Moučková: Stát nemá pro financování sportu jasná pravidla

V seriálu exkluzivních rozhovorů, které se týkají financování českého sportu tentokrát redakce portálu SportovníListy.cz oslovila starostku ČOS Hanu Moučkovou. Organizace vznikla v roce 1862, dnes sdružuje zhruba 1 150 jednot a téměř 180 tisíc členů. Vlastenecky zaměřené sdružení mělo zásluhy na vzniku Československa a bylo oporou meziválečné republiky.

SL: V čem je podle Vašeho názoru největší nedostatek či problém současného systému financování spotru v ČR?

Nabízí se odpověď, že největším nedostatkem současného systému financování sportu je nedostatek peněz. Ale těchto nebude zřejmě nikdy dost. Já za daleko větší problém považuji to, že financování sportu ze strany státu nemá jasná pravidla.  Nikde není ani řečeno, jak velkou část svých prostředků stát do sportu vloží. A způsob rozdělování peněz je, i přes všechnu snahu ministerstva o zlepšení, stále komplikovaný.

SL: Jak hodnotíte aktivitu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka (ČSSD), který nedávno vyzval největší sportovní organizace v ČR, jmenovitě Český olympijský výbor, Českou unii sportu, Sdružení sportovních svazů a Českou obec sokolskou, aby se podílely na vytvoření nové koncepce financování sportu?

Myslím, že jeho výzva není žádná nová aktivita. Pan ministr s představiteli významných sportovních organizací diskutuje o celé řadě problémů, které    ve vztahu ke sportu musí řešit. Koncepce financování sportu není výjimkou. Řešíme/ČOS ji s ním dlouhodobě.

ČTĚTE TAKÉ ...      
Zdeněk Ertl: Financování sportu je roztříštěné, chybí i zpětná vazba i kontrola
Tomáš Král: Sport by měl být co nejvíce odpolitizován
Ivo Valenta: Sportovci by měli být suverénní a nezávislí na politické vůli či zvůli
Marcel Chládek: Chci, aby došlo k velmi dramatické změně celého systému financování sportu
Jiří Kejval, předseda ČOV: Ve sportu chybí dostatečné množství financí
Miroslav Jansta: Každou iniciativu, která by podpořila sport, je třeba vítat

Jozef Regec: Nemyslím si, že by Český olympijský výbor měl být distributorem peněz do sportu
Hašek: Když se má něco zachránit, musí chtít dva, ten kdo zachraňuje a ten kdo chce být zachráněn

SL: V návaznosti na předchozí otázku, jak hodnotíte aktivitu poslance Jiřího Holečka (ANO), který inicioval založení České ligy sportu?

Každý, kdo chce pomoci českému sportu, je vítán. Jak velkým pomocníkem bude Česká liga sportu, si nyní opravdu netroufám odhadnout. To ukáže až čas.  

SL: Poslanec Holeček (ANO) zveřejnil před časem tezi, že by měla být zřízena nová vládní agentura, která by měla řešit problematiku financování sportu v ČR. Je nutné podle Vašeho názoru vytvářet další státní instituci, když existuje Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy, které by mělo tuto oblast řešit?

Mám za to, že zřízení nové vládní agentury problematiku financování sportu nevyřeší. Důležitější je, aby do sportu plynul dostatečný objem peněz, aby financování bylo stabilní a bez zbytečných mezičlánků.  

SL: Jak hodnotíte ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka v oblasti přínosu pro český sport?

Velice pozitivně hodnotím to, že se pan ministr velmi aktivně věnuje propagaci důležitosti pohybu v životě člověka a v jeho zdravém vývoji. To je aktivita, která je již dlouho prioritou i pro Českou obec sokolskou. Oceňuji, že i díky němu se nyní daleko více hovoří o „sportování“ veřejnosti.
Zároveň jsem ráda, že k problematice řízení sportu nepřistupuje byrokraticky, z moci úřední, ale naslouchá zástupcům českého sportovního prostředí a spolupracuje s nimi.

ČTĚTE TAKÉ ... 
Antonín Lébl: Český olympijský výbor tady není proto, aby řídil český sport
Jaroslav Pollert: Z pohledu úspěšnosti na OH nemají ty nejlepší sporty moc možností získat sponzory
Karel Pražák: Nejsem si jistý, že vše, co říká ministr Chládek, tak vzniká na ministerstvu školství

Eduard Krützner: Sport státu přináší jen výhody, tak proč je podfinancovaný?
Miroslav Pelta: Chybí funkční koncepce na transparentní rozdělení peněz
Kaderka: Sport je totiž jeden z mála produktů, kterým se ještě může naše země pyšnit
Holeček: Liga českého sportu chce pomoci s realizací systému podpory sportu dětí a mládeže

SL: Jakou úlohu by měl v rámci systému financování sportu v ČR hrát Český olympijský výbor?

Český olympijský výbor má v současnosti nejen ve sportovním prostředí, ale také na veřejnosti vysokou prestiž. Tím, že v jeho výboru nejsou jen zástupci olympijských sportů, ale celého českého sportovního prostředí, se také logicky stal platformou pro jednání a komunikaci se státní a veřejnou správou. To by měla být jeho role i v budoucnu.

SL: Ministr financí Andrej Babiš (ANO) koncem loňského roku přislíbil navýšit finanční prostředky pro sport o 3 miliardy korun, pakliže bude systém koncepční a transparentní. V čem podle Vašeho názoru spočívá jeho kritika současného stavu financování českého sportu, zvláště když ministr Babiš hovoří o současném stavu, který je podle jeho názoru „nekoncepční a netransparentní“?

Mohu mluvit za náš spolek - za Českou obec sokolskou. Nejvyšší kontrolní úřad koncem loňského roku jednoznačně konstatoval, že hospodaření ČOS je vpořádku, v souladu s podmínkami přidělených dotací a grantů. Takže s větší transparentností, jak o ní hovoří pan ministr Babiš, nemáme problém a jen ji uvítáme.

SL: Je podle Vašeho názoru v pořádku, aby čeští profesionální sportovci měli zároveň pracovní (zaměstnanecké) smlouvy, jako např. tenistka Petra Kvitová, která má zaměstnaneckou smlouvu (na plný úvazek) s Ministerstvem vnitra ČR?

Myslím, že tato záležitost není hlavním problémem financování sportu.         Petra  Kvitová úspěšně reprezentuje Českou republiku ve světě a je i vzorem pro mladou sportovní generaci. Stejně jako mnozí další vrcholoví sportovci, kteří jsou taktéž zaměstnanci resortních center. Myslím, že bychom to měli brát jako formu poděkování za jejich přínos pro naši zemi.

(pk, sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála)