Německo, Severní Irsko, Norsko, Ázerbájdžán a San Marino, to jsou soupeři české reprezentace v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2018 v Rusku. Losování proběhlo v Petrohradě poslední červencovou středu.
Na šampionát postoupí přímo jen vítězové devíti skupin. Osm nejlepších celků na druhých místech se utká v baráži o zbylé čtyři letenky do Ruska. Evropská část kvalifikace začne v září 2016 a skončí o rok později v listopadu, kdy se hraje baráž.
Zatímco na evropském šampionátu ještě český tým v samostatné historii nikdy nechyběl, nástrahy náročnější kvalifikace na mistrovství světa překonal pouze jednou. Reprezentace se na MS představila jen v roce 2006 v Německu, kde navzdory velkým očekáváním vypadla už ve skupině.
Český celek byl při losu evropské části kvalifikace nasazen do druhého výkonnostního koše a měl jistotu, že se vyhne bývalému federálnímu partnerovi Slovensku, finalistům světového šampionátu 2006 Itálii s Francií či nedávnému přemožiteli z evropské kvalifikace Islandu.
Bývalý německý útočník Oliver Bierhoff vytáhl lístek se jménem českého týmu jako třetí a přisoudil ho do skupiny C. O pár chvil později pak k reprezentantům přiřadil obhájce titulu z Německa, kteří triumfovali na loňském šampionátu v Brazílii.
Češi naposledy s Německem hráli v roce 2007 v kvalifikaci mistrovství Evropy a díky vítězství 3:0 v Mnichově vyhráli skupinu. Doma předtím podlehli 1:2, naopak na evropském šampionátu 2004 ve skupině stejným poměrem zvítězili. Památná je hlavně porážka 1:2 po prodloužení ve finále Eura 1996, zápas rozhodl dvěma brankami právě Bierhoff.
Kvůli neúčasti Ruska v kvalifikaci jsou dvě skupiny pětičlenné. Velmoci Anglie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Nizozemsko ale měly už před losem jistotu, že budou zařazeny do šestičlenných skupin, aby odehrály více zápasů a tím se zvýšila hodnota televizních přenosů.
Evropská část kvalifikace MS 2018
Skupina A: Nizozemsko, Francie, Švédsko, Bulharsko, Bělorusko, Lucembursko
Skupina B: Portugalsko, Švýcarsko, Maďarsko, Faerské ostrovy, Lotyšsko, Andorra
Skupina C: Německo, ČR, Severní Irsko, Norsko, Ázerbájdžán, San Marino
Skupina D: Wales, Rakousko, Srbsko, Irsko, Moldavsko, Gruzie
Skupina E: Rumunsko, Dánsko, Polsko, Černá Hora, Arménie, Kazachstán
Skupina F: Anglie, Slovensko, Skotsko, Slovinsko, Litva, Malta
Skupina G: Španělsko, Itálie, Albánie, Izrael, Makedonie, Lichtenštejnsko
Skupina H: Belgie, Bosna a Hercegovina, Řecko, Estonsko, Kypr
Skupina I: Chorvatsko, Island, Ukrajina, Turecko, Finsko
Vítězové skupin postoupí přímo na MS, 8 nejlepších týmů na druhých místech si zahraje evropskou baráž o světový šampionát.
Asijská část (46 týmů, 4 postupující, pátý do baráže)
2. kolo (vylosováno dříve, již probíhá)
Skupina A: Palestina, Saúdská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Východní Timor, Malajsie
Skupina B: Jordánsko, Kyrgyzstán, Austrálie, Tádžikistán, Bangladéš
Skupina C: Hongkong, Čína, Katar, Maledivy, Bhútán
Skupina D: Guam, Omán, Írán, Turkmenistán, Indie
Skupina E: Singapur, Sýrie, Afghánistán, Japonsko, Kambodža
Skupina F: Thajsko, Irák, Vietnam, Tchaj-wan
Skupina G: Jižní Korea, Libanon, Kuvajt, Barma, Laos
Skupina F: Severní Korea, Filipíny, Bahrajn, Uzbekistán, Jemen
Vítězové skupin a 4 nejlepší týmy na druhých místech postoupí do 3. kola, kde budou rozděleny do dvou skupin po šesti. První dva týmy z každé skupiny se kvalifikují na MS. Třetí celky si ve 4. kole zahrají o místo v baráži proti čtvrtému týmu Severoamerické části.
Africká část (54 týmů, 5 postupujících)
1. kolo: Somálsko - Niger, Jižní Súdán - Mauritánie, Gambie - Namibie, Svatý Tomáš a Princův ostrov - Etiopie, Čad - Sierra Leone, Komory - Lesotho, Džibutsko - Svazijsko, Eritrea - Botswana, Seychely - Burundi, Libérie - Guinea-Bissau, Středoafrická republika - Madagaskar, Mauricius - Keňa, Tanzanie - Malawi.
2. kolo: Somálsko/Niger - Kamerun, Jižní Súdán/Mauritánie - Tunisko, Gambie/Namibie - Guinea, Svatý Tomáš a Princův ostrov/Etiopie - Kongo, Čad/Sierra Leone - Egypt, Komory/Lesotho - Ghana, Džibutsko/Svazijsko - Nigérie, Eritrea/Botswana - Mali, Seychely/Burundi - Demokratická republika Kongo, Libérie/Guinea-Bissau - Pobřeží slonoviny, Středoafrická republika/Madagaskar - Senegal, Mauricius/Keňa - Kapverdy, Tanzanie/Malawi - Alžírsko, Súdán - Zambie, Libye - Rwanda, Maroko - Rovníková Guinea, Mosambik - Gabon, Benin - Burkina Faso, Togo - Uganda, Angola - Jihoafrická republika.
Dvacet vítězů 2. kola postoupí do závěrečných pěti čtyřčlenných skupin. Jejich vítězové se kvalifikují na MS.
Severoamerická část (35 týmů, 3 postupující, čtvrtý tým do baráže)
3. kolo: Curacao - Salvador, Kanada - Belize, Grenada - Haiti, Jamajka - Nikaragua, Svatý Vincent a Grenadiny - Aruba, Antigua a Barbuda - Guatemala.
4. kolo:
Skupina A: Mexiko, Honduras, Curacao/Salvador, Kanada/Belize.
Skupina B: Kostarika, Panama, Grenada/Haiti, Jamajka/Nikaragua.
Skupina C: USA, Trinidad a Tobago, Svatý Vincenc a Grenadiny/Aruba, Antigua a Barbuda/Guatemala.
První dva týmy z každé skupiny postoupí do závěrečné skupiny. Z ní se tři nejlepší celky kvalifikují na MS, čtvrtý tým půjde do baráže proti pátému mužstvu Asijské části.
Jihoamerická část (10 týmů, 4 postupující, pátý tým do baráže)
Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Ekvádor, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela.
Všech deset týmů hraje v jedné skupině. První čtyři mužstva postoupí přímo na MS, pátý celek čeká baráž s vítězem Oceánské části.
Oceánská část (11 týmů, vítěz postoupí do baráže)
Skupina A: Tahiti, Nová Kaledonie, Papua Nová Guinea, Americká Samoa/Samoa/Cookovy ostrovy/Tonga.
Skupina B: Nový Zéland, Šalamounovy ostrovy, Fidži, Vanuatu.
První dva týmy z každé skupiny postoupí do závěrečné skupiny a její vítěz půjde do baráže o postupové místo na MS proti pátému celku z Jihoamerické části.