Plzeňský Autosalón se tradičně pyšní rekordním počtem vystavovaných automobilů na jednom místě, jejich množství se letos opět navýšilo.
"Návštěvníkům jsme ukázali více než 120 modelů nových vozů od dvou desítek nejrůznějších vystavovatelů. Lidé měli opět jedinečnou šanci vidět takto pohromadě nejnovější sportovní modely, ale i rodinné či terénní vozy. Zástupci více než 20 renomovaných značek aut návštěvníkům poradili opravdu se vším, od možnosti financování, přes technické vymoženosti a kvality vozů až po samotnou koupi," řekl Lukáš Krásný z pořadatelské Agentury Nashledanou.
Automobily se představily v tradičních kategoriích, jako jsou městské vozy a nižší střední třída, střední a vyšší střední třída, terénní, velkoprostorové a sportovní vozy a nově stále oblíbenější zelené vozy na ekologický pohon, například Toyota RAV4 Hybrid – SUV nebo Iveco Daily CNG. K vidění však byly i další klenoty, jako například unikátní Jaguar F-Pace, jediné SUV od této legendární značky nebo Ford Edge, první americké SUV, které se nachází v České republice.
Auta pro teenagery, luxusní sporťáci i průkopnické hybridy
Každý, kdo zavítal na Plzeňský Autosalón 2016, viděl na vlastní oči například nový sportovní vůz Mitsubishi Outlander PHEV, který je prvním modelem SUV Plug-In Hybrid s pohonem všech kol na světě. Ten představuje unikátní kombinaci dvou elektromotorů pohánějících přední a zadní nápravu a spalovacího benzinového motoru s generátorem. Díky tomu dokáže jezdit úsporně a ekologicky ve městě a současně dosahuje vynikající kombinovaný dojezd až 880 km. Nová Toyota RAV4 je pro změnu dokonalou ukázkou průkopnické technologie hybridního auta pro každodenní provoz.
K vidění byly i vozy značky Ligier a Microcar, která lze řídit již ve věku 15 let. Na jejich řízení totiž stačí řidičský průkaz na moped. Jejich nejsilnější stránkou je bezpečnost, v autě je umístěný masivní duralový rám, jaký se používá na rallye vozech. Špičkový je také design těchto aut. Značka Ligier má v České republice i svou známkou tvář, je jí v současnosti nejoblíbenější youtuberka Teri Blitzen.
Pro zájemce si vybraní vystavovatelé připravili i řadu zajímavostí, jako byli testovací jízdy, akční slevy na auta i příslušenství nebo soutěže o bezplatné zapůjčení vozů na celý víkend.
Off-road Parkur, vyjížďky na motorkách Harley Davidson, ale i aktivity pro celé rodiny
Na Plzeňském Autosalónu si na své přišli i návštěvníci, kteří se chtěli zapojit do zajímavých doprovodných aktivit. Program s tematikou motorismu byl připraven i pro rodiny s dětmi. „Mezi největší atrakce Autosalónu bezpochyby patřil Off-road Parkur, adrenalinová jízda terénem, při které se v bočním náklonu z okénka až na hranici převrácení mohli lidé téměř dotknout země. Akční podívanou nabídla i Tuningová show speciálně upravených vozů, kterých byly více než tři desítky,“ zrekapitulovala program Kateřina Ježková, manažerka Centra Olympia Plzeň. Nejen v souvislosti s kategorií Zelených vozů na letošním Autosalónu, které jsou uživateli stále vyhledávanější, se tématem alternativních pohonů aut dále zabývá i samotné Centrum Olympia Plzeň.
"Máme připravený projekt, který se týká instalace několika dobíjecích stanic pro elektromobily. Ty chceme nastálo umístit do našich podzemních garáží a prostor venkovních parkovišť. Jejich zprovoznění plánujeme ještě do konce tohoto roku," doplnila Kateřina Ježková.
Jaké je to zkusit si smyky, spiny a drifty při rychlé jízdě, nabídla společnost KartArena, která na speciálně vybudovanou trať vypustila driftovací vozítka, tzv. Crazy Carts, která mohou řídit děti už od 9 let.
"Dokážou jet až 16 km v hodině, nabízí přitom schopnosti řízení ve 360 stupních a ostrých zatáčkách. Na dráze jsme zabudovali i branky na slalom, abychom jízdu ještě více zatraktivnili," přiblížil aktivitu Michal Švihla. Milovníci motorek pro změnu mohli využít půjčovny legendárních kousků značky Harley Davidson a zúčastnit se pravidelných vyjížděk s průvodcem. Vyznavače závodních historických aut zase potěšila přehlídka vozů od Rally klubu historických automobilů v AČR.
V automobilovém světě je důležitá i prevence a bezpečnost. O tu se tradičně postaral Tým BESIP, který připravil jízdu na interaktivním simulátoru nárazu v rychlosti 30 km v hodině. Děti mohly absolvovat překážkovou dráhu, kde prověřily svou zručnost a také znalost dopravních předpisů, nebo se prošly v tzv. alkoholových brýlích, které reálně navozují stav opilosti. Důležité informace si připravili i zástupci Českého červeného kříže, kteří ukázali, jak namasírovat srdce nebo rozpoznat zranění, nechali nahlédnout do sanitního vozu a jako bonus zájemcům zkontrolovali stav jejich vlastní autolékárničky.