Pojezný: Sport by měl mít své ministerstvo anebo alespoň samostatnou rozpočtovou kapitolu

Ivo Pojezný je  rodák z Kyjova, který celý svůj profesní život věnoval práci s mládeží coby speciální pedagog, vedoucí táborů. Od roku 2013 je poslanec Parlamentu ČR a jeho jméno najdete na jihomoravské kandidátce za KSČM do Poslanecké sněmovny. 

Ivo Pojezný (KSČM) odpověděl webu SportovníListy.cz na následující otázky...

Jak chcete financovat český sport? Plánujete nějaké změny oproti současnosti?

"Podpora sportu by měla pokračovat přes správně nastavená pravidla dotačních titulů, které vyhlašuje MŠMT. Pravidla by však měla být objektivně měřitelná a kontrolovatelná. Jedním ze zdrojů příjmů do sportu byly dříve odvody z loterijních sázek a kurzového sázení. Ve většině zemí jsou loterie státní, u nás v soukromých rukách. Proto se mnohdy výnosy při dlouhé cestě do oblasti sportu značně pokrátily. Všechny projekty se dají financovat z jednoho místa přímo, tedy ze státního rozpočtu, například přes MŠMT, tedy bez prostředníka.

Současné podpoře chybí dostatek financí a nastavení objektivních kritérií, máme na mysli například počet členů skutečně sportujících dětí a mládeže, kvalifikovanost trenérů, výsledky v soutěžích a podobně. Ideální částka, která může částečně pokrýt potřeby sportu v ČR, by se měla pohybovat každoročně ve výši okolo 2% státního rozpočtu. To by mohlo snížiT zatížení rodičů sportujících dětí. Vždyť více než 25% rodin si nemůže dovolit podporovat sportovní výchovu svých dětí v klubech. To je důvod, proč je sport takřka pro půl milionu dětí těžko dostupný. Proto nám vyrostla celá generace fyzicky neaktivních obyvatel. Priorita proto musí být sportování dětí a mládeže od těch nejmenších, kdy se formuje vztah k pohybovým aktivitám. Do tohoto patří například i podpora školního sportu.

Sport by měl mít své ministerstvo anebo alespoň samostatnou rozpočtovou kapitolu. Vždyť je i velmi důležité "průmyslové" odvětví, jehož přínos je nesporný nejen z hlediska ekonomických kritérií, ale je důležité si uvědomit, že je nositelem úspor ve zdravotnických a sociálních výdajích. V ČR se odhaduje, že jedna koruna vydaná do sportu vrací 3,55 Kč do veřejných rozpočtů a sto korun vydaných na sport ušetří 253 Kč na léčbu chorob, které lékaři spojují s metabolickým syndromem. Sport se také podílí na zaměstnanosti 3,8 %, což je 187 000 pracovních úvazků a generuje 2,7% HDP.

Do budoucna budeme usilovat o nový zákon o podpoře sportu, který naplní potřeby hlavně těch, kteří sport aktivně provozují."

Měl by stát podporovat přípravu občanů na řešení krizových situací, případně na obranu státu? Jestli ano, tak jak?

"Příprava občanů na řešení krizových situací by měla být součástí celé vzdělávací soustavy, od nejmenších dětí až po studium na vysokých školách. Je to široké téma pro vzdělávací programy jednotlivých škol, hlavně jako průřezové téma mnohých předmětů, se kterými se děti a mládež při svém vzdělávání setkávají. Nevědět, jak se mají zachovat při živelných pohromách, při možných teroristických útocích či při hromadných haváriích apod., může mít fatální důsledky. To platí i o informacích o integrovaném záchranném systému a to nejen pro mladší generace, ale také pro pracovně aktivní populaci a seniory."

Měla by být příprava občanů na obranu státu součástí státem podporovaných aktivit?

"Stát nesmí nečinně přihlížet a jistá forma branné povinnosti by měla existovat. V nejbližších letech nebude možné z mnoha důvodů provádět výcvik branců, ale do budoucnosti se nějaký způsob přípravy mladé generace k obraně země bude muset nalézt. Příklady můžeme sledovat u některých evropských zemí, kde takový výcvik funguje, ale musí být přizpůsoben našim podmínkám. Stát musí hrát hlavní roli, nelze přenést zodpovědnost na soukromý sektor."



Na webu SportovníListy.cz ještě najdete následující odpovědi   



Rakušan: Podstatnou část peněz na sport by měly místo MŠMT rozdělovat kraje a obce

(ps, SportovníListy.cz, foto: archív Iva Pojezdného)