Podívejte se na obrázky, jak Eduard Krützner vešel do Síně slávy Unie trenérů

Do Síně slávy Unie profesionálních trenérů bylo slavnostně uvedeno devět koučů, kteří doplnili současnou Síň slávy na celkový počet čtyřicet osobností sportu. Mezi nimi byl i první ragbista Eduard Krützner starší, kterému pomyslné dveře do Síně slávy otevřel a první mu blahopřál Bruno Kudrna.

"Je to pro mne velmi milé ocenění a mám velkou radost z toho, do jaké společnosti úžasných českých sportovních osobností jsem se dostal. Zároveň je to i pocta pro sport, kterému jsem se po většinu svého života věnoval," řekl pro České ragby Eduard Krützner.  



Mezi dalšími devíti oceněnými byli (řazeno abecedně) Josef Augusta (hokej), Zdeněk Ciller (běh na lyžích), Lubomír Dobrý (basketbal), Jozef Jarabinský (fotbal), Pavel Korda (tenis), Eduard Krützner (ragby), Miroslav Kváč (atletika), Stanislav Neveselý (hokej), Ladislav Souček (kanoistika).

Profil ragbisty Eduarda Krütznera

Eduard Krützner starší (*16. dubna 1935 v Praze) je bývalý reprezentant a trenér ragby, byl prezidentem České rugbyové unie a je zástupcem České republiky v evropské ragbyové federaci FIRA-AER.

Pražský rodák s přezdívkou Medák, který od roku 1994 bydlí v Letech u Dobřichovic, se od mládí věnoval řadě sportů - tenisu, plavání, hokeji, volejbalu i basketbalu, v němž se s klubem Orbis Praha stal mistrem republiky a s týmem Orbisu startoval i v PMEZ.

K ragby jej přivedli jeho spolupracovníci ragbisté Jan Kudrna a Miroslav Vondráček, který byl dříve basketbalovým reprezentantem.

Zpočátku hrál oba sporty, v zimě basketbal a od jara do podzimu ragby. V té době trénoval pětkrát týdně a měl tak dobrou individuální techniku. V ragby již za půl roku hrál za áčko Pragy, které v té době patřilo k nejlepším v republice. Ze sportů si pak vybral jen ragby, zejména pro výbornou partu, která měla skvělé výsledky v domácí soutěži i v PMEZ.

V reprezentaci hrál Medák od roku 1959 až do roku 1972 a z toho 8 let byl jejím kapitánem. Československá reprezentace v té době startovala na ME v nejvyšší divizi a byla obávaným soupeřem, neboť když hrála proti Francii, tak Francouzi postavili proti Československu svůj nejsilnější tým.

Když v roce 1971 hrálo Československo s Belgií, hrál proti domácímu týmu v belgickém roji i pozdější předseda mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Eduard Krützner vystudoval trenérskou školu na Fakultě tělesné výchovy a sportu a už v roce 1970 byl po utkání Francie – Československo osloven francouzským klubem Olympique Besancon s nabídkou hrát za něj. Nakonec obdržel povolení od tehdejšího ČSTV a v Besanconu mohl hrát po dobu dvou let. S týmem postoupil do druhé nejvyšší soutěže.

Po návratu z Francie Eduard Krützner trénoval Pragovku, se kterou za svoji hráčskou a trenérskou kariéru získal celkem 11 titulů.

V roce 1978 dokázal ve spolupráci s Comité Lyonnais zajistit účast československých kadetů na největším mezinárodním mládežnickém turnaji na světě, který pořádalo město Lyon. Díky němu se čeští ragbisté tohoto evropského turnaje zúčastnili celkem v 21 ročnících, a to zajisté kladně poznamenalo sportovní růst řady pozdějších reprezentantů.

V roce 1979 se stal členem sportovní komise FIRA-AER. V roce 1990 byl nominován do skupiny expertů FIRA-AER, která měla za úkol provádět analýzy a návrhy na zkvalitnění trenérsko-metodické práce v jednotlivých uniích.

Pravidelně pořádal školení pro české trenéry a přednášel na Fakultě tělesné výchovy a sportu - specializaci ragby. V roce 1990 se stal generálním sekretářem ČSRU a v letech 2003 - 2007 byl prezidentem České rugbyové unie. V roce 2002 byl zvolen do Exekutivy FIRA-AER a tuto funkci zastával až do roku 2009.

Od roku 1995 je komisařem a delegátem FIRA-AER a je jím dodnes. Pravidelně se zúčastňuje mezistátních zápasů a podává o nich zprávy pro FIRA-AER.

„Ragby není jenom sport, ale je to životní filozofie, která velmi kladně ovlivňuje život každého jednotlivce, který tento sport opravdových kamarádů poznal. Mám to štěstí, že jsem díky ragby poznal prakticky celý svět, ale hlavně získal tolik upřímných a věrných kamarádů na celé zeměkouli."

Lety u Dobřichovic se tím, že zde nyní známý ragbista a jeho žena bydlí, staly místem, které v posledních letech navštívily známé osobnosti francouzského ragby. Přátelé Eduarda Krütznera tak dobře vědí, jaká nádherná příroda je kolem Berounky. "Třeba se zde jednou bude hrát i ragby," plánuje ragbyová legenda.

Eduard Krützner během svého působení v ragbyovém dění vychoval stovky hráčů, desítky reprezentantů a svým příkladem, podobně jako jeho Jan Kudrna, přivedl k ragby desítky dalších nadšenců a v mnoha případech následovníků.

V roce svého životního jubilea osmdesáti let si Medák udělal radost, když vydal vlastním nákladem sepsané vzpomínky Hrajte ragby.

Kdyby se hrálo MS v ragby už před padesáti lety, tak jej Československo hrálo

O Unii profesionálních trenérů

Unie je dobrovolným sdružením, do nějž doposud vstoupilo více než sto trenérů z 35 sportovních svazů České republiky. Trenérským profesionálům s nejvyšším možným vzděláním v daném sportovním svazu, kteří se zavázali dodržovat standardy chování ve vztahu ke sportovci, zaměstnavateli, kolegům, rozhodčím i soupeři, poskytuje servis v oblasti práva, metodiky i zdravotní péče.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála a Ivana Roháčková, Dukla Praha)