Nový český sport dobývá svět a bude zřejmě i na programu olympijských her!


Nový sport, který se zrodil v České republice se lavinovitě šíří po celém světě a stává velmi populární hlavně mezi mládeží. Počty sportovců rostou geometrickou řadou! Pro svoji jednoduchost, hravost a napětí je ideální pro všechny věkové kategorie. Mohou jej provozovat jak malé děti, tak senioři v pokročilém věku.

„Hod vajíčkem na cíl“, to je ten nový sport, který spatřil světlo světa u nás v naší sice malé, ale velice sportovní republice. Tradice tohoto sportu je dlouhá. Dokonce o něm píše Jan Neruda ve svém fejetonu otištěném v Národních listech 16. února 1889. Tehdy se tento sport jmenoval „TRAUF“. Co to bylo? Takto to popsal pan Neruda.

„Co to bylo? Ano, ano pubínkové milí, to bylo něco, o čem bude musit budoucí Tomek (autor dějin Prahy) jednou vypravovat, a bylo by dobře, kdyby vypravoval už nynější Tomek! „Trauf“ – výroční pračka mezi studenty a Podskaláky. V zimě, dokud byl led, ještě za masopustu. Celá Praha se těšila na „trauf“.

Studenti, ti velcí, „vysocí“, šli ze smíchovské strany, od Císařské louky. Podskaláci od svého sídla. Bojiště bylo uprostřed řeky - hole, klacky, bidla, háky, praky s ostrými kusy ledu - rozbité hlavy, zpřerážené ruce, roztržená ústa – policejní stanice, kriminály.

„No, včera, přece byl zase jednou „trauf“, který se poved!“ Doktor Matějka vypravoval u Cardy, že ještě dnes ho ruce bolí, jak včera zašíval rány! „No, takový „trauf“ už asi nebude, jako ten před 10 roky, když dlouhému Mikulovi vyrazili to oko!

I Mikulu sebrali včera už zase! Víte, co při výslechu řekl městskému panu hejtmanovi? „Milostpane – když ono to nejde! Já bych se musil z Podskalí vystěhovat – oni by mne poplivali na potkání!“ Městský hejtman se musil obrátit, aby se nesmál. Řekl jenom „čtiřiadvacet hodin!“

A teď! Můj bože, my hynem – my shnijeme – mne už ale pranic netěší ta Praha! Praho – Praho – jdi do kláštera, Praho!

Jdi do kláštera – spustila jsi se boha!

Dějou se sice den co den v Praze také teď ještě rvačky, veliké rvačky, ale čím? – pěstí? – nebo ukrutnou hubou? Plníme tím ale vůli boží? V Písmě Svatém stojí zřetelně psáno: „Nervi se slovy!“– II. Tim. 2,14.“

Tak krásně popsal Neruda „traufy“ - sport, který v Čechách byl ještě před fotbalem, hokejem, atletikou a dalšími novými sporty a který se v Praze provozoval i později a na více místech. Časté zmínky o tom najdeme v denním tisku z té doby.

Lidový sport s dlouhou tradicí, na kterou navazuje ten nový, pravda o hodně mírnější - upravený. Přece jen jsme proti našim předkům hodně změkčilý. Ale tradice tu je! Několik nadšenců sepsalo pravidla a ze sportu založenému na házení všeho, co je po ruce po soupeři, se vytvořil moderní sport omezující se jen na házení vajíček na cíl. Podstatnou výhodou je, že nedochází ke zranění a zásahy na figurantech se dají dobře počítat. První veřejnou turnajovou vlaštovkou byly předvolební mítinky Jiřího Paroubka. To byl slibný začátek, ale k velkému rozšíření ještě nedošlo.

Zlomem byla televizní exhibice, která se uskutečnila loni v Praze na Albertově při oslavách výročí „Sametové revoluce“. Figuranty – terče tam, v přímém přenosu, dělali známé osobnosti, dokonce tam byl samotný prezident a byly tam i mezinárodní terče, čímž se dosáhlo nesmírné popularity u našich sousedů.

Nemůžeme zde zapomenout na velice důležitou okolnost, která ovlivnila rozvoj tohoto sportu, a sice že i házení vajíček na pana prezidenta je povolené a není to ani přestupek. Je vidět, že u represivních orgánů došlo k výraznému posunu v myšlení od doby Rakouska-Uherska. Házení vajíček se může svobodně rozvíjet! A také se rozvíjí! Zcela bez povšimnutí českých médií proběhla zpráva o husarském kousku naší sportovní diplomacie. Pořadatelé olympijských her zveřejnili seznam sportů, které se ucházejí o zařazení do programu letních her v Tokiu v roce 2020. Vedle v Asii velmi populárních sportů jako je squash, baseball, bojové umění wu-šu, se objevil mezi adepty na zařazení také v našich končinách již velmi oblíbený sport, který dosáhl rozmachu v poslední době – hod vajíčkem na cíl.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval neskrývá nadšení. „Od svého zvolení se snažím pozvednout náš význam v rámci světové sportovní rodiny. Uspěli jsme s megaprojektem olympijských parků, již během Ria se náš projekt rozšíří po celém světě. A nyní se naskýtá šance prosadit ryze český sport, u kterého předpokládáme rychlé rozšíření po celém světě. V rámci dalšího rozvoje zařadíme hod vajíčkem do našeho olympijského víceboje, děti ve škole budou mít ideální terč před tabulí. Navíc se tento terč moc nepohybuje, děti se naučí mířit. Další nespornou výhodou je snadná organizace postupových soutěží od celoškolních kol - s hodem na ředitele, přes krajská kola - s hodem na hejtmana, až po republikové finále. Tam, by se dokonce nejvyšší ústavní činitele mohli, co by cíl, střídat.“

Jaký je další postup? V srpnu budou jednotlivé sporty představené v Tokiu, do konce září japonští pořadatelé doporučí Mezinárodnímu olympijskému výboru, které sporty by viděli v programu OH nejraději. Konečný výběr bude provedený v srpnu 2016 v rámci olympijských her v Riu. Nicméně priority, které prezentoval předseda organizačního výboru Toširo Muto, jsou pro hod vajíčkem velmi příznivé – musí jít o sport populární mezi mládeží, který rozhýbe program her. A který nebude vyžadovat stavbu nových sportovišť. Pořadatelům bychom mohli po zařazení našeho sportu do programu nabídnout speciální cenu za vajíčka do soutěže, zemědělské programy EU jsou jako šité pro podobné aktivity.


Velká cena Brna bude! Moto GP oživí kategorie nočních vlků

Jak rozdělíme dotace do sportu? Něco si demokraticky necháme a zbytek transparentně rozdělíme

Lyžařské překvapení – Bohumil Hanč se vrací!

Jágr překvapil a opět přestupuje!

Petr Čech přestoupí do Sparty, kterou získá ropný gigant Gazprom

Sportovní revoluce na Praze 6

Fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt našel v Ostravě speciální tréninkové prostory

Za pádem Nečasovy vlády stojí fotbal!

Evropské olympijské hry míří do Řecka

Maďarsko novou sportovní velmocí

Pohroma pro sparťanské fanoušky

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co jste si přečetli, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Kachnu na neděli ..
.
(kp,sportovnilisty.cz,foto:mp)