Plachta na vodě nemusí patřit jen lodi

Na velkých tuzemských vodních plochách se před lety začal objevovat nový sport, který jsme do té doby znali jen z přímořských států. Člověk v konfliktu se živlem, tak by se to také dalo nazvat. Na vratkém širokém prkně, na kterém stojí člověk je připevněna plachta, on se jí drží a řídí tak své plavidlo – neplavidlo po směru větru. Sám uprostřed vln a větru.

 

Barevných plachet windsurfingu se dnes na vodních hladinách pohybují desítky, využívají závanu větru a vodních proudů a křižují vodní plochy sem a tam.  Pokud se plavidlo převrátí, nic se neděje, surfař s větší či menší námahou plachtu zase vzpřímí a jede se dál. Na moři je to složitější  a vyžaduje to zkušenost.

 

Moře není Mácháč a číhají na něm mnohá nebezpečí, se kterými se surfař zvyklý na naše klidné vody ještě nesetkal. Vysoké vlny, pobřežní skaliska, silné mořské proudy, které vás mohou zanést příliš daleko, rychlé změny počasí. Trénink na českých hladinách je ale  jistě dobrý a ten, kdo chce jet provozovat tento krásný sport na moře by si to měl doma nejprve vyzkoušet. A není to nic lehkého. Chce to vytrénované svaly celého těla, sílu, smysl pro rovnováhu, vynikající plavecké schopnosti. U moře je třeba začínat opatrně a raději s někým zkušeným, kdo už windsurfing na moři provozuje  a ví, co může očekávat. Pro zkušené surfaře je však moře pravým rájem a pocit svobody a volnosti, který jim poskytuje jim nic nemůže nehradit.

 

Foto © Depositphotos.com/dima266f