Kdo navštívil některý z přímořských států a ocitl se v přístavu, viděl tam nejen velké zaoceánské lodě, ale i celou plejádu bílých jachet, které kotví v řadách vedle sebe a vyjíždějí na moře nebo se vracejí do přístavu.
Vodní sporty jsou oblíbené po celém světě. Ať už je to obyčejné plavání na koupališti nebo v bazénu, vodácký sport na českých řekách nebo potápění či právě jachting.
Je to sport provozovaný na plachetních lodích na větrný pohon. Lze si jej ale také užívat na ledě, případně na písku.
České vodní plochy nemají sice tak velké rozměry, aby se zde daly využít velké jachty, jak je známe ze závodů na mořích, ale sport u nás provozuje mnoho nadšenců. Ne každý má jachtu a tak v létě vidíme na Lipně nebo jiných velkých přehradách plachty větších či menších plachetnic, které s večerem kotví poblíž břehů, aby ráno zase vypluly.
Jachtařských soutěží na moři se do roku 1990 účastnil jen omezený počet Čechů, neboť se jedná o sport výlučný a finančně náročný a důvodem bylo také to, že do ciziny se nesmělo volně vyjíždět. Možná to bylo i proto, že jsme jednoznačně vnitrozemský stát a k moři nemáme takový vztah, jako obyvatelé států přímořských.
Po roce 1989 se situace změnila a jachtařskému sportu u nás propadá čím dál více lidí.Vždyť svoboda nekonečných dálek, houpání na vlnách a vítr ve vlasech jsou tak lákavé a romantické.
Foto © Depositphotos.com/lakov