Moderní pětibojař Jan Kuf se posunul na 2. místo světového žebříku. Výš v kariéře nebyl

Druhá příčka ve světovém žebříčku patří aktuálně českému modernímu pětibojaři Janu Kufovi. Ten v žebříčku povyskočil po Světovém poháru v Praze a dostal se tak ve světovém hodnocení nejvýš ve své dosavadní kariéře.

Do světového žebříčku se každému závodníkovi počítají tři nejlépe bodované individuální výsledky za posledních dvanáct kalendářních měsíců. Nejvíc bodů mohou závodníci díky koeficientům daného závodu získat na mistrovství světa a finále Světového poháru. Následují jednotlivé závody Světového poháru a kontinentální mistrovství, v případě Čechů tedy evropský šampionát. Body je možné posbírat ještě v dalších dvou, nižších, závodních úrovních. Pokud se v hodnocené dvanáctiměsíční periodě sejdou dvě stejné akce, např. dva světové šampionáty, výsledek ze starší akce se automaticky škrtá. Jan Kuf stále může počítat se čtvrtým místem z loňského mistrovství světa. V letošní sezóně byl ve Světovém poháru už druhý v Káhiře, šestý v Székesfehérváru a sedmý na závěrečném podniku v Praze. Na svém kontě má nyní 165 bodů. Pouhý bod za ním se však s poslední aktualizací usadil úřadující mistr světa Brit Cooke i jeho týmový kolega Choong, druhý muž pražského Světového poháru. Pátý Němec Dogue a šestý Ukrajinec Tymošenko mají 160 bodů. V čele se stále drží se 190ti body aktuální mistr Evropy a vicemistr světa Francouz Prades.


Jak říkám...



"Libor Capalini, Ondřej Polívka, David Svoboda. Ti všichni byli v určité době ve světovém žebříčku na prvním místě. Ale jinak Čechů, kteří byli ve své kariéře alespoň třeba v první pětce, zase tolik není. Co si vzpomínám, tak od té doby, co žebříček existuje, snad ještě Michal Sedlecký a Saša Kalinovská. Před Prahou byl Honza čtvrtý a už to bylo jeho nejlepší dosavadní postavení v žebříčku, teď je ještě výš,"  řekl  uznale reprezentační trenér Jakub Kučera.

"Je to pěkné. Žádný rok se mi zatím nepovedlo být několikrát po sobě takhle vysoko. Vždycky to byl třeba jeden závod, kde jsem byl nahoře, a na dalším se mi nepovedly koně, nebo jsme tam nejeli, případně jsem byl zraněný. Pořád jsme něco řešili. Teď je to poprvé, kdy jsem, zaplaťpánbůh, pořád relativně zdravý a výsledky tomu asi odpovídají," řekl spokojený Jan Kuf.


Průběžné druhé místo v hodnocení SP

Druhá příčka mu patří také v celkovém hodnocení Světového poháru, jehož dlouhodobou část ukončil právě pražský podnik. Finále seriálu bude koncem června hostit japonské Tokio. Tento závod je otevřený pouze šestatřiceti nejlepším závodníkům, kteří nasbírali nejvíc bodů ze čtyř letošních Světových pohárů s tím, že do celkového hodnocení se každému z nich opět započítaly tři nejlepší pohárové výsledky. V Tokiu se pak pojede takříkajíc od nuly. Kdo vyhraje, stane se zároveň vítězem Světového poháru 2019. Svým triumfem zároveň splní kritéria pro účast na olympiádě, kterou bude v příštím roce hostit rovněž Tokio. Vedle Kufa má účast v letošním finále jistou také jedenadvacátý Martin Vlach. David Kindl je navíc mezi muži prvním náhradníkem, účast si zajistila také česká mixová štafeta. Pokud by některý z českých závodníků vyhrál, zopakoval by tak třináct let starý úspěch Libora Capaliniho. Ten je dosud jediným Čechem, kterému se to povedlo, a kromě vítězství z roku 2006 má na svém kontě i druhé (2002) a třetí (2004) místo. Druhý byl v roce 2008 také Ondřej Polívka, David Svoboda byl před devíti lety třetí. „Napodobit Kapiho by samozřejmě bylo velké. Ale je otázka, jestli jsem ochoten to upřednostnit před tou co nejkvalitnější přípravou na Evropu a svět, kde by mohla být kvalifikace na olympiádu přeci jen o něco snazší,“ naráží Kuf na skutečnost, že z Tokia se kvalifikuje pouze vítěz, zatímco na srpnovém mistrovství Evropy v britském Bathu si olympijskou vstupenku vyzávodí hned osm mužů. Na světovém šampionátu v Budapešti o tři týdny později budou k mání další tři místa pro medailisty. Poslední možnost kvalifkovat se napřímo nabídne mistrovství světa v příštím roce. „Stále ale platí, že nejméně rizikovou cestou, jak splnit kvalifikační kritéria pro účast na olympiádě, je postavení na světovém žebříčku. To totiž líp postihuje dlouhodobou výkonnost,“ doplňuje Kučera. V tomto případě se pro kvalifikaci na LOH 2020 budou započítávat výsledky dvanácti vybraných soutěží v období od 1. června  2019 do 31. května  2020.



Česká účast na finále SP v Tokiu

"Původně jsme finále v programu neměli. Dostali jsme totiž informaci, že i přesto, že je finále v Tokiu, nebude probíhat na olympijských sportovištích. Během svěťáku v Praze jsem ale mluvil se sportovním ředitelem UIPM Phillipem Waefflerem a ten říkal, že už je to trochu jinak. Finále bude letos nakonec na menším stadionu v těsném sousedství toho, na kterém proběhne olympijská soutěž. Zároveň část koní, které se teď v Tokiu představí, bude prý startovat i na olympiádě. Musíme teď zvážit všechna pro a proti. Stále si myslím, že to, co tím závodem můžeme získat, je o trochu míň, než to, co můžeme ztratit," řekl reprezentační kouč Kučera, který zvažuje zda se s týmem na japonské finále nakonec přeci jen nevypraví.

"Je to těžké rozhodování. Teoreticky nám to může něco směrem k olympiádě napovědět. Na druhou stranu je to podle mě velký zásah do přípravy na mistrovství Evropy a světa, které jsou letos prostě důležitější, protože tam by ta kvalifikace mohla být přeci jen o něco snazší, než z finále Světového poháru," s trenérem souhlasí i Jan Kuf.

Přípravu na hlavní vrcholy sezóny by s výpravou do Japonska mohla narušit především následná dlouhá a náročná reaklimatizace.

O účasti Čechů v letošním finále Světového poháru tak překvapivě možná rozhodnou Francouzi.

"Už delší dobu s nimi jednáme o kondičně zaměřeném tréninkovém kempu, který má být právě v době finále. Je naplánovaný do vyšší nadmořské výšky, do které jezdí nejen Honza v poslední době opakovaně. V tréninkovém centru, kam jsme chtěli jet, je ale atletický ovál v rekonstrukci, proto je to celkem komplikované. Francouzi letí do Asie na tréninkový kemp, a tak náš tým pro šermířský sparing tentokrát nevyužijí. Takže se trochu obávám, že k nám vstřícní moc nebudou. Přeci jen by nás jako konkurenty nechali trénovat na svých sportovištích a sparing by za to neměli," vysvětlil Jakub Kučera.

Jasno bude v následujících dnech.

(šs, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)