Dukla slavila sedmdesátiny se svými sportovními klenoty, s olympijskými vítězi

Armádní tělocvičný klub (ATK) z pravděpodobností hraničící s jistotou  vznikl po událostech z  února 1948, jenže funkce armádního sportovního centra  s nekonečnou řadou úspěchům přežily změny režimů do současné podoby Dukly. Dukla i nyní sdružuje ohromnou masu sportovců reprezentujících barvy Česka na vrcholných světových akcích počínaje olympijskými hrami, přes MS a ME až po světové poháry a republikové šampionáty.

Dukla prošla různými změnami názvů. Po čtyřech letech totiž  název ATK zmizel a vojenský sport přešel  pod Ústřední dům armády (ÚDA). Název Dukla byl pro armádní družstva zaveden teprve v roce 1956.

Při prohlížení kroniky armádního sportu není možné přehlédnout olympijské medaile Emila Zátopka a jeho ženy Dany.  Stupně vítězů opanovaly také osobnosti jako Josef Doležal, Stanislav Jungwirth, Jiří Skobla, Július Torma, Karol Divín a mnozí další.  Zkrátka a dobře za dobu sedmdesátil let se  v barvách Dukly zaskvěla plejáda hvězd: báječným fotbalistou Josefem Masopustem počínaje a zimní královnou Ester Ledeckou konče.

Některé sporty měnily své základny a byly nebo stále ještě jsou  roztroušeny po různých koutech. V padesátých letech se hlavní základna  přestěhovala  do Dejvic, kde armádní sportovci našli domov v ulici Pod Juliskou, kde je  moderní víceúčelový stadion umožňující tréninkové a rehabilitační procedury.

Úspěchy Dukly

Od vzniku České republiky  vybojovali Dukláci 39 olympijských medailí, což je 45 procent z české medailové sbírky. Navíc za stejné období posbírali na OH, MS, ME, univerziádách a armádních hrách 1924 medailí. A to už byl  důvod k oslavě!

Sportovci si výročí připomenuli v Domě armády, kde pokřtili  kalendář Dukla 2019 a knihu Jana Saudka „Hvězdy“, která je plná fotografií armádních závodníků, které vznikly v průběhu posledních deseti let.



Jak říkám...



"Milí přátelé, Dukláci, všechny Vás zdravím. Byla bych ráda s Vámi, zvláště proto, že to je osmnáct let, co Ťopek (manžel a čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek) odešel do nebeských končin, ale mám skoro dušu na jazyku. Přeju Vám další úspěchy. Ahoj, ahoj," vzkázala šestadevadesátiletá Dana Zátopková, šampionka z Helsinek 1952, která na setkání nedorazila kvůli ischiasu. 

"Díky ní máme nejlepší servis v republice, ať jde o péči nebo o trénink. Pro mne je to hodně podstatné," řekl biker Jaroslav Kulhavý.

"Bez Dukly bych se nestal tolikrát olympijským vítězem. Přeju jí, ať je tady za 70 let s minimálně stejnými úspěchy a ať tady máme zase hodně olympijských vítězů – ať se lidi mají na co dívat ve sportu a jsou na nás hrdí," řekl oštěpař Jan Železný.

"Dukle bych popřála, aby přicházeli další sportovci, kteří budou vozit medaile a budou Duklu hrdě reprezentovat jako třeba já," prohlásila oštěpařka Barbora Špotáková.

(ps, ASC Dukla Praha, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla Praha)