Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR má podporu vedení FAČR
Jak říkám ...
„Radek Příhoda a jeho komise má naši plnou důvěru. Jde o dlouhodobý proces, potřebujeme kvalitu a jsem rád, že se nám podařilo rozšířit počet rozhodčích na mezinárodní listině,“ vyjádřil důvěru ve stávající komisi a povšiml si zlepšujících výkonů arbitrů předseda FAČR Petr Fousek.
„Protože rozhodčích ubývá, aktivovali jsme náborové akce. Jsem rád, že se hodně změnilo rovněž v morálním kreditu českých rozhodčích,“ uvedl dál Petr Fousek a připomněl, že komise má řadu úkolů i směrem k nižším soutěžím mimo jiné v rámci metodiky.
Směrem k VAR připomněl, že jde o společný projekt FAČR a LFA, kterému šéfují dva vedoucí: výkonný ředitel LFA Tomáše Bártu a Radek Příhoda, předseda komise FAČR. Novým instruktorem VAR by se měl stát dosavadní místopředseda komise Libor Kovařík.
Jak říkám ...
„VAR bude součástí Komise rozhodčích, což považuji za správný model,“ uvedl Fousek.
Zásahy VAR do hry
Diskutuje se především o množství zásahů VAR do rozhodnutí sudích na fotbalovém hřišti. V české lize se přitom zasahuje méně než v soutěžích UEFA, kde je průměr jednoho vstupu na dvě utkání a v tuzemsku je to pouze 0,36 na zápas.
Základní principy VAR
České sudí na nedávném semináři na Kanárských ostrovech školil předseda komise rozhodčích UEFA Roberto Rosetti.
Jak říkám ...
„V rámci soutěží UEFA bude trendem méně zásahů VAR. My chceme odstranit křiklavé věci, které jsou jasné pro všechny. Proto krédem by mělo být minimum zásahů s maximálním efektem, aby VAR odstraňoval jen zjevné chyby. S rozhodčími jsme probírali spoustu videí, chceme posuzování maximálně sjednotit," uvedl plány šéf komise Radek Příhoda, který se zmínil, že má smysl, aby VAR byl pod komisí.
FIFA se chystá testovat novinku, podle níž by sudí museli verdikty po kontrole u videa vysvětlovat divákům na stadionu a u televizí, což i Příhodova komise podporuje.
Jak říkám ...
„Jsme rádi, že FIFA tento krok udělala. Bude se to testovat na několika turnajích a pokud to povolí, byl bych pro, abychom byli mezi prvními asociacemi, které se touto cestou vydají," svěřil se Příhoda.
Během mistrovství světa v Kataru bylo velkým tématem delší nastavený čas, s čímž se počítá i v tuzemsku.
Jak říkám ...
„Budeme chtít, aby se v zápasech nastavoval kompletní promarněný čas. Průměr nastavení v české lize je přibližně čtyři minuty a dá se očekávat, že se zvedne přibližně o polovinu," odhadnul předseda komise Příhoda.
Žádné výrazné změny pravidel se pro jarní část už nechystají. Zástupci rozhodčích novinářům pouze představili úpravu posuzování ofsajdů po neúmyslné hře bránícího hráče. Dotek bránícího týmu už tak nebude automaticky znamenat, že k ofsajdu nemůže dojít.
Z diskuse jsme si poznamenali mimo jiné i tuto poznámku, která vyjadřuje, jak jsou jednotlivá posuzování faulů i nafilmovaných faulů velmi složitou záležitostí. „Mezi žlutou a červenou kartou fotbaloví rozhodčí postrádají oranžovou," tak nějak to někdo na tom setkání novinářů s rozhodčími jeden z Komise rozhodčích řekl.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz ... zde!!!
(Petr Skála podle fotbal.cz pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)