Ministr Marcel Chládek delegátům valné hromady ČUS ve svém vystoupení představil návrh koncepce, který vzešel ze záměrů ministerstva a z podkladů od sportovních organizací. Předpokládá, že s návrhem se bude v součinnosti se sportovním prostředím dále pracovat a po jeho dokončení bude koncepce předložena ke schválení vládě ČR. V prezentovaném materiálu, ve kterém odezněla i řada dlouhodobých zkušeností ČUS, jsou definovány všechny institucionální, legislativní i finanční nástroje, které poskytnou záruky rozvoje všech oblastí sportovního prostředí.
ČUS si plně uvědomuje nutnost nového nastavení státní podpory všech oblastí sportu, od reprezentace státu a výchovy sportovně talentované mládeže, až po podporu každodenního zvyšování kvality života občanů prostřednictvím přístupu k pohybovým aktivitám. Hlavním strategickým cílem je vybudovat v ČR aktivní a zdravou společnost.
„Vnímáme čtyři základní priority, podle nichž musí realizace probíhat ve vzájemné koordinaci a na základě stanovených programů. Jsou to: popularizace sportu pro všechny, podpora státní sportovní reprezentace, rozvoj sportovně-rekreační infrastruktury a rozvoj sportovního průmyslu,” upřesňuje představy ČUS předseda organizace Miroslav Jansta.
„Nová Koncepce by měla pro každou z těchto zásadních priorit vypracovat soubor mechanismů, programů, opatření a návrhů, jak hodlá MŠMT nebo vláda úkoly v každé z těchto čtyř zásadních oblastí řešit, včetně vytyčení konkrétních bodů a časového harmonogramu jejich realizace,“ dodává Jansta
Současný stav, kdy je kompetenčně problematika sportu svěřena MŠMT a oblast podpory a rozvoje sportu zajišťuje značně poddimenzovaný počet úředníků, není udržitelný. Oblast sportu musí dostat nové systémové řešení, jinak nemůže nikdy dojít k naplnění jeho nezpochybnitelného společenského významu.
„Návrh opatření, které do nové koncepce předložila Česká unie sportu na moji výzvu, je racionálně zpracovaná a reflektuje problémy, s nimiž se dnes sportovní prostředí potýká, včetně toho nejdůležitějšího, co sport trápí, a to je právě nedostatek peněz a jejich nesystémové dělení. Nyní musíme stanovit strategii a jednotlivé kroky, jak dojít co nejrychleji k nápravě tak, aby se do sportu co nejrychleji potřebné prostředky dostaly a měly smysluplné a transparentní využití. Každopádně již pro příští rok 2016 budu pro sport požadovat navýšení státního rozpočtu ze současných 3 miliard korun na dvojnásobek, tedy na šest miliard korun. Tuto variantu pokládám za minimální základ pro další nápravu dlouhodobého hlubokého podfinancování sportu,“ hodnotí návrh koncepce ČUS ministr školství a tělovýchovy Marcel Chládek.
Sportovní ale i nesportovní veřejnost se domnívá, že tak důležitý segment lidské činnosti jako je sport a zdraví prospěšné pohybové aktivity si zaslouží mnohem více pozornosti ze strany vlády ČR a také ze strany krajů i měst a obcí.
Koncepce také, mimo jiné, navrhuje, změnu programů státní podpory sportu pro rozdělování dotací. Nově by podpora směřovala do sportu prostřednictvím desíti programů. A to na sportovní reprezentaci, sportovně talentovanou mládež, organizaci sportu ve sportovních svazech, významné sportovní akce, údržbu a provoz sportovních zařízení, organizaci sportu v TJ a SK, organizaci sportu ve střešních sportovních organizacích, organizaci sportu hendikepovaných, organizaci školního sportu, projekty pro sportování veřejnosti. Kromě inovace systému stávajícího programového dotačního financování bude nezbytné sjednotit a nově definovat jednoznačně měřitelná kritéria pro posuzování nároků žadatelů v programech tak, aby bylo možné objektivně a spravedlivě posoudit pořadí všech žadatelů.