Někdo považuje za sport jen to, co je spojeno s pohybem a čerstvým vzduchem, jiný se ani ve volném čase neobejde bez zvuku motoru. Někdo v klidu pádluje po vodní hladině na kajaku, jiný se po ní řítí v motorovém člunu. Právě tento problém je předmětem častých sporů mezi milovníky vodních sportů.
Dnes už jen těžko můžeme vyznavačům benzínových výparů zabránit, aby využívali motorové čluny a opájeli se rychlostí a větrem ve vlasech. Je však třeba už konečně stanovit jasná pravidla a také je kontrolovat a dodržovat. Jistě, ve světě je to zcela běžný vodní sport, ale u nás je hlavním problémem velikost a množství vhodných vodních ploch a jejich přelidněnost. Využívají je totiž, stejně jako majitelé motorových člunů rybáři, plavci, jachtaři, výletní lodě, žijí zde chránění živočichové, ryby a ptáci a těm všem nějak vadí rychlost, hluk a případné úniky pohonných hmot nebo výpary. Nejednou již došlo ke srážce motorového člunu nebo skútru s kajakem nebo pramicí, či dokonce s plavcem, zmizely chráněné živočišné druhy, hluk obtěžoval lidi kempující na březích – prostě problémy se stále kupí a obě strany se nemohou dohodnout.
Přitom stačí docela málo, maximální vzájemná ohleduplnost, schopnost všímat si svého okolí a nepředvádět, kdo je silnější. Lidé jezdí k vodním plochám především za sportem nebo odpočinkem, i když si ho každý z nás, jak se zdá, představuje jinak.
Foto © Depositphotos.com/CandyBoxImages