Míčové hry jsou v populaci stále oblíbené. Jednou z nich je hra, jejíž název zní trochu cizokrajně. Hra tchoukball vznikla počátkem sedmdesátých let 20. století a název této hry vychází ze zvuku míče odrážejícího se od konstrukce – „TCHOUK“. Zakladatelem byl švýcarský biolog Dr. Hermann Brandt.
Tchoukball je tedy míčová hra využívající prvky házené, odbíjené a baskické peloty. Družstva se snaží během daného časového limitu překonat soupeře rozdílem bodů přidělovaných za bodované činnosti. K základnímu vybavení patří jedna nebo dvě odrazové konstrukce (trampolíny), jejichž prostřednictvím se hra přenáší z fáze útočné do obranné. Útočící hráči se snaží vystřelit míč na odrazovou konstrukci tak, aby odražený míč dopadl na vymezenou část hrací plochy a nikdo ze soupeřícího družstva nebyl schopen jej zachytit.
Na rozdíl od jiných míčových her je tchoukball bezkontaktní hrou a snaží se eliminovat možnost zranění. Funguje to tak, že obránci nesmí bránit útočníkovi ve hře, ale pouze čte způsobem provedení útoku a pak jej přímo chytají či odbíjejí. V této fázi se hodně využívá tzv. bagr, známý hlavně z odbíjené.
Foto © Depositphotos.com/ yanlev