Jak říkám...
„Obě knihy mají za cíl zaplnit dosud prázdná místa v historii oficiálních publikací z olympijských her. Jedná se o důkladný průzkum české sportovní historie, kde hledáme poklady a postupně je zpřístupňujeme veřejnosti. V následujících letech zkompletujeme celou řadu a knižně popíšeme zbývající olympiády před rokem 1948, na které se dosud nedostalo,“ uvedl Jiří Kejval, předseda ČOV.
Autentické vzpomínky i historické zajímavosti
Kniha „Los Angeles 1932“ podrobně popisuje cestu sedmi československých sportovců a jejich doprovodu na olympijské hry a vyprávějící osobní příběhy a zážitky, zatímco „Antverpy 1920“ připomínají století od první účasti československých sportovců na OH. Obě díla přispívají k pochopení našeho sportovního dědictví a významu olympijského hnutí pro Českou republiku i tehdejší Československo.
Jak říkám...
„A navíc jsou to opravdu zajímavé příběhy i autentické vzpomínky pamětníků, včetně mnoha historických objevů a uvedení některých skutečností na pravou míru. Dozvíme se například, kdo byl ve skutečnosti vlajkonošem naší výpravy v roce 1920,“ uvedl při křtu svých publikací, místopředseda České olympijské akademie Zdeněk Škoda.
Knihy byly uvedeny do života mezi sportovními fotografiemi výstavy „Karel Novák: malíř sportu“ v prostorách Armádního muzea Žižkov, kde jsme našli i fotografii Jana Kůrky na ramenou olympioniků v roce 1968, krátce poté, co se střelec Kůrka stal olympijským vítězem. A tak jsme před tuto fotografii Jana Kůrku přivedli, aby se podíval, jak vypadal před 55 lety a jeho pak udiveného vyfotografovali.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.
(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)