O osobnostech českého sportu se zármutkem v nejsmutnějších zprávách ze sportu za říjen 2024

Napříč sportovním prostředím se v říjnu 2024  šířily  bohužel také  nejsmutnější zprávy, které zveřejňujeme se zármutkem a s úctou k osobnostem českého sportu, které  v říjnu 2024 zemřely.   

Ta nejsmutnější zpráva  se šířila o posledním říjnovém víkendu cyklistickou rodinou. Ve věku 60 let náhle zemřel prezident Českého svazu cyklistiky, Ing. Petr Marek.


„Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který v tuto chvíli cítíme. Je to pro nás všechny obrovská ztráta. Petr Marek opustil tento svět naprosto nečekaně a s jeho odchodem se budeme vyrovnávat hodně dlouho. Rád bych vyjádřil upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým,“ sdělil v nekrologu uveřejněném na svazovém webu  viceprezident Českého svazu cyklistiky David Průša.

Petr Marek byl duchovním otcem závodního MTB v Česku, v cyklistickém hnutí se pohyboval od roku 1989. Stál za zrodem prvního neoficiálního mistrovství Československa horských kol v roce 1990 ve Špindlerově Mlýně a o pět let později pořádal na tom samém místě mistrovství Evropy MTB. Rovněž byl řadu let hlavním organizátorem Českého poháru MTB.

Působil prakticky nepřetržitě jako předseda komise horských kol ČSC, byl dlouholetým členem prezídia ČSC. Prezidentem svazu byl poprvé zvolen v lednu 2018 a od té doby vykonával tuto funkci nepřetržitě. V současnosti také působil jako prezident komise MTB Evropské cyklistické unie (UEC).

Jako prezident svazu se vždy snažil bojovat za všechny disciplíny. Jeho dlouhodobou vizí byla například výstavba národního velodromu pro dráhovou cyklistiku.

Letos byl Petr Marek zvolen prezidentem ČSC na další funkční období, ale tuto misi plnou výzev a plánů už bohužel nedokončí.  Odešel nejen výborný funkcionář, ale hlavně skvělý člověk.



S hlubokým zármutkem oznamil Český střelecký svaz, že ve věku 62 let zemřel  prezident Českého střeleckého svazu, pan Ivan Hermel.



Ivan Hermel se významným způsobem zasloužil o rozvoj Českého střeleckého svazu, jehož členem byl od roku 2004. Jeho práce ve střelbě zahrnovala mnohé klíčové pozice, kdy se přes pozici člena prezidia a výkonného výboru ČSS následně stal prezidentem ČSS. Dále působil jako předseda krajského sdružení Praha a předseda střeleckého klubu Chaloupky. Ivan Hermel byl držitelem rozhodčí licence "A" a byl diplomovaným trenérem s licencí "A" na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.  Kromě své činnosti v řídících pozicích v české střelbě se Ivan rovněž intenzivně věnoval pedagogické a lektorské činnosti na FTVS UK, kde vyučoval sportovní střelbu jak pro denní studium, tak pro trenérskou školu. Svým příkladným a obětavým přístupem přispěl k výchově mnoha trenérů sportovní střelby v rámci spolupráce mezi Českým střeleckým svazem a FTVS UK.

"Jeho odkaz zůstane v srdcích všech, kteří měli tu čest ho znát a spolupracovat s ním.  Česká střelba přichází o výjimečnou a nezapomenutelnou osobnost," bylo napsáno v nekrologu uvedeném na webu Českého střeleckého svazu.



Se zármutkem Český svaz atletiky  zveřejnil na svém webu smutnou zprávu, že  v neděli 6. října 2024 po dlouhé těžké nemoci zemřel  Ing. Gejza Valent, MBA.

Ing. Gejza Valent, MBA, se narodil 3. října 1953 v Praze. Jeho atletické začátky v roce 1965 byly  spojeny s Olomoucí a místní Lokomotivou, kde trénoval se svým otcem Gejzou a Bohumilem Kyselým. Po dvouletém mezidobí v Baníku Příbram (1969–1970) se sem ještě vrátil (1971–73). Následně se přesunul do Techniky Brno, kde ho vedl Jan Vrabel (1974–78), poté pokračoval do Rudé hvězdy Praha (1979–80) a nakonec zakotvil ve Vítkovicích (1981–96), kde jej připravoval Jaroslav Šmíd.

V osmdesátých letech patřil k diskařské špičce. V roce 1983 dosáhl na mistrovství světa v Helsinkách svého největšího úspěchu, když získal za vítězným krajanem Imrichem Bugárem bronz. Čtyři roky poté byl na MS v Římě devátý a na olympiádě v Soulu 1988 šestý. Třikrát startoval na evropském šampionátu (1982, 1986, 1990), kde skončil postupně šestý, pátý a devátý. Reprezentační dres oblékl také při 27 mezistátních utkáních a mezi jeho úspěchy patří i třetí a deváté místo v Grand Prix IAAF. V ostré domácí konkurenci získal tři české tituly a jeden československý, byl také držitelem českého rekordu výkonem 67,56 metru (1982), osobní maximum dostal 69,70 (1984).

Valent byl aktivní i ve veteránském věku, kde uspěl třemi tituly mistra Evropy a jedním světa. Závodil za AC Čejkovice, krátce za Břeclav a poté znovu za AK Olomouc. V kruhu ho bylo možné vidět ještě před pěti lety a stále dokázal 2kg disk poslat za 30 metrů. Působil také jako předseda Sdružení veteránů Českého atletického svazu.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.




(Petr Skála  pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)