ČSSD se nechce vzdát vlivu v Národní sportovní agentuře

Česká strana sociální demokracie (ČSSD) má v poslední době na prvém místě jeden zásadní problém, a tím je fungování Národní sportovní agentury (NSA).

Alespoň co se týče četnosti výstupů jejích představitelů. Korunu všemu nasadil sám nejvyšší, předseda Jan Hamáček v pořadu Otázky Václava Moravce. Pro nezasvěcené se může zdát, že ČSSD bojuje za český sport a jeho fungování v těžké době, ale je tomu skutečně tak, nebo ČSSD sleduje pouze své vlastní partajní zájmy?

Jak je všeobecně známo, NSA vznikla ve velkých porodních bolestech. Ani delimitace agendy z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) neprobíhala úplně hladce. Nicméně v polovině roku 2020 již měla NSA dvakrát více zaměstnaneckých tabulek, než kdy měl odbor sportu na MŠMT. Každý by tedy předpokládal, že NSA spustí smršť připravených a naslibovaných opatření. Realita? My dělat nebudeme…

Jak jinak si vysvětlit fakt, že agendu programu Covid I muselo zajišťovat Ministerstvo životního prostředí, Covid II pro změnu Ministerstvo průmyslu (zde nutno podotknout, že tento fakt je dán právní formou příjemců podpory). Ale jak vyšlo nyní najevo, zásadní program Můj klub administruje najatá obchodní (!!!) společnost, která dostala do vínku i práci s daty sportovců. Výzva pro sportovní svazy má administrativní smlouvu podepsanou zase s jinou firmou, jinými slovy, vše externě, za státní prostředky. Náměstkem Ivo Lukšem naslibovaných termínů vyhlášení programů pro sportovní svazy v létě 2020, za souhlasného pokyvování předsedy Hniličky, nebyla NSA schopna dodržet ani jeden. Výstavní dílo vedení NSA, nový rejstřík sportovního prostředí, byl bohužel jaksi symptomaticky spojen  s problémy s přehráváním dat a s tím


Již jen polovina výše uvedeného by v řádně vedeném orgánu státní správy stačila na okamžité kompletní odvolání vedení. V české kotlině má sport zvláštní postavení, politici se rádi fotografují, slibují a vůbec se sportem jako všelidovou zábavou zaštiťují. A když některé sportovní hvězdy mediálně obhajují předsedu NSA (ta zimní hala na Kladně potřebuje opravdu, ale opravdu opravit), je těžké jej odvolat. Tak přišla řada na náměstky, jejichž podpisy jsou na pochybných smlouvách, které NSA uzavřela. Jenže, jak již ukázal teplický výlet předsedy NSA, není to hnutí ANO, kdo reálně hýbe NSA. Když už nemohl do agentury přímo nastoupit poslanec za ČSSD Jan Birke, spoludokázal po vzniku NSA obsadit posty právě místopředsedů. Zřejmě jako odměnu za úsilí, které prokázal při lámání poslanců, že vznik nového orgánu je nezbytný a pro transparentnost ve sportu zásadní.

Proto výměna na postech místopředsedů je to poslední, co by si sociálnědemokratická klika přála, přijít o tak blízké kontakty není vůbec příjemné. Navíc v situaci, kdy se má projednávat investiční program, obsahující i sportovní stadion, jehož vybudování prosazuje mimo jiné i jistý poslanec Birke. Nastalá personální změna nese možnost revize programu, a to se teď před volbami vůbec nehodí. Že má předseda agentury blízko také k dalším postavám sociální demokracie, prokázal i jeho dnes již proslulý výlet do Teplic. Nejprve sice jel na pracovní schůzky, pod tíhou důkazů však přiznal, že byl na oslavě dlouholetého kamaráda. Pravda je asi obojí.


O to větší pochybnosti. Jestli na někoho padne definice kmotra, je to právě Hniličkův kamarád Petr Benda. Jistě není bez zajímavosti, že právě tohoto Bendu prosadil na kandidátní listinu krajských voleb v loňském roce proti vůli místní sociálnědemokratické buňky předseda strany Hamáček. Na Bendově oslavě bylo rozhodně povícero stoupenců ČSSD, bývalý premiér Paroubek je takovou pomyslnou třešničkou na dortu. Premiérovi možná Milan Hnilička zkusil tvrdit, že se snažil přetáhnout voliče k hnutí ANO, protože do oné návštěvy plánoval vést kandidátku ANO ve vedlejším Libereckém kraji. Ale tak naivní premiér určitě není.

Velkou osobní angažovanost opět ukázal vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, když si neodpustil v nedělních Otázkách Václava Moravce komentář na situaci v NSA, který nelze než neoznačit za farizejský. Výměna místopředsedů je špatně, podepisování externích smluv na zpracovávání dotací je ale taky špatně. Situace v NSA se musí radikálně řešit, ale předsedu Hniličku odvolat nemusíme.

Z toho plyne jasná otázka, kdo tedy opravdu řídí státní úřad, v jehož čele, alespoň teoreticky, stojí Milan Hnilička? A když ani návštěva teplického mecheche není pro Hamáčka důvodem k odvolání, proč tedy musel na jeho příkaz skončit ve funkci ředitel policie Libereckého kraje Vladislav Husák? Nebo jsou si u ČSSD opět někteří rovnější?  Nebo je tu jiný záměr? Většina obyvatel naší republiky doufala, že kmotrovské časy již dávno skončily.  

Nutno podotknout, že v útrobách Poslanecké sněmovny bylo kompletní vedení NSA velmi často vídáno ve společnosti Miroslava Kalouse, bývalého primátora Plzně za ODS, poté náměstka ministra na Ministerstvu pro místní rozvoj, kde se seznámil s druhým odvolaným místopředsedou NSA Michalem Janebou, který byl náměstkem na stejném ministerstvu taktéž za ODS. Mluví se o tom, že Kalous spolupracuje jako advokát s kanceláří JUDr. Krále, toho času prezidenta Českého hokejového svazu, sídlícím na stejném patře stejné budovy, jako NSA. Formálně sice předseda NSA spadá pod gesci Úřadu vlády, tím pádem premiéra Babiše, reálně dle všech indicií mu opratě sportovní agentury vyfoukla druhá koaliční strana a nechce o ně přijít.

(svob,sportovnilisty.cz,foto:arch.)