Hokejového turnaje se zúčastnila také mužstva Kanady a USA, která naprosto suverénně odrovnala jedno evropské mužstvo za druhým. Nejprve to odnesla Belgie, která inkasovala od USA 19 branek, aniž se jí podařilo dosáhnout čestného úspěchu.
Ani naše mužstvo, které nastoupilo proti Kanadě, nedopadlo lépe. Spíše poněkud hůře. Už po prvních pěti minutách byl stav zápasu beznadějně tragický - 0:5! Kanaďané se bleskurychle proháněli po ledě, a co chvíli vyděsili našeho brankáře nečekaně prudkou a nezadržitelnou střelou. Utkání skončilo největší pohromou v dějinách našeho ledního hokeje 30 : 0.
Jedinou útěchou bylo těch 33 : 0, které Kanada v příštích dnech nadělila Švýcarům. Další výsledky turnaje: Anglie - Belgie 19 : 3, USA - Francie 22 : 0, USA- Anglie 11:0, Francie - Belgie 7 : 5. Zklamání přineslo utkání Švédsko - Československo, jehož vítěz měl naděje na třetí nebo čtvrté místo turnaje. Naši hokejisté sice dali vedoucí branku, ale nakonec podlehli Švédům 3 : 9, kdyžnáš brankář neměl nejlepší den.
Proti Švýcarsku, nad nímž Československo zvítězilo 11 : 2, se vedlo našim mnohem lépe, hlavně po střelecké stránce. Zápas řídil předseda LIGH Belgičan Loicq, jenž nám podle tehdejších pravidel vyloučil Jirkovského, později Palouše pro postavení mimo hru a brankáře Stránského pro hru v kleče.
V konečné klasifikaci byla první Kanada s poměrem branek 110 : 3(!), druhé USA (73 : 6), třetí Anglie (40 : 38), čtvrté Švédsko (21 : 49), o páté a šesté místo se dělily Francie a Československo. Teprve ve finále turnaje Kanada - USA (hrálo se na třetiny 2 : 1, 3 : 0, 1 : 0) uviděli Evropané skutečný hokej.
Fotografie ze Zimních olympijských her v roce 1924 jsou naprosto unikátní.
(kp, sportovnilisty.cz,foto arch.)