Mezi vyznamenanými u příležitosti 28. října jsou sportovci Brückner, Falta a Nedomanský

Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl u příležitosti řádového dne 28. října 2020 ocenit vynikající zásluhy ve prospěch České republiky, zásluhy o obranu, bezpečnost státu a občanů, vynikající bojovou činnost, zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva, zásluhy za záchranu lidských životů, za hrdinství a za hrdinství v boji, zásluhy o stát v oblasti politiky, hospodářské, vědy, kultury, umění, výchovy, školství a sportu a zásluhy o územní samosprávný celek.

Vzhledem k aktuální situaci prezident republiky udělí a propůjčí státní vyznamenání v řádovém dni 28. října 2021.


Mezi v roce 2020 osmatřiceti vyznamenanými byli i tři sportovci

Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy I. stupně Karlovi Brücknerovi  úspěšnému fotbalovému trenérovi  za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy I. stupně  motokrosovému závodníkovi Jaroslavovi Faltovi  za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy I. stupně  československému hokejovému reprezentantovi a pozdějšímu trenérovi Václavovi Nedomanskému za zásluhy o stát v oblasti sportu.

A vy jste kdo?





Karel Brückner  (13. listopadu 1939) 

Český fotbalový trenér bývalý hráč, držitel Medaile Za zásluhy I. stupně  (za zásluhy o stát v  oblasti sportu)

Před příchodem k české seniorské reprezentaci působil v letech 1998–2001 jako trenér české reprezentace do 21 let, se kterou získal stříbro na Mistrovství Evropy v roce 2000. Jako hráč působil především v Sigmě Olomouc, kterou pak jako trenér dovedl až do čtvrtfinále Poháru UEFA, současné  Evropské ligy UEFA. 

Karel Brückner postoupil s českým národním týmem na všechny šampionáty, okteré hrál kvalifikace. V roce 2004 dovedl reprezentační mužstvo k bronzové medaili na Mistrovství Evropy.  V červenci 2009 jej tehdy oslovil nový předseda Českomoravského fotbalového svazu, dnešní Fotbalové asociace České republiky, Ivan Hašek s nabídkou působení v roli poradce u národního týmu a Karel Brückner tuto nabídku přijal.  V lednu 2014 přijal místo konzultanta českého národního týmu

Jaroslav Falta   22. března 1951

Bývalý profesionální motokrosový československý závodník, držitel Medaile Za zásluhy I. stupně  (za zásluhy o stát v oblasti sportu)

Na mezinárodní scéně debutoval v  sedmnácti letech, poté narukoval na vojnu do Dukly, která měla jediná podmínky pro závodnický růst a kde vedli talentovaného jezdce trenéři Helikar a později Hřebeček. Byl zvolen českým motokrosařem století, startoval desetsezon ve dvanáctidílném seriálu mistrovství světa v  kubatuře do 250 ccm. Osmkrát byl všampionátu mezi desítkou nejlepších a jeho největším úspěchem bylo druhé místo v roce 1974, kdy se ale jasně rýsovalo místo první. Z politických a ekonomických důvodů však jury rozhodla o jeho penalizaci ve prospěch sovětského závodníka Mojsejeva na KTM.   

Václav Nedomanský  14. března 1944


Bývalý československý hokejový útočník a trenér, československý reprezentant. Rovněž se věnoval tenisu a fotbalu, držitel Medaile Za zásluhy I. stupně  (za zásluhy o stát v oblasti sportu).

Bývalý československý hokejový útočník a trenér, reprezentant Československa. Do velkého hokeje vstoupil v 18 letech, kdy přestoupil do Slovanu Bratislava. Vyznačoval se kvalitní střelbou, čtyřikrát se stal nejlepším střelcem ligy a třikrát nejproduktivnějším hráčem. Když dokončil vysokou školu, byl povolán na základní vojenskou službu, proto si vyžádal odklad. Vzhledem k věku (30 let) si požádal o propuštění na zahraniční angažmá. V té době se o něho zajímaly dva  kluby ze Severní Ameriky, v tehdejším Československu však byly odmítnuty. Situaci vyřešil emigrací přes Švýcarsko. Podepsal smlouvu s týmem Toronto Toros z World Hockey Association (WHA), tehdejší konkurence National Hockey League (NHL). Po třech  letech přešel do NHL, kde strávil ještě šest  sezón. Je členem Síně slávy IIHF (1997), Síně slávy českého hokeje (2002) a Hokejové síně slávy (2019).

(ps, SportovníListy.cz,  hrad.cz,  foto: Petr Skála)