Jiří Hildebrandt 20. května 1933 Stodůlky u Prahy – 13. června 2015
S fotbalem začínal Jiří Hildebrandt ve Stodůlkách. A hrál jej spíš jen pro radost. Vyučil se pokrývačem střech. Když odešel na vojnu, dostal se do divizní Dukly Tábor. Kvalitního armádního celku. Původně hrál středního útočníka. Když však jednoho dne roku 1955 přijela k přátelskému zápasu Slavia, trenér jej postavil doprostřed obrany. Bylo třeba hlídat hrajícího trenéra Bicana.
Povedlo se. Josef Bican si pořádně nekopnul do míče, a když o poločase střídal, nařídil, že je třeba tohoto šikovného mladíka „udělat“. I stalo se. Z nadějného fotbalisty ze Stodůlek stal se slávista. Ne ledajaký. Žádné sezení na lavičce A-týmu a přičichávání k velkému fotbalu.
Hned k tomu dodejme, že vedle toho tento muž neopustil ani svou druhou lásku – pokrývání střech. Byl vedoucím party a práce měl dostatek. Dodnes je to na to hrdý a říká, že byl možná jediným pokrývačem mezi fotbalisty. Snad tato práce měla i pro jeho fotbalový růst přínos: prý mu díky ní sílilo svalstvo zad, nohou, celého těla. Důležitý základ pro pružnost při výskocích v obraně.
Slavia středního obránce potřebovala a Hildebrandt hned od počátku přesně zapadl podle požadavků. Na 15 let vlastně nepotřebovali sešívaní tuto důležitou fotbalovou pozici řešit. Stal se z něho řízný a neústupný obránce. Koneckonců defenzívní trio Lála – Hildebrandt – Smolík tvoří jednu z nejslavnějších klubových formací.
Všichni uznávali fenoména Lálu. I Hildebrandt byl osobnost. Kapitán a duše týmu. A jak sám s úsměvem na dlouholetou spolupráci s Lálou vzpomíal: „Lála si to vždycky namířil s balónem k soupeřově bráně a na nás nic nedbal. Pokud jeho akce neskončila na druhé straně gólem, bývalo zle. Hodně jsme se potom potili. Hodně jsme mu jeho výpady zazlívali. Ale vždycky jsme to vzadu za něj oběhali a ubránili. Tedy pokud to šlo…“
V reprezentaci štěstí neměl. Snad se narodil ve špatný čas. Sám skromně přiznává, že Tichý, Hledík, Pluskal či Popluhár prostě byli lepší. Ze širší nominace na MS v Chile nakonec vypadl. Přesto alespoň jednou dres národního týmu oblékl. V Irsku roku 1959.
Se Slavií prožil stejně jako Lála či Nepomucký všechny tehdejší vzestupy i pády. Bronzovou pozici v roce 1959 a hned na to záchranu. Dva sestupy v letech 1961 a 1963, ale i slavný návrat posílené Slavie. Již se chtěl rozloučit s fotbalem. Připadal si starý a opotřebovaný. Nechal se ale přemluvit. A obraně i celému týmu velel až do definitivního konce v roce 1969.
Jak závěrem poeticky a pravdivě praví Vítězslav Houška ve své knize Slavné postavy Slavie a Sparty: „Dodneška Jirka Hildebrandt pracuje jako pokrývač, dodneška pokrývá jeho srdce víra v získání ligového titulu pro červenou hvězdu věčné Slavie.“
Pár čísel o Jiřím Hildebrandtovi, který 14 let hrál v dresu Slavie, za kterou odehrál 689 utkání, z nich 236 bylo prvoligových. Zažít pocit vstřelení prvoligové branky mu nebylo dopřáno. V reprezentačním dresu nastoupil jen jednou. Byl držitelem Plakety J. Maddena.
"Pane Hildebrandte, za vaší oddanost Slavii a fotbalu vám z celého srdce děkujeme! Čest vaší památce! " je napsáno v závěru nekrologu uveřejněném na webu Slavie Praha.