Sportovnímu prostředí v České republice by se, jak se zdá, mohlo blýskat na lepší časy.
Alespoň tak působí návrh nové Koncepce podpory rozvoje sportu v ČR na období 2015 – 2025, který společným prohlášením v polovině července stvrdili zástupci všech koaličních stran – předseda sportovní komise ČSSD Michal Kraus, předseda podvýboru pro sport Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jiří Holeček (Hnutí ANO) a radní a místopředseda výboru pro sport a volný čas zastupitelstva hlavního města Prahy Jan Wolf (KDU-ČSL).
Jelikož se jedná o zástupce všech koaličních stran, dá se předpokládat, že na obsahu a hlavně následném plnění se shoduje opravdu celá koalice. A to je velmi dobrá zpráva. Ve společném prohlášení je navíc uvedena i podpora dalších důležitých osob a institucí, mimo jiné senátora a předsedy Podvýboru pro sport Jozefa Regece, starostky České obce sokolské Hany Moučkové, předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala, předsedy Sdružení sportovních svazů ČR Zdeňka Ertla, předsedy České unie sportu Miroslava Jansty, předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka a řady dalších.
Koncepce vychází z jednoznačného faktu, že situace v českém sportovním prostředí není růžová a je třeba ji urychleně řešit. Celá tato formace navrhovatelů si rozhodně neklade nízké cíle. To je ale vlastně dobře. Výchozí situace je totiž skutečně alarmující. Jak se v koncepci uvádí, výdaje na sport v České republice jsou nejnižší od roku 1989, v tomto ohledu se navíc nacházíme na samém chvostu pořadí zemí v rámci Evropské unie.
Pozitivním jevem je, že se v koncepci její navrhovatelé neomezují pouze na podporu vrcholových sportovců a reprezentantů, ale nezapomínají ani na rekreační sport, turistiku, volnočasové aktivity pro širokou veřejnost, činnost sportovních center či zpřístupnění dalších sportovních zařízení v rámci obcí či měst prostřednictvím nové infrastruktury. V neposlední řadě se samozřejmě počítá i s podporou nejen dětské, ale i trenérské základny.
A jak vypadá koncepce v řeči čísel? Zdroje uvádějí, že v roce 2015 činí výdaje státního rozpočtu na sport přibližně 0,075 % HDP. Přitom již v roce 2009 činil průměr EU 0,4 % HDP. A právě to je částka, ke které má celá tato koncepce v roce 2025 dospět. V mezidobí se přitom počítá s postupným nárůstem finančních prostředků vydaných na sport, a to ve výši 2 – 4 miliardy korun v roce 2016, o další čtyři miliardy více v roce 2017. V roce 2019 by se měl nárůst pohybovat ve výši 9,5 miliardy, aby se v roce 2025 dosáhlo nárůstem 13 miliard na již zmíněný evropský průměr.
Následné přerozdělování finančních prostředků sportovním organizacím by pak mělo jít transparentní cestou. Pro každý ze sedmi navrhovaných programů, které zahrnují například příspěvek na sportovní reprezentaci, talentovanou mládež, údržbu a provoz sportovních zařízení nebo významné sportovní akce, budou stanovena zvláštní kritéria pro příjem příslušné dotace.
Jelikož se jedná o koaliční návrh, tedy podle všeho jednotnou vizi všech vládnoucích stran, je zde velká šance, že by tato koncepce mohla být schválena v požadovaném termínu, tedy k 1. 1. 2016, a sport by se tak mohl ubírat tímto směrem. Byla by škoda, kdyby po velké vizi zůstaly jen velké prázdné oči. Sport v České republice by si takové oživení rozhodně zasloužil. Dojde konečně na tolik omílanou transparentnost při financování vrcholných sportovních akcí, které jsou v návrhu doslova popisované jako dosud nekoncepční a bez řádných ekonomických podkladů? Pocítí sportující děti reálnou a tak dlouho slibovanou podporu? Uvidíme, co dobrého z této koncepce vzejde a co skutečně budoucnost přinese.