Mezi Čechy přibývá nesportovců, ČR kvůli tomu ročně platí 158 miliard Kč za zdravotní péči navíc

Třetina Čechů vůbec nesportuje, což ukázal průzkum MultiSport Index. Na druhou stranu  Česko platí přes 526 miliard Kč ročně za zdravotní péči.

Až 30 % by se přitom dalo ušetřit, kdyby měli lidé více pohybu. Největší bariérou jsou pro lidi slabá vůle a málo času, situaci navíc zhoršuje zdražování sportovišť kvůli cenám energií. Přibývá naopak Čechů, kteří sportují kvůli tomu, aby si zlepšili svoje psychické zdraví a zbavili se stresu.

Výsledky průzkumu MultiSport Index  byly ve čtvrtek 13. října 2022  prezentovány na veřejnosti společně   s odborníky z 1. Lékařské fakulty a Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a České komory fitness.






Nesportovců přibývá

Alespoň jednou týdně sportuje 53 % Čechů, což je méně než před rokem. Přibylo naopak těch, kteří necvičí vůbec, je jich už 32 %, ještě před rokem to bylo o dva procentní body méně. Zatímco mezi mladými sportovců mírně přibylo, u lidí nad 55 let výrazně přibylo těch, kteří se pohybu nevěnují ani jednou za měsíc. Může za to i rozdílný dopad dvou let pandemie koronaviru.

Jak říkám...

„Během období pandemie došlo k mírnému nárůstu lidí, kteří alespoň občas sportují. Zvláště vzrostl zájem o aktivity, které je možné dělat doma – třeba jógu nebo pilates. Mladším lidem do 34 let tento trend částečně vydržel, takže i po skončení koronavirové krize sportují více než dříve. U starší části populace šlo však jen o dočasný výkyv a sportovní návyky z období pandemie jim bohužel nevydržely,“ vysvětlil  Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, která provozuje oblíbenou MultiSport kartu.

Úbytek sportovců může navíc prohloubit aktuální ekonomická situace. Již v roce 2021 se setkalo se zdražováním sportovišť 37 % dotázaných. Kvůli vysokým cenám energiím k němu budou nyní přistupovat nebo již přistoupily všechny sportovní areály z partnerské sítě MultiSport a nejspíše téměř všechny v ČR. Na Čechy zároveň dopadá i vysoká inflace, takže vymýšlejí, na čem ušetřit.

Jak říkám...

„Úbytek pohybu v České republice je celospolečenský problém, který může současná situace hluboce prohloubit. Pohyb je totiž nedílnou součástí zdravého životního stylu a jeho nedostatek může vést k celé řadě zdravotních problémů. Češi se navíc podle průzkumů snaží spořit i na jídle. To bohužel v mnoha případech znamená, že se budou stravovat méně zdravě. V kombinaci s omezením sportovních aktivit to může vést k celkovému zhoršení zdravotního stavu české populace,“ upozornila  nutriční terapeutka Šárka Knížková z 1. Lékařské fakulty UK.

Nedostatek pohybu platíme ze státní kasy

Dopady úbytku pohybu v České republice mají velice konkrétní podobu. Celkové výdaje na zdravotní péči dosáhly již v roce 2020 hodnoty 526 miliard Kč, tedy přes 9 % HDP. Na jednoho občana tak vychází ročně přes 49 tisíc korun. Skoro 90 % této částky jde z veřejných zdrojů, přes 60 miliard korun ročně zaplatí samy domácnosti.

Jak říkám...

„Pokud by měli Češi více pohybu, bylo by možné snížit náklady na zdravotní péči o 25 až 30 procent. Ušetřili bychom tedy cca 150 miliard korun. Česká republika má velmi vysokou spotřebu léků na obyvatele a také nejvyšší frekvenci návštěv lékařů v Evropě. Větší míra pohybu by mohla snížit užívání léků až o třetinu. Nedostatek pohybu je zároveň jednou z hlavních příčin celé řady vážných nemocí. Třeba riziko infarktu je podle studie z roku 2015 možné snížit až o 35 procent, pokud budeme každý den deset minut cvičit,“ komentoval  profesor Václav Bunc z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK.

Náklady na zdravotní péči rostou i kvůli tomu, že v Česku za posledních 20 let zhruba o pětinu přibylo lidí trpících obezitou. U těch je podle Bunce až 80% pravděpodobnost, že se stanou diabetiky 2. typu a hypertoniky. Diabetiků (2. typ DM) je aktuálně v České republice zhruba jeden milion.
Starost o vlastní zdraví přitom není podle výsledků MultiSportu tím, co by Čechy motivovalo k pohybu. Ubývá totiž lidí, kteří cvičí kvůli lepší kondici nebo aby lépe vypadali. Stále více Čechů naopak sportuje kvůli snížení stresu, nebo aby se cítili psychicky lépe. Nejčastěji jim naopak v pohybu brání nedostatek času nebo motivace. Příliš nabitý program uvádí jako překážku 59 % dotázaných, slabou vůli ještě o jeden procentní bod více.

Jak říkám...

„Podpora sportu je v současné době nesmírně důležitá. Jasně se totiž ukazuje, že pokud budeme šetřit právě na zdraví a pohybu, draze za to zaplatíme. Proto se snažíme Čechy motivovat ke cvičení a zároveň podporujeme sportoviště, aby přečkala současné obtížné období a lidé měli i nadále dostatek míst, kam si jít zasportovat. Ať už kvůli zdraví, nebo aby si třeba jenom zlepšili náladu,“ uzavřel  Rech.





Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.



(Petr Skála podle tiskové zprávy pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)