Na Grand Prix v Praze se 2x hrála hymna Keni pro Chepkorirovou a Kibeta. Tereza Hrochová šestá

Běžecká Grand Prix na 10 km v Praze v soboru 7. září 2024 trochu zastavila na některých pražských ulicích dopravu, protože se tu běžel desetikilometrový závod pro prefesionální běžce, ale i pro hobíky. Šest hodin před půlnocí byl odstartovaný i pětikilometrový závod v ýhradně pro ženy.

Závod, který se běžel v době, kdy se metropole stmívala, vyhráli Keňan Dennis Kibet (27:17) a jeho krajanka Diana Chepkorirová (30:12). Česká běžkyně Tereza Hrochová skončila mezi ženami šestá, když se časem 33:16 minuty  přiblížila na devět sekund nejrychlejšímu českému času na této trati, o který se postarala v roce 2015 Eva Vrabcová Nývltová. Nejrychlejším českým mužem byl mílař Jan Friš (30:11).
Keňan Dennis  Kibet měl v závěru nejvíce sil z tříčlenné vedoucí skupiny. O osm sekund porazil krajana Vincenta Kibeta, o dalších sedm sekund zpět byl loňský vítěz Tadese Worku z Etiopie.
Postavou drobná Diana Chepkorirová prolítla Prahou v  sólozávodě tak rychle, že  další Keňance Miriam Chebetové, která doběhla druhá, utekla o  minutu a 16 sekund. Třetí byla Etiopanka Lemlem Nibretová (32:20).

Olympionička Tereza Hrochová byla dokonce druhou nejrychlejší Evropankou a byla nejlepší  mezi tuzemskými vytrvalkyněmi. Druhou Češkou v cíli byla Lucie Sekanová, jež je známá příznivcům atletiky sledující běhy na kolbištích stadionů, neboť závodí na 3000 metrů překážek. Silniční desítku zvládla za 35:44 a o dvě sekundy porazila Kláru Mirvaldovou.
Dramatické soutěžení o nejrychlejšího českého běžce vyhrál JaN  Friš, který  porazil o pět sekund Martina Zajíce. Třetím Čechem byl Patrik Vebr (30:33).

Praha -  centrum města   7. září  2024

Atletika
Běžecký závod Birell Grand Prix v Praze (10 km):

Muži: 1. D. Kibet 27:17, 2. V. Kibet (oba Keňa) 27:25, 3. Worku (Et.) 27:32, ...17. Friš 30:12, 18. Zajíc 30:16, 21. Vebr (všichni ČR) 30:35.

Ženy: 1. Chepkorirová 30:12, 2. Chebetová (obě Keňa) 31:28, 3. Nibretová (Et.) 32:20, ...6. Hrochová 33:17, 13. Sekanová 35:44, 14. Mirvaldová (všechny ČR) 35:46..

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz