Duben je celosvětově měsícem bezpečnosti na silnicích, nicméně úkolem ÚAMK je zvyšovat bezpečnost provozu každý den, což činí zodpovědně a úspěšně již šestnáct let. Hledání správné cesty zvýšení dopravní bezpečnosti znamená korektně vyhodnocovat příčiny nehod, aby výstupy měly správný dopad na snížení následků z nich.
Spolu s Ministerstvem dopravy ČR provozuje ÚAMK a BESIP společný tým, který zajišťuje každý rok zhruba 50 bezpečnostních akcí po celé republice. Při nich si každý může vyzkoušet náraz v 30 km rychlosti, otočení s vozidlem na střechu, opilecké brýle a například pro ty nejmenší jsou připraveny omalovánky s bezpečnostní tématikou. Výsledky tyto kampaně rozhodně mají. Jen za posledních 10 let se také díky používání simulátoru nárazu i převrácení vozidla podařilo zachránit 177 životů, což státu ušetřilo téměř 3,5 mld korun. Těžce zraněných ubylo 398, tedy ve státní pokladně mohly zůstat 2 mld korun. Dokonce i rodiče zodpovědněji poutají své děti v automobilu.
K neustálému navýšení bezpečnosti na silnicích napomáhá napojení ÚAMK na mezinárodní bezpečnostní projekty jako je např. Evropská charta bezpečnosti nebo programy EuroRAP a HeERO eCall.
Bezpečnost dělá i viditelnost
Technici z ÚAMK ve spolupráci s rakouským autoklubem ÖAMTC prováděli celý měsíc průzkum viditelnosti chodců a cyklistů na silnici. Výsledky jsou alarmující.
Rakouští specialisté v říjnu loňského roku zkontrolovali 9327 a ÚAMK letos v únoru 7582 rizikových skupin, jako jsou cyklisté a chodci. Ze sledovaných chodců chyběly reflexní prvky na oblečení 86% z nich v Rakousku a dokonce 92% v ČR. Jen 14% Čechů spoléhalo na světlejší oblečení, reflexní materiál použilo pouze 5% sledovaných osob – většinou se jednalo o profesionály v pracovním oděvu.
U cyklistů je situace podobná v obou zemích. Jen 53% z nich vyjelo s nějakým odrazovým materiálem na svém kole. Zapnuté zadní světlo na svém jízdním kole mělo 40% cyklistů a jen 7% osob používá přední i zadní osvětlení jízdního kola spolu s reflexními doplňky. Tato čísla jsou bohužel tragická.
Viditelnost v různých barvách oblečení
V případě, že si chodec obleče velmi tmavé oblečení (černé nebo tmavě modré), je řidič schopen ho rozpoznat na vzdálenost 18 metrů. Viditelnost chodce se zlepší, když zvolí světlejší oblečení. V červené barvě je vidět na 24 metrů, v žluté na 37 a v bílé až na 55 metrů. Chodec s reflexním prvkem však zvýší svou viditelnost až na 200 metrů.
Dvě modelové situace z reálného provozu
V obci: Auto jedoucí rychlostí 50 km/h přejede 14 metrů za 1 sekundu. Když se řidič plně soustředí na svou jízdu a má optimálně seřízené vozidlo, potřebuje další sekundu na reakci, takže brzdná dráha už činí 28 metrů. V tomto případě by se jistě nevyhnul chodci v černém, tmavě modrém a červeném oblečení. Chodce ve žlutém by ohrozil nebo lehce zranil. Ostatním barvám se řidič spolehlivě vyhne.
Mimo obec: Auto v optimální kondici a s plně soustředěným řidičem při rychlostí 80 km/h přejede za dvě sekundy dokonce 44 metrů! V tomto případě se řidič nestačí vyhnout chodci v černém, tmavě modrém, červeném a žlutém oblečení. U bílé barvy dojde k ohrožení chodce a zcela se vyhne jen chodci s reflexním prvkem.
Tato čísla jsou alarmující a ÚAMK podporuje zavedení povinnosti chodce nosit reflexní prvky mimo zastavěná území za snížené viditelnosti. Dobré zkušenosti s tím již získali v řadě zemí, mimo jiné v Itálii, Maďarsku a na Slovensku.
Vrcholné zastavení BESIP Teamu se uskuteční 19. a 20. září 2015 během Dnů NATO a Dnů vzdušných sil Armády ČR na letišti v Ostravě-Mošnově. Akce se těší každý rok obrovskému zájmu a její návštěvnost se pohybuje okolo 225 000 lidí. Jen loni stánek BESIP Teamu navštívilo přes 27 tisíc lidí každý návštěvní den.
Dalších 14 bezpečnostních dní se bude konat ve všech krajských městech, případně budou k vidění při kulturních, společenských a především sportovních podnicích.
Přehled vybraných akcí s účastí ÚAMK v dubnu 2015:
5.4. Otevírání motoristické sezóny na automotodromu v Mostě
10.4.-11.4. Rallye Praha Revival
11.4. Motoristický sraz v Poděbradech
17.4. – 19.4. Svět v pohybu v Českých Budějovicích
Koncem dubna budou na programu seriálu Road Safety Days akce pro žáky základních a středních škol v Chomutově, Kladně, Lounech a Slaném.
Kromě toho deset zastavení čítá akce ÚAMK s Českým rozhlasem Region, kde můžete vidět ukázky techniky hasičského záchranného sboru ČR a policie ČR a celým dnem vás budou provázet osobnosti z éteru Českého rozhlasu Region. Akce jsou vždy ve středočeských městech od 11.5. do 22.5.2015, každý pracovní den v odpoledních hodinách:
11.5.2015 – Český Brod
12.5.2015 – Čelákovice (náměstí 5. května)
13.5.2015 – Lysá nad Labem (Husovo náměstí)
14.5.2015 – Benátky nad Jizerou (Husovo náměstí)
15.5.2015 – Slaný (Masarykovo náměstí)
18.5.2015 – Nové Strašecí (Komenského náměstí)
19.5.2015 – Hořovice (Palackého náměstí)
20.5.2015 – Týnec nad Sázavou (pěší zóna před obchodním domem Hruška)
21.5.2015 – Sedlčany (náměstí T. G. Masaryka)
22.5.2015 – Čáslav (náměstí Jana Žižky z Trocnova)
Zdařilou květnovou tečkou je akce „Bezpečněji na silnicích“ za účasti záchranných složek. Uskuteční se 30. května v areálu Autoškoly ÚAMK, Karolíny Světlé 2, v Českých Budějovicích.
(jl,sportovnilisty.cz,foto:arch.)