Oslavenci pogratuloval také ministr obrany Martin Stropnický: "Děkuji za vše, co jste jako aktivní sportovec a posléze trenér pro naši zemi a armádní sport vykonal. Na mnoho let jste se stal symbolem úspěchů české atletiky. Jste vzorem pro mladou generaci. Jsem moc rád, že se věnujete svým nástupcům, Vaše skvělá práce je na jejich výsledcích vidět," napsal ministr v blahopřání a popřál pevné zdraví a mnoho dalších úspěchů na atletickém stadionu i v osobním životě.
Jan Železný se narodil v Mladé Boleslavi, kde v dětství hrál házenou a hokej, nakonec stejně jako oba jeho rodiče skončil u oštěpu. První mezinárodní start absolvoval v 17 letech na juniorském mistrovství Evropy 1983. V říjnu 1985 narukoval do Dukly Banská Bystrica, kam se umísťovali atleti oštěpaři k trenérovi Jaroslavu Halvovi. Mezi dospělými debutoval na ME 1986 ve Stuttgartu, kde nepostoupil z kvalifikace. Na konci roku 1991 se přestěhoval a začal závodit za armádní sportovní centrum Dukla v Praze. Po společenských změnách od roku 1993 budoval profesionální kariéru mimo armádní resort a v roce 2001 se opět do ASC Dukla vrátil.
Na špičce přes dvacet let
I když nesplňoval představy o ideálním oštěpaři, využil skvělé osobní techniky a zajistil si pevné místo mezi legendami světové atletiky. V absolutní světové špičce se pohyboval více než dvacet let, během nichž si z velkých akcí přivezl celkem 11 medailí včetně tří zlatých a jedné stříbrné z olympiád a tři tituly mistra světa. Kromě dvou bronzů z MS má i dva kovy stejné hodnoty z ME. Světový rekord překonal celkem šestkrát.
Od zavedení nových pravidel celkem 52krát hodil oštěpem za 90 metrů. Byl vyhlášen Atletem světa (2000), Atletem Evropy (1996, 2000) a českým Sportovcem roku (1993, 1995, 2000, 2001). Jako jediný třikrát přehodil 95 metrů, což se zatím od změny těžiště oštěpu nikomu jinému nepovedlo.
Sportovní kariéru ukončil na mítinku v Mladé Boleslavi dne 19. října 2006. V témže roce se ještě nominoval na mistrovství Evropy v atletice v Göteborgu a tam své mezinárodní vystupování završil bronzovou medailí za výkon 85,92 metru. Tento výkon je také světovým rekordem v kategorii veteránů nad 40 let. Od té doby začal pracovat v Dukle jako trenér, našel si několik talentovaných oštěpařů.
Trenér Barbory Špotákové i Vítězslava Veselého
Mezi jeho svěřenkyně patřila i olympijská vítězka Barbora Špotáková. V roce 2005 neúspěšně kandidoval na post předsedy Českého olympijského výboru, řadu let byl členem komise sportovců MOV. Momentálně v Dukle vede skupinu čtyř oštěpařů v čele se světovým šampionem Vítězslavem Veselým. Všichni jeho svěřenci splnili limit na LOH v Riu.
"Být trenérem je náročné i psychicky. Kluci jsou pro mě jako rodina a když se něco nepovede, mívám pocit, že jsem mohl něco udělat jinak," řekl držitel státní medaile Za zásluhy a medaile Zlatá lípa, který, když potřebuje relaxovat, jde si zahrát tenis, volejbal, golf nebo zarybařit.
Už den před jubileem Jana Železného mu přicházeli přát první gratulanti. V klubovně na Julisce se sešli s Janem Železným všichni dukláčtí trenéři atletiky.
"Oslavy neplánuju. Nejlepší bude udělat pořádnou akci po sezoně, po olympiádě. A pokud dobře dopadne, tak ji udělat ještě větší.“ Sami dukláci mu pak popřáli pevné zdraví, železné nervy, hodně elánu, trenérské medaile a velké ryby. Šéftrenér Českého atletického svazu Tomáš Dvořák mu pak přes nahrávku na videu pořízenou při prezentaci mistrovství republiky v Táboře vzkázal hodně zdraví.