Máte pocity? Je tu pro vás pocitová mapa hl. m. Prahy, která ukáže, jak se lidé cítí v metropoli

V úterý 11. května 2021 odstartovala v Praze unikátní kampaň a při té příležitosti proběhla v budově Magistrátu hlavního města Prahy prezentace celé kampaně ... 

SportovníListy.cz byly na místě děje...



„Pocitová mapa Zdravá Praha 2021“, která umožní občanům vyjádřit se on-line k místu, kde žijí, pracují a tráví volný čas. Zapojit se v rámci května až září 2021  mohou všechny pražské městské části a jejich občané. Ti, co projekt spustili, tvrdí, že se jedná  o moderní nástroj, který podporuje snahu hlavního města o aktivní participaci lidí.

Protože pocitoví účastníci  projektu při odpovídání na otázky, kde nejčastěji tráví volný čas včetně míst, kde sportují, mají možnost  své aktivity přímo určit na mapě, je vhodné, aby  si před vyplńováním dotazníku uvědomili, že své pocity si musí  v hlavě a pak na mapě lokalizovat.  Je to nutné, protože v rámci projektu pocitových map občané umisťují na mapu města lístečky a označují tak místa, kde se necítí bezpečně, kde rádi tráví volný čas, kde by se měla zlepšit dopravní situace a podobně. Pocitové mapy následně budou sloužit například městským částem pro účely komunitního plánování či městským organizacím. Nu a co je důležité, že se nově do tohoto projektu zapojilo i hlavní město Praha.  

Jak říkám...


„Práce s mapou je intuitivní. Občané jednoduše „špendlíkem“ označí místo, na které je příslušný dotaz směrován, například zde rádi tráví volný čas, necítí se bezpečně, je zde zanedbané místo a podobně. Celé hlasování nezabere více než patnáct minut a jeho výsledek poslouží jako důležitý podklad pro rozvojové plány jak jednotlivých městských částí, tak i hlavního města Prahy jako celku,“ uvedl při prezentaci projektu  Adam Zábranský, který je radním hl. m. Prahy pro oblast transparentnosti.

Městské části dostanou od Prahy data z mapy zdarma a budou s nimi moci dále pracovat dle svých kapacit. 

Jak říkám...

„Zapojení Prahy do využití pocitových map je výjimečnou aktivitou, která dosud v tomto rozsahu nebyla v České republice realizována. Pocitová mapa je pro obce skvělým nástrojem pro získání zpětné vazby občanů, a to nejen ve stávající době, kdy se většina aktivit nutně odehrává on-line. Velmi vítáme, že se i Praha jako hlavní město a dlouholetý člen asociace Zdravých měst v Česku rozhodla tento nástroj využít. Věříme, že tyto zkušenosti poslouží do budoucna například pro jednotlivé Zdravé kraje,“ doplnila informace Radka Švíková za asociaci Národní síť Zdravých měst Česka. 



Princip Pocitové mapy je jednoduchý. Na adrese https://www.pocitovemapy.cz/praha/ naleznou obyvatelé Prahy rozcestník jednotlivých městských částí. Vyberou si jednu z nich, případně i více, a vyjádří se k několika otázkám.  

Jak říkám...

„Praha 10 se připojila k tomuto konceptu již před více jak rokem a data jsme následně využili pro přípravu strategického plánu udržitelného rozvoje naší městské části. Ze zkušenosti mohu říct, že se jednalo o zajímavá data, nově chceme například využít zpětné vazby občanů pro rozšíření parkovacích míst pro invalidy v rámci Zón placeného stání. Určitě bych tuto mapu doporučila ostatním městským částem, jelikož informace od jejich občanů jsou to nejdůležitější při rozhodování, jakým způsobem zlepšit veřejný prostor,“ popsala projekt na Desítce  starostka městské části Praha 10 Renata Chmelová.

Kampaň přitom podle radního využívá mnoholeté zkušenosti, které asociace Zdravých měst má s pocitovými mapami napříč celou republikou. Informační systém, v němž kampaň probíhá, technicky spravují geoinformatici z Univerzity Palackého v Olomouci.  

Jak říkám...


„Inspirací pro realizaci celopražské pocitové mapy nám bylo Slovensko, kde se zapojilo do projektu hned několik měst, Praze je takto nejvíce podobný bratislavský model. Některé městské části si již v minulosti svou pocitovou mapou dělaly, pro jiné to bude první zkušenost. Proto s nimi budeme průběžně komunikovat, abychom zlepšili následnou práci s daty,“ uzavřel informace o pocitových mapách, které jako podklad využívají kartografické dílo na portálu Seznamu Mapy.cz  radní Zábranský.  

 
Pokud si myslíte, že na vaše pocity je někdo zvědavý, tak podrobné informace najdete a zapojit se můžete do projektu na níže uvedených odkazech ...

pocitovemapy.cz/praha

zdravapraha.praha.eu  

Pocitová mapa na Slovensku

Pocitová mapa Bratislavy 

Jinak mezinárodní program Zdravé město v roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích (např. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo aj.). Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu života a zdraví obyvatel, strategicky řídí k udržitelnému rozvoji a aktivně se ptají svých obyvatel na názory. 


 (ps, Magistrát hlavního města Prahy, SportovníListy.cz, foto:Petr Skála)