Nakonec vítězům Wimbledonu ze 2 700 000 liber po zdanění zbyde jen 1 485 000 liber!

Skvělý  sportovní úspěch s úžasným příběhem české tenistky Barbory Krejčíkové udělal statisícům Čechům, kteří finalový zápas dvouhry žen z Wimbledonu sledovali v České televizi, radost . Televizní přenos z Londýna Česká televize  mimořádně zařadila do vysílání na svém druhém programu a udělala dobře,  neboť česká sportovkyně to finále vyhrála po bez čtyř minut dvouhodinovém pobytu na Centrálním kurtu nad Italkou Jasminou  Paoliniovou na sety 2:1.  Barbora Krejčíková se tím pádem stala první tenistkou s českým pasem, které se podařilo vyhrát dva různé grandslamové turnaje, když po prvenství v Paříži  v roce 2021 se stala vítězkou ve dvouhře žen i ve Wimbledonu.

Barbora Krejčíková má před sebou ještě účast na olympijském turnaji v Paříži, kde ji všichni fanoušci  sportu budou fandit, aby navázala na úspěch z olympijských her v Tokiu, odkud si přivezla zlatou medaili ve čtyřhře  se Siniakovou  Rodačka z Ivančic, kde se kromě wimbledovské vítězky narodil i populární herec Vladimír  Menšík a malíř Alfons Mucha, se úspěchem z Wimbledonu stala vážnou kandidátkou na Sportovkyni roku 2024 bez ohledu na medaile z Paříže.

Nejstarší tenisový turnaj  na světě byl  dotovaný celkovou částskou  50 milionů liber a tak ve většině zpráv o úspěchu české sportovkyně byla věnována pozornost i její finanční odměně, která patří vítězům dvouhry žen a mužů, ale s prázdnou neodjížděli z turnaje ani účastníci finále, semifinále, čtvrtfinále a dokonce  i prvních kol, kde pro ně končil Wimbledonský turnaj.

Při zveřejnění ceníku tenisových odměn však už nebyla tolik zdůrazňována skutečnost, že tenistům sice patří vyznamná  odměna, ale ta byla v té zveřejněné výši ještě před zdaněním. Nesmíme však zapomenout, kde se turnaj konal  a protože to bylo v Anglii, tak tam to  zdanění mají velmi vysoké s progresivním nárůstem podle výše odměny.

Nuže i když odměnu získali už  sportovci, kteří se účastnili   prvního kola a podle postupu do dalších kol narůstaly  tím pádem  i odměny, které však byly následně  pořádně  zdaněny. Nutno dodat, že tímto zdaněním pak z těch  50 milionů liber vyčleněných pro ty odměny sportovcům byly nakonec předány odměny vyplacené jen z celkové částky  27 500 000 liber. Vysoké zisky jsou zdaňovány 45 procenty alespoň v Anglii. I tak  vítězící tenisté měli  štěstí, že se turnaj hraje na britských ostrovech právě v Anglii, neboť ve Skotsku by zdanění odměn u  tenistů, kteří se dostali do dalších  kol, dokonce ve výši 48 procent.

Cesta turnajem – Barbora Krejčíková ... odměny náležící tenistce, která prohrála

1. kolo – Kuděrmetovová 7:6, 6:7, 7:5 ...   60 000 liber  po zdanění  36 000 liber
2. kolo – Volynetsová 7:6, 7:6 ...   93 000  liber  po zdanění   55 800 liber
3. kolo – Bouzasová 6:0, 4:3, skreč   ... 143 000 liber  po zdanění 78 650 liber
4.kolo  –    Collinsová 7:5, 6:3 ...   226 000 liber  po zdanění 124 300 liber
Čtvrtfinále – Ostapenková 6:4, 7:6 ...  375 000  liber po zdanění  206 250 liber
Semifinále – Rybakinová 3:6, 6:3, 6:4 ...  715 000  liber  po zdanění 393 250 liber
Finále – Jasmine Paoliniová   6:2, 2:6, 6:4 ... 1 400 000  liber    po zdanění  770 000 liber
Vítězové finále  –    2 700 000 liber   po zdanění 1 485 000 liber (v kursu měn 44 781 660 korun)

Čtyřhra žen  -  finále

K. Siniaková, T. Townsendová  (4-Česko/USA)  -  G. Dabrowská, E. Routliffeová  (2-Kanada/Nový  Zéland) 7:6 (7:5), 7:6 (7:1)

Čtyřhra   mužů   - finále

Heliövaara, Patten (Finsko/Velká Britanie) - Purcell, Thompson (15-Austrálie) 6:7 (7:9), 7:6 (10:8), 7:6 (11:9)

Čtyřhra juniorů - semifinále

Klimas, Kumstát (Česko) - Exsted, Woestendick (7-USA) 6:4, 7:5

Dvouhra juniorek - semifinále

Jamrichová (1-Slovensko) - Valdmannová (Česko) 6:0, 6:2

Čtyřhra juniorek - semifinále

Stojsavljevicová, Xuová (7 - Velká Britanie) - Paštiková, Stuseková (Česko/Německo) 6:4, 6:1

Jedenáct utkání Barbory Krejčíkové ( sedm dvouher a čtyři čtyřhry )

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz