K smutné zprávě k úmrtí Věry Čáslavské se vyjádřila celá řada známých i méně známých sportovců, ale i nesportovců z veřejného prostoru.
Diskutuje se, proč například na stránkách Pražského hradu kondolenci k úmrtí Věry Čáslavské nenajdete. Ví se jen, že poslední srpnový den prezident ČR Miloš Zeman kondoloval neveřejně dopisem pozůstalým. Mnozí ani neznají důvod, proč mezi sebou měli Miloš Zeman a Věra Čáslavská napjaté vztahy.
Oba měli veřejný spor o úhly pohledů na politické dění a třeba i na Alexandra Dubčeka
V lednu roku 2013 v poslední televizní debatě kandidátů na Hrad slavná olympionička podporovala Karla Schwarzenberga. Nu, a když dostala slovo, tak se Miloše Zemana v přímém přenosu zeptala, jak může žádat o hlasy voliče KSČM – pokračovatelky zločinné KSČ. Miloš Zeman ji tehdy odpověděl asi v tom smyslu, že KSČM je parlamentní strana a připomenul tazatelce, že sama předsedovi zločinné KSČ věnovala olympijskou medaili na podzim 1968 v době, kdy už Alexandr Dubček podepsal Moskevské protokoly, které legalizovaly přítomnost okupační armády SSSR v Československu.
"V roce 1968 jste věnovala svoji olympijskou medaili generálnímu tajemníkovi KSČ Alexandru Dubčekovi. Sakra, pokládala jste tehdy Alexandra Dubčeka za zločince?" prohlásil v debatě kandidát na prezidenta ČR Zeman.
Věra Čáslavská tehdy sice argumentovala, že to byla jiná doba po tehdejším Pražském jaru a připomenula, že je bojovnice, ale to už v bouřlivé atmosféře skandujících přítomných diváků diskuse zaniklo.
"Alexandr Dubček byl představitelem etapy pražského jara," prohlásila tehdy Věra Čáslavská, jenže Zemanovo vytažené eso z rukávu s Dubčekem bylo v dialogu s olympioničkou vítězné. Někteří politologové tehdy tuto část diskuse popsali tak, že si Věra Čáslavská sama naběhla a pokud s někým konzultovala svůj dotaz tak, to nebyl bystrý poradce.
Věra Čáslavská s Milošem Zemanem rozhodně nesympatizovala, a to vyjádřila i v lednu roku 2014, kdy odmítla přijít na Hrad, kde se konala nominace českých sportovců na olympiádu v Soči.
"Naše republika je opět všem jen pro smích. A to nemluvím o tom, že sem už prakticky žádná zahraniční návštěva na nejvyšší úrovni nechce jezdit a ani jeho nikam nezvou,“ řekla tehdy pro web Lidovky.cz Čáslavská, aby nezávisle na tomto názoru později na podobnou novinářskou otázku Miloš Zeman vyjmenoval státníky, které přijal na Pražském hradě a cesty, které absolvoval a bude absolvovat za jinými státníky.
Ví se, že Čáslavská v roce 1968 podepsala petici Dva tisíce slov, a protože svůj podpis na rozdíl od jiných neodvolala, byla kvůli tomu vyloučena z Československého svazu tělesné výchovy a sportu. Její uplatnění ve sportu pak bylo velmi omezené. Po změně politických poměrů po roce 1989 se Věra Čáslavská stala poradkyní Václava Havla mimo jiné i pro sport a později byla i jeho asistentkou.
Za Pražský hrad se jako první a jediný k úmrtí legendární olympioničky vyjádřil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na sociální síť Twitter šesti slovy: „Svobodná. Svá. Slavná. Silná. Věra Čáslavská.“
Na facebooku toho Zemanův protějšek na Slovensku Andrej Kiska napsal přeci jenom trochu více a o pár hodin dříve:
"Tak, ako Věra Čáslavská sklopila oči a pozerala do zeme v roku 1968 na olympiáde pri sovietskej hymne, tak dnes asi mnohí sklápame oči, pozeráme do zeme a myslíme na ňu.
Věra Čáslavská reprezentovala nielen naše Československo, ale bola symbolom odvahy, ktorú sme prostredníctvom nej vysielali do sveta. Ona ukázala svetu, že v našej okupovanej krajine sú ľudia, ktorí sa neboja. Sedem olympijských medailí ju navždy zaradilo medzi športové legendy. Svojimi postojmi a gestami sa natrvalo zaryla do našich sŕdc. Věra, ďakujeme."
Smutná zpráva... Zemřela česká olympijská legenda Věra Čáslavská