Kdy dosáhne Česká republika ve financování sportu evropského průměru?

Ve srovnání s průměrem Evropské unie se český stát podporou sportu moc chlubit nemůže. Jednotlivé struktury státní a veřejné správy naší země za evropským průměrem dost pokulhávají.

Stát jako takový podporuje sport z pouhých 3 %, průměr EU je přitom 12 %. Zdroje financování ze strany regionů vykazují 1,5 % oproti evropskému průměru 5 %. Až 90 % z těchto krajských zdrojů přitom putuje na podporu vrcholového sportu, jak poukazuje Česká unie sportu. Jen velmi málo financí jde na podporu činnosti tělovýchovných jednot a sportovních klubů. I to je možná příčina toho, proč se Češi do sportovních spolků moc neženou, řečí čísel je to přibližně 20 %. Například v porovnání se Švédskem nebo Německem je to polovina. Estonsko dokonce vykazuje bezmála 90 % občanů zapojených do sportovních spolků.



Na financování sportování dětí a mládeže se tak obrovskou měrou musejí podílet sami rodiče. Zde naopak Česká republika uvedenými čísly EU výrazně převyšuje. České domácnosti dotují pohybové a sportovní aktivity z 80 %, průměr EU je přitom 50 %. A že musejí sahat stále více do svých kapes, není pochyb.

(kp,sportovnilisty.cz, grafy:Česká unie sportu,foto:ps)