Máme obrázky z Festivalu vědy, na kterém jako třeba u stánků ČVUT Praha nechyběl sport

Festival vědy je největší venkovní populárně naučná akce v Česku, a je společným projektem vysokých škol a akademických a volnočasových institucí již od roku 2011. V roce   2020 sice proběhl také, ale jen online. V roce 2021  se festival vrátil do původního stavu a tak desítky stánků ve středu 8. září 2021 vyrostlo na prostranství u stanice metra Dejvická v Praze v  Dejvicích.

SportovníListy.cz byly na místě děje...




Největší prezentaci ze všech vystavovatelů  mělo České vysoké učení technické v Praze, které pod heslem: "Přidejte se k technikům, kteří mění svět" ukázalo i trochu toho sportu.  Fakulta stavební ČVUT se pochlubila s tradičním hitem všech podobných prezentací a to s olympijským  kanálem v podobě interaktivního  pětimetrového modelu nebo ukázkou zdymadla v podobě interaktivního dvoumetrového modelu. 

Děti s doprovodem si tam mohly vyzkoušet  stavbu tratě slalomové dráhy Kasai Canoe Slalom Centre, kterou pro Olympijské hry Tokio navrhli odborníci z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Na zmenšeném pětimetrovém modelu si návštěvníci festivalu zkoušeli postavit závodní trať a zároveň se dozvěděli něco více  o  zákonitostech hydrauliky pro stavby slalomových drah. Pomocí technologie rozšířené reality tam pedagogové a studenti zájemcům názorně ukázali proudění vody, aby zjistili, s jakými obtížnými pasážemi na trati se museli sportovci "poprat".

Fakulta elektrotechnická ČVUT zase umožnila zájemcům na vlastní kůži poznat elektrický náboj! Vystavovaný Van de Graaffův generátor je totiž stroj, který dokáže nahromadit a udržet ohromné množství náboje statické elektřiny. Sami si to děti vyzkoušely,  jaké to je nabít se na deset tisíc voltů.

Stejná fakulta předváděla také  nejrychlejší elektrickou formuli v Česku, protože studentský tým eForce s ní sbírá úspěchy v mezinárodní sérii Formula Student.

Fakulta dopravní ČVUT zase umožnila zájemcům seznámit  se zástupci studentského závodního týmu CTU Lions a pokochat se s jejich motocyklem. Viděli jsme, jak  vypadá  silniční závodní motocykl podobný kategorii Moto3 vyvíjený na ČVUT, se kterým se závodí na světových okruzích v rámci studentských soutěží Motostudent a MotoEngineering Cup. K vidění byl ovšem jen jeden stroj, neboť ten druhý byl u státnice,  jako výsledek bakalářské práce jednoho ze studentů ČVUT.







Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde. 


(Petr Skála, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)