Pelta: Chybí funkční koncepce na transparentní rozdělení peněz


V dalším ze seriálu exkluzivních rozhovorů odpovídá pro Sportovnilisty.cz  předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta.

Bývalý  fotbalový brankář, v současnosti fotbalový funkcionář, podnikatel a politik je od roku 2011 předsedou Fotbalové asociace České republiky. Během Peltova předsednictví bylo zaznamenáno několik úspěchů, mj. zisk pořadatelství mistrovství Evropy do 21 let v roce 2015 a projekt Členství oceněný Evropskou fotbalovou unií UEFA coby nejlepší počin za rok 2012 v kategorii speciálních projektů.

V čem je podle Vašeho názoru největší nedostatek či problém současného systému financování spotu v ČR?

Myslím, že největší problém je, že není žádná funkční koncepce, která by umožnila transparentní rozdělení peněz a zároveň zajistila, aby stát nebyl jediným kdo se na financování sportu podílí. Kromě jasného nastavení by měla být také jasně dána pravidla nejen pro loterijní a sázkové společnosti, které nyní sport významně podporují, ale i pro státní a polostátní podniky a také firmy, které pracují na státních zakázkách a tedy získávají ze státního rozpočtu nemalé zisky. Takže jednoznačně musí se dopracovat koncepce a přijmout na všech úrovních a je potřeba vést firmy ke společenské zodpovědnosti.

Jak hodnotíte aktivitu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka (ČSSD), který nedávno vyzval největší sportovní organizace v ČR, jmenovitě Český olympijský výbor, Českou unii sportu, Sdružení sportovních svazů a Českou obec sokolskou, aby se podílely na vytvoření nové koncepce financování sportu?

Domnívám se, že pan ministr ví co dělá, kdo jiný by měl umět říci, co sport potřebuje, než právě sportovní organizace. Věřím, že se k ČUS, která už koncepci předala panu ministrovi, v krátké době přidají všichni ostatní, budeme diskutovat o kompromisech a najdeme co nejlepší řešení.

V návaznosti na předchozí otázku, jak hodnotíte aktivitu poslance Jiřího Holečka (ANO), který inicioval založení České ligy sportu?

Myslím, že každá aktivita, pokud má sportu pomoci, je v pořádku.

Poslanec Holeček (ANO) zveřejnil před časem tezi, že by měla být zřízena nová vládní agentura, která by měla řešit problematiku financování sportu v ČR. Je nutné podle Vašeho názoru vytvářet další státní instituci, když existuje Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy, které by mělo tuto oblast řešit?

Je to jedna z možností, další by bylo třeba samostatné ministerstvo sportu. Důležité je,aby se sport vrátil zase na tu úroveň kde byl. A k tomu je potřeba dostatečné množství peněz, které by pomohly vyřešit stávající stav a zároveň umožnily dlouhodobě udržitelný rozvoj. A proto je potřeba systém,  jasný a transparentní.

Zdeněk Ertl: Financování sportu je roztříštěné, chybí i zpětná vazba i kontrola
Tomáš Král: Sport by měl být co nejvíce odpolitizován
Ivo Valenta: Sportovci by měli být suverénní a nezávislí na politické vůli či zvůli
Marcel Chládek: Chci, aby došlo k velmi dramatické změně celého systému financování sportu
Jiří Kejval, předseda ČOV: Ve sportu chybí dostatečné množství financí
Jaroslav Pollert: Z pohledu úspěšnosti na OH nemají ty nejlepší sporty moc možností získat sponzory


Jak hodnotíte ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka v oblasti přínosu pro český sport?

Domnívám se, že ministr Chládek je po dlouhé době ministrem, který se nevěnuje jen školství, ale myslí i na sport. Hodnotím spolupráci s ním pozitivně, těší mě, že někdo v takové pozici pochopil, že sport a to co lidem do života přináší, se významně projevuje v sociálním i zdravotním stavu společnosti. A peníze, které stát investuje do sportu, se mu vrátí právě třeba v rámci snížení nákladů na zdravotní péči, ale to je běh na dlouhou trať. Jsem rád, že jsme i díky ministrovi už vyběhli.

Jakou úlohu by měl v rámci systému financování sportu v ČR hrát Český olympijský výbor?

Olympijský výbor všude ve světě zajišťuje především reprezentaci země na OH a všechny přípravy a souvislosti s tím spojené. Měl by tedy i ten náš pečovat o olympioniky a šířit olympismus a na to potřebuje finance, s nimiž by měl operovat. Domnívám se, že řešit jestli mají tam nebo jinde dost peněz na umělý trávník či zimní stadion není v jeho kompetenci.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) koncem loňského roku přislíbil navýšit finanční prostředky pro sport o 3 miliardy korun, pakliže bude systém koncepční a transparentní. V čem podle Vašeho názoru spočívá jeho kritika současného stavu financování českého sportu, zvláště když ministr Babiš hovoří o současném stavu, který je podle jeho názoru „nekoncepční a netransparentní“?

Pana ministra Babiše zřejmě znepokojila pochybení ve financování sportu, která našel při kontrole na MŠMT Nejvyšší kontrolní úřad. Také mu jistě vadí, že peníze chybějí v členských základnách a v mládežnickém sportu a přehlédnout se nedá ani to, v jakém stavu je sportovní infrastruktura po celé zemi, do níž se za poslední dvě desetiletí příliš neinvestovalo. Považuji za logické, že chce jako ministr financí vědět co se s prostředky děje a rozhodovat kam bude stát státní peníze ve formě dotací poukazovat.

Karel Pražák: Nejsem si jistý, že vše, co říká ministr Chládek, tak vzniká na ministerstvu školství
Miroslav Jansta: Každou iniciativu, která by podpořila sport, je třeba vítat

Antonín Lébl: Český olympijský výbor tady není proto, aby řídil český sport
Eduard Krützner: Sport státu přináší jen výhody, tak proč je podfinancovaný?
Svoboda: Každoroční problém je přežít první čtvrtletí bez financí
Duhan: Sport považuji za velmi důležitou složku výchovy každého dítěte


Je podle Vašeho názoru v pořádku, aby čeští profesionální sportovci měli zároveň pracovní (zaměstnanecké) smlouvy, jako např. tenistka Petra Kvitová, která má zaměstnaneckou smlouvu (na plný úvazek) s Ministerstvem vnitra ČR?

Vrcholoví sportovci reprezentují tuto zem a sport je jednou z mála pozitivních věcí, kterými se ČR ve světě stále ještě  prezentuje.  Měli bychom na ně být patřičně hrdí, protože jsou vzory pro mladé talentya jsou pro stát  přínosem, který se nedá hodnotit penězi. A vzhledem k tomu, jak jsou takoví sportovci oceňováni v zahraničí, domnívám se, že platy, které berou v rámci zaměstnaneckých smluv u státních organizací, jsou jen symbolickou odměnou, kterou jim stát za to co mu přinášejí vyplácí. Spíš bych asi volil jinou formu, jak je ocenit, právě proto, aby jejich „zaměstnání“ nemohl nikdo zpochybňovat a hledal cestu mimo tabulková místa.

Generální sekretář cyklistického svazu a prezident svazu bojových umění Slavomír Svoboda se nedávno vyjádřil, že Česká unie sportu, v níž jste místopředsedou,  je zbytečná, co na to říkáte?

Překvapuje mě, že člověk, který deset let v kritickém období, kdy se rozhodovalo o stavbě Sazka arény, seděl ve Výkonném výboru ČSTV a je spoluzodpovědný za pád Sazky a tedy významnou ztrátu financí pro sportovní prostředí, má odvahu něco takového říct. Kdyby ČUS nebyla v současné době tak aktivní, tak by sportovní svazy dodnes splácely dluhy vedení ČSTV, v němž pan Svoboda aktivně působil.

(pk, sportovnilisty.cz, foto:arch.)