Olympijská katastrofa: Češi nesmí do Paříže

Češi si mohou připsat další historickou sportovní katastrofu. Tentokrát nejde o žádnou prohru na hřišti, ale o důkladně propracovaný politický manévr, který vyústil v zákaz účasti českých sportovců na olympijských hrách v Paříži. Situace je o to pikantnější, že čeští sportovci do poslední chvíle tvrdili, že se do politiky míchat nebudou a na olympiádu pojedou stůj co stůj. Bohužel, situace se otočila o 180 stupňů.

Na vině je překvapivě časově špatně načasované rozhodnutí vlády Petra Fialy. Před necelým rokem se všude diskutovalo o tom, zda čeští sportovci mají bojkotovat olympijské hry kvůli účasti ruských a běloruských sportovců. Nakonec se rozhodli, že sport a politika jsou dvě oddělené věci a bojkot neproběhne. Ale to by nesměli mít tak krátký zrak na domácí politické tahanice.

Ve chvíli, kdy už sportovci balili kufry a pilovali poslední detaily svých výkonů, přišla rána z čistého nebe. Francie totiž neunesla rozhodnutí české vlády, která na doporučení ministra průmyslu Jozefa Síkely rozhodla o vítězi tendru na stavbu dalších reaktorů jaderné elektrárny Dukovany. A hádejte, kdo vyhrál? Jihokorejci. Francouzský prezident Emmanuel Macron se prý doslova vytočil. Francouzský lobbing, který zahrnoval i elegantní večírky a politické úsměvy, přišel vniveč.

V reakci na tento "faux pas" se francouzští představitelé rozhodli jednat. Zrušili všechny akreditace českých sportovců na olympijských hrách a pro jistotu je ještě označili za nežádoucí osoby na francouzské půdě. Tento krok se ukázal jako dokonalý úder pod pás. Vedení Českého olympijského výboru je v šoku. S jakou pečlivostí vybírali kolekci na slavnostní zahájení, s jakou nadějí sledovali tréninky a teď tohle.

Sportovci smutní, že stopka nepřišla dříve, protože někteří z nich mohli zabojovat o medaile alespoň na konkurenci sportovních her, které zorganizoval Vladimír Putin pro bojkotované sportovce. Tam by šance na české medaile byly značné. Jak se říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech - a to v tomto případě po sportovcích, kteří se chtěli držet hesla "citius, altius, fortius" (rychleji, výše, silněji). Ale nakonec to dopadlo spíše "pomaleji, níže, slaběji" díky politickým hrátkám.

Takže sportovci teď mohou jen zamávat svým olympijským snům a možná si najít nové cíle. Třeba se stát politiky a vyhrát příští tendr na stavbu další jaderné elektrárny. Kdo ví, co přinese budoucnost. Jedno je ale jisté - olympijský duch zůstal doma v kufru, zatímco politikové slaví své vítězství.

Trenér fotbalové reprezentace Hašek se stal hlavním koučem železničářů


Olympijská kolekce ve znamení úspor

Fousek a Šmicer kajícně: Náš fotbalový debakl jen tak nezapomeneme!


Velký comeback Romana Berbra


Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co jste si přečetli, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N.T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově  podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Kachna na neděli. 

(kp,sportovnilisty.cz,foto:mp)