Péče o sportovně nadanou mládež je jedním z cílů a úkolů státu. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zásadně navyšuje podporu v programu Talent na práci profesionálních a poloprofesionálních trenérů mládeže s nadanými sportovci. Svazy a kluby tak mohou angažovat asi tisíc trenérů mládeže. Celková výše podpory v tomto programu bude kolem 800 miliónů korun.
Posílení systému Sportovních středisek, který nahradil sportovní třídy či Centra talentované mládeže pro 15 – 23 leté s profesionálními či poloprofesionálními trenéry, jsou cestou, jak zejména ve sportovních hrách, ale i úspěšných individuálních sportech udržet krok s rostoucí mezinárodní konkurencí ve sportu. Hlavní však je vytvořit stabilní podmínky pro práci s nadanými dětmi kvalifikovaným trenérům. Děti i trenéři ve všech svazech procházejí výběrem a každoročně dochází k vyhodnocování tréninků a cílů. Efektivita dotací je tak každoročně monitorována. Úkol posílit tuto oblast sportu vychází také z programového prohlášení vlády.
Jak říkám...
"Na podporu sportovně talentované mládeže jsme měli pro letošek připraveno až devět set milionů korun, rozdělíme přibližně o 100 miliónů méně, některé svazy neplní náročná kritéria pro efektivní zacílení prostředků. I tak je v první části meziroční růst o téměř 60%. V první části se rozdělily prostředky pro největší svazy, a to na fotbal 200 milionů korun, na lední hokej 92 milionů, na atletiku 60 milionů, na basketbal 46,5 milionů, zásadně vzrostla i podpora lyžování na 40 milionů korun, a další v celkové výši 690 milionů korun, což je o 253 milionů korun více než v roce 2018. Druhá část bude rozdělena v průběhu března. Navýšení prostředků se musí projevit v inovaci systémů, za které jsou odpovědné svazy. Je to velký krok vpřed, dalších 6 let bude trvat, než se změny zásadněji projeví," řekl k výzvě náměstek pro řízení sekce sportu a mládeže MŠMT Karel Kovář a pokračoval: „Program by měl zajistit stabilní financování a odborně vedenou přípravu, která je základním kamenem rozvoje sportovně talentované mládeže směrem ke sportovní reprezentaci. Trenéři musí dostat příležitost naplno se věnovat práci, proto prostředky navyšujeme takto výrazně, ale svazy i MŠMT očekává profesionálně vedené tréninky,“ dodal náměstek Kovář.
Výzva TALENT 2019 je zaměřena na zajištění přípravy mladých talentovaných sportovců především dorostenecké a juniorské kategorie směřující ke státní reprezentaci zejména ve sportech zařazených do programu olympijských her, a to zpravidla ve věku od 15 do 23 let, dále pak nahrazuje systém sportovních tříd od 6 do 15 let. Výzva je zacílená na sportovní přípravy ve vrcholových sportovních centrech mládeže, ve sportovních centrech mládeže, ve sportovních střediskách a ve sportovních akademiích. Podpora sportovně talentované mládeže je součástí naplňování Koncepce podpory sportu 2016 - 2025.