport v Česku podfinancován. Nastavení tělesné výchovy ve školách je v současné době nedostatečné, z tělocviku se děti často omlouvají, zatímco v okolních zemích se přidávají ve školách hodiny pohybu na víc. Průzkum České školní inspekce jasně odhalil, že se permanentně zhoršuje u dětí fyzická zdatnost a pohybová gramotnost. To potvrdilo také v letošním průzkumu 67 procent předsedů sportovních klubů a tělovýchovných jednot. Do průzkumu ČUS se zapojilo více než 2000 zástupců TJ/SK z celé republiky. Více než polovina z nich uvedla, že nemá prostředky pro svoji činnost (55 %) a podle 72 % zástupců klubů je akutní nedostatek zájemců o práci ve volených orgánech sportovních spolků.


  Jak říkám... 


„Když se na sport v Česku podíváme reálnými očima, bez marketingových pozlátek, tak fyzička a často už také psychika dětí konstantně chřadne. Sportovní kluby nemají dostatek prostředků na svoji činnost, v drtivé většině na trenéry dětí a v blízké budoucnosti je nebude mít kdo vést, protože je enormní nedostatek dobrovolných funkcionářů. Spodek se nám rozsype, vršek v podobě sportovních svazů nebude mít kde brát talentovanou mládež a vlastně ani nemáme odpovídající prostředky a zázemí na to, abychom z nich mohli pravidelně generovat silné osoby s potenciálem na zlaté medaile. A to nemluvím o péči o kolektivní sporty – státní podpora je pro ně na vedlejší koleji. A účast jakéhokoliv našeho kolektivního sportu na OH je v nedohledu,“ vysvětlil předseda České unie sportu Miroslav Jansta, který dává za příklad francouzský systém, kde elitní sportovci trénují v moderním multisportovním centru.


„V Česku slouží reprezentačním sportovcům k přípravě chátrající Sportovní centrum Nymburk. Snad se nám podaří přesvědčit stát, že větší podpora a investice do něho a do sportu všeobecně se nám vrátí v podobě větších šancí na úspěch na mezinárodních akcí a ve větší míře zdravějších lidí – a tím poté do menších nákladů ve zdravotnictví,“ přál si předseda České unie sportu, který by rád zavedl ministerstvo sportu.

Jansta společně s dalšími členy výkonného výboru ČUS už plánuje během září a října schůzky s předsedy sportovních svazů. Probrat s nimi chce názor na reprezentaci a zlepšení v přípravě vrcholových sportovců.

  Jak říkám... 



„Budeme se ptát, co by jim pomohlo, jaké vnímají aktuální nedostatky. Výsledky z porad předložíme státu,“ upřesnil předseda ČUS.

„Zároveň potřebujeme dát vrcholovým sportovcům komfortnější podmínky – často totiž musí každý rok bojovat o státní podporu a obhajovat jí výsledkově na závodech. Rád bych zajistil u vybraných jedinců větší a dlouhodobější jistotu podpory. A rozhodně musíme zrevidovat nebo se zamyslet nad zcela jinou podporou olympijských kolektivních sportů u nás, aby byly více konkurenceschopné. Výsledky z olympiády v Paříži by měly přinést mnohé impulsy k zamyšlení,“ uzavřel hodnocení české účasti na Hrách v Paříži  Miroslav Jansta.





Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.




(Petr Skála pro SportovniListy.cz podle tiskové zprávy cuscz.cz ,  foto a koláž Petr Skála)