Ministerstvo zdravotnictví nedoporučuje putovní tábory. Vodácké organizace protestují!

„Ministerstvo zdravotnictví (MZ) dalo v polovině května 2020 doporučení pro konání dětských táborů, které povolilo i pro velké skupiny při dodržování zvýšených hygienických pravidel. Bohužel putovní tábory, kdy např. vodácké oddíly splouvají řeku a nejsou proto vázány k jednomu místu, důrazně nedoporučují. O zákazu sice nebylo zatím rozhodnuto, ale doporučení je v podstatě zákazem. Vedení jednotlivých organizací nepovolí putovní tábory, když MZ nedoporučuje jejich pořádání. Letní putovní vodácké tábory jsou velmi důležitou součástí vodáckých organizací a prací s mládeží. Pravidelně v létě se vydávají v menších skupinách do cca 30 lidí splouvat naše řeky, kdy obvykle nocují mimo kempy na pronajatých loukách. Kempům se převážně vyhýbají z důvodu koncentrace lidí a častého rušení nočního klidu. Také počet puťáků je jen v jednotkách procent oproti klasickým statickým táborům," je uvedeno v dopisu, který za Asociaci vodní turistiky a sportu napsal její předseda Petr Ptáček.

Jak říkám...



„Děti v současné době podstatě nesmí do škol, na kroužky omezeně a přes léto ministerstvo zakáže i to poslední, na co se těšily. Pro naše oddíly vodních skautů je nemožnost pořádat vodácký putovní tábor téměř likvidační. Je to podstata činnosti oddílu, vyvrcholení celoroční práce. Když o tuto akci přijdeme, děti nemusejí již v září do oddílu nastoupit," řekl David Svoboda kapitán vodních skautů.

„Je důležité se ptát, jestli není lepší, pokud budou děti izolované na řece a v přírodě pod dohledem několika vedoucích, kde budou mít náplň volného času, nebo jestli budou bez dozoru v nákupních centrech, kinech nebo doma na počítačích. Nemluvě o psycho-hygieně z mnoha měsíců trvající karantény a ztráty kontaktu s kamarády. Mnohé děti mají vodácký oddíl jako jediný koníček.  Pokud MZ povolilo tábory s velkou koncentrací dětí, povolilo příměstské tábory, proč nedoporučuje tábory malých skupin na řece? Přitom jízda na kánoích posiluje jak imunitu pobytem v přírodě, tak i děti sportují a učí se novým dovednostem. Kontakt s jinými lidmi je minimální, v obcích se řeky neopouštějí, tzn., nedochází ke kontaktům s místními, zároveň řeka je přirozená bariéra. „Paradoxem je, že pokud budou děti splouvat řeku s rodiči v rámci vodácké party a tábořit na tábořištích, nebudou porušovat žádná pravidla. Pokud bude stejná akce organizována v rámci oddílů, je to epidemiologický problém, který se nedoporučuje,“ konstatuje  Petr Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu.




Asociace vodní turistiky a sportu zastupuje přes 54 000 vodáků v rámci svazů (Asociace turistických oddílů ČR, Český svaz kanoistů, Junák - český skaut, Kapitanát vodních skautů, z. s., Klub českých turistů, Svaz Vodáků České republiky, z.s. ), vodáckých firem i jednotlivců.

(pp, SportovníListy.cz, Asociace vodní turistiky a sportu, foto: Petr Skála)