"Pravidla jsou na to, aby se dodržovala. Přehnaná agresivita či zákeřnost do pelotonu nepatří. Bez debaty. Cyklistika však často přináší řadu sporných situací. Normy tehdy mohou nahrát nebo ublížit oběma stranám. Konflikt neřeší, spíše zavádějí a zamlžují," píše se v komentáři na sportovním webu slovenských novin Pravda.
Jak asi víte, Sagan si první červencové úterý večer v hromadném spurtu ve francouzském městě Vittel s fair play určitě nepotykal. Soupeři nejenže zkřížil cestu, prsty (ne loket!) měl i v jeho nepříjemném pádu, což mělo za následek jeho vynucené odstoupení z Tour. Rozhodnutí vyloučit ho tak zřejmě v rozporu s pravidly není. S jejich duchem však ano. Peter jednal instinktivně, nechtěl ublížit a ani sám spadnout.
"Ani samotný trest nesplní vždy svůj účel. Nebo si umíte představit sterilní spurt Kittela s Cavendishem ve vlastních drahách a bez loktů? Rychle zapomeňte. Naopak. Velká většina současných a bývalých cyklisty stojí za sedmadvacetiletým Slovákem. Vědí, že není žádný "podrazák". I to, jak to v pelotonu chodí a že drsné spurty jako ve čtvrté etapě nejsou ničím výjimečným. Dříve pravidlem," pokračuje komentář.
"Sagan je fenomén, ikona cyklistiky, která láká diváky, sponzory i média. Vedení Tour ho poslalo domů. Jako symbol rovnosti před pravidly. Odvážné rozhodnutí. Ne však nejmoudřejší. Bodová penalizace by byla dostatečným trestem. Ten nejpřísnější totiž nikomu nepomohl, spíše uškodil. Saganovi, cyklistice, i samotné Tour de France," uzavírá komentář slovenský web.
Ta Tour de France bude samozřejmě pokračovat i bez své největší hvězdy, ale i bez slovenských diváků. Slováci do čtvrté etapy byli nepřehlednutelní se slovenskými vlajkami kolem trasy cyklistického závodu a chystali se cestovat do Francie za svým Peterem až do záverečné etapy v Paříži. Nyní nemají k tomu už pražádný důvod.