Na ostrově s necelým milionem obyvatel v Tichomoří se bude poslední červencový čtvrtek slavit možná i několik dnů. Mají k tomu důvod. Ragbisté z Fidži jsou olympijští vítězové. Fidži tak získalo druhou zlatou olympijskou medaili v historii po obhajobě vítězství z turnaje v Riu. Medaile v barvě stříbra si na olympijském turnaji vybojovali finalisté z Tokia borci z Nového Zélandu a bronzové medaile mají ragbisté Argentiny, kteří vyhráli souboj o třetí místo nad Velkou Británií. Britský sedmičkový ragbyový tým složený z Angličanů, Skotů a Walesanů se na ostrovech jen tak bokem sestavuje vyhradně jen pro olympijské hry. Zajímavosti z Tokia je, že všechny medaile získaly země z jižní polokoule.
Jak říkám...
"Přenosy ČT Sport z finále a ze zápasu o třetí místo olympijského turnaje mužů mne mile překvapily. Kdo je viděl, nelitoval. Byly to dva velmi napínavé zápasy, které nám ukázaly, jakým směrem se dnešní "sedmičkové" ragby ubírá.
Finálové utkání, hrané v neuvěřitelné rychlosti, lépe zvládli Fidžané vítězstvím s All Blacks 27 : 12, díky své výborné individuální technice, tvrdé obraně a velmi efektivní podpoře hráče s míčem. Velký progres předvedli ragbisti Argentiny, když zdolali silný tým Velké Británie 17 : 12. Je evidentní, že "sedmičkové" ragby se vydalo cestou specializace pro tuto velmi náročnou olympijskou disciplínu, prověřovanou sérií turnajů světového VII okruhu. Současný sedmičkový ragbista je špičkový atlet, sprintér, který má výtečnou individuální techniku, je tvrdým obráncem a hráč, který umí výborně číst hru soupeře a adaptovat svou roli na vzniklou situaci. Většina hráčů má fyzické parametry, které by v našich podmínkách odpovídaly hráčům - rojníkům.
Pro nás je úspěchem, že se naše reprezentace vrátily mezi evropskou elitu, kam dříve Česko patřilo, ale budeme mít rozhodně velký problém, abychom byli schopni sestavit reprezentační týmy z hráčů specialistů na "sedmičkové" ragby. To nám současná velmi malá hráčská základna rozhodně neumožní. Pokud budeme chtít uspět ve velké konkurenci, pak je nutné, aby "sedmičkové" ragby mělo své stálé místo ve Sportovním kalendáři unie tak, jak je to v celé Evropě. My si to komplikujeme tím, že stále trváme na nevhodném systému soutěží jaro - podzim, který nám to neumožňuje. Snad se z OH poučíme a konečně zavedeme soutěže, které se úspěšně léta praktikují v celé Evropě," komentoval pro ragbyový magazín ceskeragby.cz olympijský turnaj mužů v Tokiu Eduard Krützner senior, jemuž ragbisté říkají Medáku.
Tokio 24. - 26. července 2021
Semifinále
Nový Zéland - Velká Britániie 29:7
Fidži - Argentina 26:14
Finále
Nový Zéland – Fidži 12:27 (12:19).
O třetí místo
Velká Británie – Argentina 12:17 (5:12)
O páté místo
USA – Jižní Afrika 7:28 (7:14)
O sedmé místo
Kanada – Austrálie 7:26 (7:12).
Konečné pořadí olympijského turnaje mužů 1. Fidži
2. Nový Zéland
3. Argentina
4. Velká Británie
5. Jižní Afrika
6. USA
7. Austrálie
8. Kanada
9. Keňa
10. Irsko
11. Japonsko
12. Jižní Korea