Na schůzi Podvýboru pro sport se sešli zástupci z oblasti sportu i školství

Ve středu 9. října se v budově Poslanecké sněmovny v Praze uskutečnila 11. schůze Podvýboru pro sport, které se účastnil nejen jeho předseda Jakub Janda, bývalý reprezentant ČR ve skoku na lyžích, ale také zástupci sportovního i školního prostředí, včetně Ondřeje Šebka, předsedy Národní sportovní agentury, Ondřeje Andryse, státního tajemníka MŠMT, Tomáše Zatloukala, ústředního školního inspektora ČŠI, či předsedy Sdružení sportovních svazů České republiky Zdeňka Ertla.

V rámci jednání předseda NSA Ondřej Šebek informoval přítomné o činnosti NSA v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku a zároveň přidal informace o Akčním plánu podpory sportu na rok 2025. Ondřej Andrys pak pokračoval s představením Plánu podpory pohybu dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních a státní politiky školního a vysokoškolského sportu pro období 2024 – 2028.


Na státního tajemníka MŠMT Andryse navázal za Českou školní inspekci Tomáš Zatloukal s prezentací Společných znaků ZŠ a SŠ s pohybově zdatnými a pohybově slabšími žáky.

Zdeněk Ertl představil na schůzi Podvýboru pro sport výsledky průzkumu „Sport, pohyb a volnočasové aktivity dětí“. Do tohoto průzkumu se zapojilo 16 897 respondentů, rodičů dětí ve věku od 3 let, kteří reprezentovali 25 000 dětí.

Z průzkumu vyplynulo, že z celkového počtu 1,5 milionu dětí, které spadají do dané věkové kategorie, sportuje 952 tisíc dětí (63,2 %). Organizovanému sportu (ve sportovních oddílech, klubech atp.) se věnuje 435 tisíc dětí a v rámci školských zařízení pak sportuje 190 tisíc dětí ve věku od tří let. Ostatní se pak věnují sportu individuálně, s rodiči či kamarády.

Poměrně alarmující je pak skutečnost, že dle výzkumu nesportuje 550 tisíc dětí, což je každé 3. dítě. Z tohoto počtu je pak hned 326 tisíc dětí, které se o sport vůbec nezajímají, tedy každé 5. dítě.


(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj, foto: Sdružení sportovních svazů ČR)