Mezinárodní kanoistická federace ICF ocenila Jaroslava Pollerta staršího za zásluhy o tento sport

Sport  naučil Jaroslava Pollerta staršího důležitou věc: umět přijímat vítězství, ale i porážky.


   Jak říkám  ...


„A těch porážek je v životě mnohem více,“ připomenul  Jaroslav Pollert starší, kterého Mezinárodní kanoistická federace při svém volebním kongresu a oslavách  stoletého výročí jmenovala čestným členem. Muž, jehož v roce 2017 tehdejší prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy nikoliv za sport, ale za vědu, jak nedávno pro SportovníListy.cz osobně upřesnil,   tak přidal v turecké Antalyi další ocenění.

   Jak říkám  ...


„Je pro mě významné. Odráží celou mou práci, kterou jsem pro Mezinárodní kanoistickou federaci a celou kanoistiku udělal.  Byla tím zároveň oceněna i česká přítomnost, protože jsme jedním
ze států, který do kanoistiky přinesl hodně nového a pozitivního,“ vyjádřil se Pollert po jmenování.

Jaroslav Pollert se svými aktivitami propsal do sportovní, funkcionářské i vědecké historie České republiky. Nejdříve coby reprezentant v kanoistice hned třikrát triumfoval na světovém šampionátu ve vodním slalomu. Po ukončení kariéry  působil jako předseda Československého a poté Českého svazu kanoistiky. Od roku 1990 je nepřetržitě členem výkonného výboru Československého a následně Českého olympijského výboru. V roce 2015 se stal místopředsedou Evropské kanoistické asociace a o čtyři roky později pozici obhájil.  Na Fakultě stavební ČVUT v Praze se pak profesor Pollert specializuje zejména na experimentální výzkum týkající se hydrodynamiky disperzních soustav. Je autorem nebo spoluautorem více než stovky odborných publikací a přednáší na odborných domácích i zahraničních konferencích. Působí rovněž jako člen mezinárodních vědeckých
výborů prestižních světových konferencí.

Kanály pro olympijské hry

Kromě toho má co do činění s úspěšnými  návrhy a realizacemi  celé řady kanálů pro vodní slalom. Spolu se synem  Jaroslavem rovněž také profesorem na stejné proslulé fakultě ČVUT se podíleli i na stavbách pro olympijské hry v Rio de Janeiru 2016 a v Tokiu 2020.

   Jak říkám  ...


„Nejprve jsem si užíval sportovní úspěchy a pak jsem se zahleděl do vědecké práce. Strašně mě bavilo experimentovat a vymýšlet  nové věci.  To, co jsem se naučil ve vodním hospodářství, jsem poté promítl i do návrhů drah pro  vodní slalom,“  vysvětlil Pollert senior, který je mimochodem strýcem olympijského vítěze ve vodním slalomu Lukáše Pollerta.

„V roce 1992 jsem byl zvolen do Výkonného  výboru Mezinárodní kanoistické federace a na podzim 1996 pak předsedou sekce světového vodního slalomu. V průběhu volebního kongresu ICF 1996 přišla zpráva o vyřazení vodního slalomu z programu olympijských her v Sydney v roce 2000. Jako předseda jsem nemohl dopustit tento černý scénář,“ zavzpomínal  Pollert senior.

„Společně s přáteli jsme připravili celosvětovou kampaň na záchranu a také návrh na změnu projektu dráhy. K  vyřazení totiž došlo z finančních důvodů. Původní projekt stál 13,5 milionů australských dolarů, ale asi i mým přičiněním jakožto odborníka pro vodní stavby cena klesla na 6,5 milionů a z toho jsme ještě pro Austrálii cenu snížili příspěvky od národních kanoistických federací na tři miliony,“ prozradil Jaroslav  Pollert, který  tenkrát přizval do akce dokonce i prezidenta Václava Havla, který se na podporu vodního slalomu sešel s představiteli Mezinárodního olympijského výboru.
Kromě této události se na kongresu Mezinárodní kanoistické federace ICF v turecké Antalyi děly další k záznamuhodné jevy. Například  byl znovu zvolen prezidentem Thomas  Konietzko. V rámci strategie Fit for Future Evolution projde federace komplexní organizační revizí a zřídí své sídlo
v maďarské Budapešti. Cílem strategického plánu je zajistit dlouhodobý úspěch a popularizaci Paddle sportu.

Během příštích dvou let se ICF zaměří na implementaci plánu v pěti hlavních oblastech jako je modernizace organizační struktury, stanov a pravidel. Komplexní návrh má být předložen na kongresu v roce 2026 v Oklahoma City ve Spojených státech. Federace by poté měla vystupovat pod novým názvem Paddle Worldwide.

Do sportovních struktur se podařilo prosadit zástupkyně, které významně přispívají k rozvoji a reprezentaci  disciplín. Alena Mašková nyní zastává pozici ve slalomové komisi, zatímco Alexandra Plachtová se stala členkou  komise sjezdu na divoké vodě. Důležitou roli si i nadále uchovává Jiří Prskavec, který pokračuje ve své činnosti v  komisi sportovců.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.



(Petr Skála pro SportovniListy.cz s využitím tiskové zprávy na kanoe.cz, foto: Petr Skála)


Křetínský kupuje Duklu

10.11.2024 09:00:00

Sparta Praha má za sebou další bolestivou zkušenost v evropské Lize mistrů. Zápas proti francouzskému Brestu, který zdaleka není Manchester City, skončil fiaskem, při němž diváci i samotný majite...