Jenže britský politik si tak trochu stoupnul na hrábě, neboť nezná dost dobře sportovní historii své země. V článku uveřejněném na flashbacku byly uvedeny zajímavé souvislosti a na ty v českém překladu upozornil web Prvnizpravy.cz.
Ví vůbec Johnson, že Angličané před utkáním s Němci hajlovali?
Ministr zahraničí Velké Británie v březnu 2018 před sněmovnou ve své řeči velmi hlasitě upozornil na to, že Vladimír Putin, i když se moc nezajímá o fotbal, tak bude chtít využít Mistrovství světa ve fotbale k propagaci Ruska, tak jako Adolf Hitler Olympijské hry v Berlíně v roce 1936 k propagaci Německa.
I přestože si Boris Johnson asi myslel, že je to správná paralela, tak to přeci jenom neměl říkat. Jde nejen o britské fotbalové fanoušky, ale i srovnání Hitlera a Putina je „urážkou Ruska“, jak řekl ruský velvyslanec. Pro Rusko, zemi, která měla hlavní roli v porážce nacistického Německa, je obtížné uvažovat o takovéto paralele.
Navíc Boris Johnson ví velmi málo o účinkování anglických fotbalistů při propagaci německého nacistického režimu v třicátých letech a tak historickou připomínku z přátelských utkání Anglie - Německo, mu připomenuli novináři.
Například 4. prosince 1935 pozdravilo Německo Anglii nacistickým pozdravem na stadionu Tottenham Hotspurs White Hart Lane. Kromě německých hráčů se k pozdravu připojila i většina německých fanoušků na stadionu. Před fotbalovým utkáním „vyletěla“ svastika na stožár na stadionu White Hart Lane při příležitosti mezinárodního přátelského utkání mezi Anglií a Německem.
Byla to však zvláštní volba místa konání, protože fotbalový klub „Spurs“ byl známý jako "židovský klub" kvůli podpoře židovských komunit v severním Londýně. Mezi hráči byli také Židé, které už v té době považovali nacisté v Německu za podřadnou rasu.
Veřejnost, tisk a rozhlas diskutovaly o možných důsledcích tohoto utkání. Důležité ale bylo, že to vládě nevadilo a to v době, kdy vzestup nacismu v Německu a Itálii byl tak zřejmý, že vláda nemohla nevidět jeho význam.
Před 60.000 diváky zvítězila Anglie 3:0, ale díky sehranému utkání zvítězila německá propaganda.
V březnu 1938 obsadil Hitler Rakousko, došlo k připojení Rakouska k Německu tzv. anšlusu, který v referendu podpořila většina Rakušanů.
Jenže 15. května 1938 na olympijském stadionu v Berlíně došlo k vzájemnému utkání mezi Německem a Anglií. Před zápasem se angličtí hráči spojili s německými hostiteli a společně zdravili diváky nacistickým pozdravem. Zkrátka a dobře Angličané hajlovali.
Anglie před 120.000 diváky sice vyhrála zápas 6:3, ale se svoji propagandou nevyhrál náhodu toto utkání s přispěním anglických fotbalistů, pane Borisi Johnsone, Hitler?