Mistrovství světa ISSF Granada 2014 je velkým úspěchem

Mistrovství světa pořádané pod hlavičkou ISSF bylo v letošním roce uspořádáno od 6. do 20. září na střelnici Cear de TiroOlimpico Juan Carlos I. Las Gabias ve španělské Granadě.

Střelnice v Las Gabias je nádherný střelecký areál vybudovaný nad městem Granada, obklopený pohořím Sierra Nevada. Je vybavena jak střelišti pro brokovou střelbu, tak i střelišti kulovými. Proto bylo možné uspořádat zde Mistrovství světa pro všechny disciplíny, tedy nejen brokové, ale i pistolové a puškové. Program byl dokonce rozšířen o mnoho neolympijských kulových disciplín (běžící terč, velkorážná pistole, velkorážná puškaa.j.). O rozsahu, náročnosti soutěže a počtu startující nejlépe vypoví tzv. „ResultBook“, tedy soubor všech výsledkových listin, čítající 451 stran!!

Všichni střelci přijeli do Granady bojovat nejen o tituly mistrů světa, ale také o první olympijská kvalifikační místa na Olympijské hry 2016 do Rio de Janeiro. V brokových soutěžích byla přidělena vždy tři kvalifikační místa v každé soutěži mužů a žen v dané disciplíně. Bylo tedy o co soutěžit!

Vzhledem k počtu startujících v jednotlivých brokových disciplínách (315 účastníků na Trapu, 85 v Double Trapu a 291 na Skeetu) bylo nutné rozdělit soutěže do několika dní podle jednotlivých disciplín a kategorií.

Vlastní broková střelnice sestává z šesti střelišť pro trap a v nich jsou zakomponovaná čtyři střeliště pro skeet. Je vybavena vrhačkami Mattarelli, vypouštěcím zařízením MultiPull a střílí se na ekologické terče Corsivia.Střelnice má zcela otevřené pozadí a střílí se tzv. „na horizont“. Střelnice je tedy svojí dispozicí stavěná na velké nástřely, má však i svá negativa a faktory ztěžující střelbu. Ráno se pozdě rozednívá a tak střelci v prvních ranních rundách často zahajovali za naprostého šera a na skeetu stříleli první terče „do slunce“. V dopoledních hodinách sice panuje bezvětří, ale po poledni přichází jihozápadní, často velmi silný, vítr od 60 kilometrů vzdáleného moře, který velmi komplikuje střelbu. Projevilo se to negativně především na výkonech v soutěžích Skeetu mužů a juniorů.
Soutěže v brokových disciplínách zahajovali střelci Trapu v kategoriích muži a junioři. Český tým vedený státním trenérem Petrem Hrdličkou a jeho asistentem Radomírem Zaoralem nastoupil ve složení David Kostelecký, Jiří Lipták a Robin Daněk v mužích a Pavel Vaněk, Miroslav Štěpán a Navrátil v juniorech. Soutěž byla rozložena do třech dnů a zakončena finále. Jiří Lipták si vynikajícím nástřelem (124/125) zajistil účast ve finále, David Kostelecký (123/125) bohužel prohrál shot-off rozstřel sedmi střelců se shodným nástřelem o dvě místa ve finále a obsadil 11.místo, Robin Daněk (118) se posledními dvěma nepovedenými položkami odsunul na 69.místo. Družstvo mužů však díky vynikajícímu součtu výkonů všech třech závodníků obsadilo třetí místo, pouhé dva terče za stříbrnými Kuwajťany a tři terče za vítěznými Italy a získalo první cenný kov z brokových soutěží. Nezbývalo než jen čekat jak dopadne finále a výkon Jiřího Liptáka v něm. Jiří zastřílel semifinále 13/15, musel tedy ještě jít do shot-off rozstřelu o účast v boji o bronzovou medaili. Tento rozstřel vyhrál a bylo jisté, že bude bojovat s italským GiovannimPeliello o bronzovou medaili a také o kvalifikační místo do Ria. Souboj bohužel prohrál v poměru 15/12 a obsadil čtvrté místo.

V tentýž čas na Trapu stříleli i naši junioři. Nejlépe z našich střílel Josef Navrátil (119/125), který postoupil do rozstřelu shot-offčtyř střelců o dvě místa do finále. Tento rozstřel bohužel prohrál a obsadil vynikající 7.místo. S malým odstupem za Navrátilem následoval na 10.místě Pavel Vaněk (118) a na 17.místě Miroslav Štěpán (116), což dávalo velkou naději na medaili v soutěži družstev. Naši junioři, podobně jako muži, obsadili třetí místo a vystříleli další cenný kov pro Českou republiku.

S jednodenním odstupem následovaly naše juniorky na Trapu ve složení Nikola Machačová, Rozálie Vojkůvková a Antonie Vojkůvková. V soutěži žen jsme neměli zastoupení. České juniorky bohužel zaostaly za svými možnostmi a s výkony R.Vojkůvková (65/75), N.Machačová (61) a A.Vojkůvková (59) se umístily mimo medailové šance jak v jednotlivcích, tak i v soutěži družstev.

Po Trapu pokračovaly brokové soutěže disciplínou Double Trap, ve které však nemáme naše zastoupení.
Soutěže ve Skeetu byly organizovány opačně než na Trapu a tak program zahajovaly ženy a juniorky. Český tým vedený státním trenérem Janem Hůlou a asistentem Petrem Luštickýmnastupoval ve složení Libuše Jahodová za ženy a Barbora Šumová, Jitka Pešková a Radka Mančíkováv juniorkách. L. Jahodová bohužel poněkud zaostala za svými letošními výkony a i za výkony dosahovanými v tréninku v Granadě a nástřelem 67/75 obsadila 33.místo.
Juniorky měly soutěž rozehranou mnohem lépe a především výkony Barbory Šumové (68/75) dávaly šance na finálovou účast. Obě další soutěžící, jak Pešková (63), tak i Mančíková (61), podaly vyrovnaný výkon a bylo tak zřejmé, že medaile naše juniorky nemine. Družstvo juniorek nakonec s náskokem obsadilo 2.místo a získalo tak další cenný kov do sbírky. Je to historicky první medaile družstva českých juniorek ve Skeetu na Mistrovství světa v historii České republiky. Zbývalo jen čekat na finále a výkon Barbory Šumové. Ta po dramatickém semifinále, následně rozstřelu shot-off o účast v souboji o bronzovou medaili, nakonec zvítězila i v tomto souboji poměrem 13/11 nad ukrajinskou A.Koira a získala v pořadí již čtvrtý cenný kov pro české brokaře. Tentokrát o to cennější, že se jednalo o medaili individuální. Šumová tak plynule navázala na loňský obrovský úspěch Jitky Peškové na MS v Peru a její zlatou medaili odtud.

Následovaly soutěže ve Skeetu mužů a juniorů. Zde nás zastupovali Jan Sychra, Tomáš Nýdrle a Jakub Tomeček v soutěžích mužů a Jakub Novota, Jan Zámečník a Ondřej Chocholatý v soutěžích juniorů. Sychra, jak je již i tradicí, podával mimořádně dobré výkony. Bohužel poslední položka 22 pro něj znamenala propad a ztrátu šancí na finále, od kterého jej dělily dva terče. Takto obsadil s nástřelem 119/125 22.místo. Zbývající dva muži podali výkony pod hranicí jejich běžných výkonů a s nástřely 117 (Tomeček) a 116 (Nýdrle) zůstali hluboko v poli poražených a spolu s jejich výkony uhasly i naděje na medaili v soutěži družstev.

V soutěži juniorů podával vynikající výkony Matěj Novota. Bohužel jedna položka 21/25 znamenala propad na pozice bez šance na finále. Přesto celkové 10.místo a výkon 117/125, pouhý jeden terč od postupu do finále, je třeba hodnotit velmi pozitivně. Jan Zámečník výkonem 115 obsadil 18.místo a Ondřej Chocholatý (110) 35.místo. Družstvo juniorů obsadilo 4.místo, přičemž mu chybělo pět terčů na bronz.

Zisk čtyř medailí na MS střelci olympijských brokových disciplín je obrovským úspěchem a známkou vynikající kvality práce všech zúčastněných.

Na závěr trocha statistiky.
Soutěže v Granadě trvaly nepřetržitě 14 dní …
Zúčastnilo se více jak 2000 sportovců z 94 zemí Světa …
Soutěžilo se v 54 střeleckých disciplínách, 15 olympijských, 39 neolympijských …
Bylo přiděleno 64 olympijských kvalifikačních míst …
Rozděleno 306 sad medailí …
Dosaženy 3 nové světové rekordy v dospělých kategoriích, 13 světových rekordů v juniorských kategoriích, 6 nových finálových rekordů …

(Petr Zvolánek,foto: Zdeněk Ertl)

Champions Cup 2024 v podvodním rugby

27.11.2024 10:36:08

O víkendu 22. – 24. listopadu 2024 s v Berlíně uskutečnil Champions Cup 2024 v disciplíně podvodní rugby. Do německého hlavního města přijelo soutěžit celkem 14 týmů z různých koutů světa. Tyto tým...