Hejtmanův pohár získali žáci z Brna. Zapojilo se 15 škol

(Komerční sdělení)

Druhý ročník soutěže Hejtmanův pohár zná své vítěze, stali se jimi žáci ZŠ Brno, Arménská. Ti porazili čtrnáct soupeřů z jižní Moravy ve zdolávání tzv. opičí dráhy.

Cílem soutěže je u dětí a mládeže podpořit zdravý životní styl a pozitivní vztah k pohybovým aktivitám. A právě podpora sportování dětí, mládežnického sportu a činnosti malých oddílů, které se právě práci s mládeží i v těch nejmenších vesničkách věnují – to jsou jedny z hlavních priorit, kterým se Jihomoravský kraj věnuje.

Jak konstatuje hejtman Michal Hašek, který má oblast sportu od loňska v gesci, není žádným tajemstvím, že sféra sportu je z celostátní úrovně podfinancovaná.  „V samotném důsledku se  to dlouhodobě podepisuje na nezdravém životním stylu a obecně vlažném vztahu dětí a mládeže k pohybovým aktivitám. Proto se kraj snaží tuto situaci zvrátit - naší prioritou je samozřejmě mládež a také menší kluby. Díky této podpoře tak více motivujeme i rodiče, aby děti ke sportování vůbec vedli“.

SL: Ocenil jste vítěze Hejtmanova poháru. Jak se vám tato soutěž líbí?
Nápad je to skvělý. Jsem rád, že Asociace amatérských sportů přišla s touto soutěží. V posledních letech jsme bohužel svědky toho, že děti vysedávají doma, u počítačů či televize, a jen těžko je rodiče dostávají do tělocvičen, do lesa, ke sportování. V této soutěži jde o zdolávání tzv. opičí dráhy. Zapojit se mohly všechny základní školy či nižší stupně gymnázií a nešlo jen o talent žáků. Do zápolení se o body zapojily desítky žáků na školách. Na vítězné v Brně v Arménské ulici 465 studentů, druzí skončili žáci z Vyškova, kde se zapojilo 481 dětí, a třetí pak skončili žáci ze Slavkova u Brna ze ZŠ Komenského, kde soutěžilo 550 dětí.


SL: Jak se kraj snaží pozitivně ovlivnit vztah dětí a mládeže ke sportu a pohybu? Je to vůbec v jeho moci?
Jsem přesvědčen, že to jde, ale je to samozřejmě běh na dlouhou trať. Kraje obecně dobře znají potřeby „svých“ regionálních sportovců, takže ví, kam podporu směřovat. Jihomoravský kraj dlouhodobě podporuje mnoho klubů a oddílů, naší prioritou je podpora sportování mládeže, která tu pravou „sportovní školu“ může obdržet právě v rámci svých mateřských klubů a oddílů. V letech 2009 až 2015 činily krajské dotace do oblasti sportu celkem více než půl miliardy korun, loni do oblasti sportu směřovalo z kraje kolem 115 milionů korun a letos máme na tuto oblast v rozpočtu připravenu dokonce částku 136 milionů korun. Samozřejmě, tato podpora směřuje také na organizaci špičkových sportovních podniků v regionu, jako je například motocyklová Grand Prix ČR.

SL:A co menší oddíly a kluby, jak pocítí krajskou podporu?
Podpořit sport, a zejména ten mládežnický, se snažíme nejen ve velkých centrech, ale i v menších městech a obcích. Zde totiž představuje dotace z krajského rozpočtu opravdu jednu z mála možností, jak přispět například na modernizaci fotbalových šaten, rekonstrukci vytápění tělocvičny, nákup atletického náčiní či výstroje pro mládežnické hokejisty nebo pořízení nových fotbalových branek. Krajští zastupitelé tak již na svém dubnovém jednání rozhodli o podpoře celkem 315 oddílů, klubů nebo subjektů působících v oblasti tělovýchovy a sportu, mezi něž byla letos rozdělena celková částka 35 milionů korun v rámci dotačního programu Zkvalitnění sportovního prostředí.

SL:Může kraj vůbec pomoci všem sportovním žadatelům?
Je samozřejmě jasné, že ne vždy se podaří vyhovět všem požadavkům a všem potřebám. Naším cílem však je nastavení spravedlivého a fungujícího systému a podpora takovým projektům, které by především naše děti a mládež přivedly k zdravému životnímu stylu. Ukázkovým projektem, který za podpory kraje vzniká v Brně a který bude mít velký pozitivní vliv na sportování dětí v celé moravské metropoli, je projekt Dětského centra Sokola Brno I.

SL: O co v tomto případě jde konkrétně?
Centrum s celkovou kapacitou 600 dětí jim nabídne celou škálu sportovních volnočasových možností. Profesionální uplatnění těchto kvalit později, například v dorosteneckém věku a v dospělosti, zde přitom není prvotním cílem, a bude spíše vítaným důsledkem. Jde nám o zdravý život našich dětí a mládeže, v této oblasti by pro nás opravdu nemělo být nic důležitějšího.

SL:Velký vliv na sportování dětí má zřejmě příklad rodičů a učitelů na školách.
Rozhodně. Dnes už není samozřejmostí, že každý žák základní školy dovede udělat kotrmelec. Proto tolik oceňuji soutěže a aktivity, které mají plošný dosah, jako například Hejtmanův pohár, což je soutěž pro základní školy a víceletá gymnázia, která propojuje hodinu tělocviku či sportovní kroužky se světem populárních aplikací a sociálních sítí. Měl jsem tu čest předat 22. září ceny vítězům jihomoravského kola soutěže, která se letos konala podruhé. Důležité je získat si vztah ke sportu (a nemusí jít o sport vrcholový) i v dalších letech. Má to význam i proto, že ve sportu platí pravidla fair play. Poznáte potom na lidech, jestli prošli nějakým sportem, jestli se pohybovali v rámci nějakého sportovního oddílu či kolektivu. Myslím si, že to je věc, která se v životě určitě neztratí.

(rp,sportovnilisty.cz,foto:jmk)