Už tradiční součástí programu domácího šampionátu v bleskovém šachu je předání výročních cen Šachového svazu ČR. Ty jsou udělovány v celkem šesti kategoriích.
Šachista roku – David Navara
David Navara je letošním mistrem republiky, na šampionátu v Ostravě uhrál už svůj osmý mistrovský titul. Stal se tím historicky nejúspěšnějším hráčem domácích šampionátů, předstihl i legendárního velmistra Luďka Pachmana. Na světovém žebříčku se opět probojoval do první světové dvacítky, v prosincovém žebříčku má 2740 bodů.
Šachistka roku – Karolína Olšarová
Stabilní výkony během celého roku vynesly Karolíně Olšarové první místo v českém ženském žebříčku. Rok 2017 začínala s ELO FIDE 2232, končí ho s 2318 body. Velmi dobrým výkonem pomohla českému družstvu na mistrovství Evropy na Krétě.
Talent roku – Natálie Kaňáková
Natálie Kaňáková se letos může pochlubit skvělým devátým místem na mistrovství světa juniorek v italském Tarvisiu. Získala více než 100 bodů ELA a se současným ratingem 2238 je v našem ženském žebříčku pátá.
Ocenění za práci s mládeží – Šachová škola Vávra & Černoušek
Už od roku 2005 se Pavel Vávra a Lukáš Černoušek věnují výuce šachu na pražských základních školách. V současné době jde o přibližně 115 kroužků, které navštěvuje přes 1500 dětí. Ty nejlepší z nich trenéři posílají do šachových oddílů, a mají tak nemalou zásluhu na tom, že počet členů Šachového svazu v kategorii mládeže utěšeně roste.
Ocenění za přínos šachu – AVE-KONTAKT s.r.o.
Česká republika je podle počtu uspořádaných turnajů započtených na FIDE šestou zemí na světě. Šestí jsme i podle počtu partií a počtu aktivních hráčů. Obrovskou zásluhu na tom mají organizátoři série Czech Tour, jehož součástí je tradiční pardubické Czech Open.
Síň slávy – Vladislav Buňka
Do šachové Síně slávy byl uveden za svůj mimořádný celoživotní přínos pro kompoziční šach. Osmdesátiletý Vladislav Buňka je významným českým skladatelem s více než tisícem publikovaných šachových problémů. Je neúnavným propagátorem české školy úlohové a kompozičního šachu v regionálním a celostátním tisku, autorem několika knih věnovaných problémovému šachu, mezinárodním rozhodčí FIDE pomocných matů, samomatů a studií; reprezentoval Česko na třech mistrovstvích světa v řešení šachových problémů.
Šachový svaz ČR zároveň vypsal také motivační ceny. Pro dospělé reprezentanty je to cena Evžena Gonsiora spojená s odměnou ve výši 90 tisíc Kč. K jejímu splnění bylo jednak nutné zvýšit svůj ELO rating, ale také nastoupit proti alespoň 20 silnějším soupeřům a v alespoň čtyřech turnajích během roku hrát lépe než jsou papírové předpoklady. To se povedlo Karolíně Olšarové, Janu Krejčímu a Vojtěchu Plátovi. Cenu Vratislava Hory pro juniory do 20 let, kteří překročí hranici 2500 ELO, získal historicky nejmladší český velmistr Thai Dai Van Nguyen. Cena je spojená s odměnou 60 tisíc Kč.