OH Lipno dva týdny před otevřením = utajená olympijská městečka

Velká sláva v podobě olympijského parku na Lipně se kvapem blíží. Celá atrakce odstartuje již 5. srpna. Český olympijský výbor proto všem návštěvníkům doporučuje trasy cest, unikátní barevné mapky se sportovním vyžitím nejen na samotném Lipně, ale i v několika okolních městečkách, která se během tří týdnů promění v olympijské areály. Jak to však vypadalo skutečně v praxi? Přesvědčili jsme se sami…


Tak by měl vypadat Olympijský park na Lipně


Navrhovaná trasa z Prahy přes České Budějovice, Kaplici, Dolní Dvořiště a Vyšší Brod se ukázala jako dobrá volba. Ačkoliv je potřeba počítat s prázdninovým provozem a občasnými zdrženími způsobenými pracemi na silnici, cesta až do Vyššího Brodu trvala přibližně 2,5 hodiny. Dva týdny před vypuknutím samotné akce bychom však očekávali vizuální připomínku a nějaké uvítání, že vjíždíte do olympijského kraje. Přece jen olympijský park se koná pro lidi, kteří musí vědět, kam a proč mají jet. Ovšem jakýkoli „vítací“ billboard zde při cestě na Lipno chybí. První připomínka, že se v tomto regionu bude něco konat, nás překvapuje až přímo ve Vyšším Brodu, asi 0,5 kilometru po vjezdu do města. Podél silnice stojí vysoký stojan informující o olympijském parku na Lipně. Stejný billboard se s námi loučí i po výjezdu z Brodu. Tato situace se pak opakuje i ve všech dalších avizovaných městech, jako je Horní Planá, Černá v Pošumaví, Lipno, Loučovice a Frymburk.

Olympiáda v Riu se blíží. Jaký bude zájem o olympijské Lipno?

Běžný cestovatel však jen stěží zachytí, že by se právě v těchto místech měla konat nějaká zajímavá doprovodná olympijská atrakce. Spíše to působí dojmem, že se blížíte správným směrem do olympijského centra na Lipně. Avizovaná městečka však zůstávají zcela v pozadí. Kromě dvou stojanů na začátku a na konci obce přímo v místě na olympiádu nic neláká. Z přímých výpovědí místních spíše vyplývá, že moc informací o celé akci nemají, nikdo se s nimi nebaví, poukazované mapky s aktivitami se mění ze dne na den a nikdo tak netuší, na co má případné návštěvníky vlastně lákat. Takže nelákají na nic.

Udávané informace pro návštěvníky od ČOV jsou tím pádem velmi zmatečné a nepravdivé. Přímo ve Vyšším Brodu bylo avizováno jedno z hlavních záchytných parkovišť. Necelé dva týdny před spuštěním celé akce se však toto parkoviště ruší, přestože v oficiálních mapách OH parku na Lipně (existuje dokonce více verzí) ho stále naleznete. Jediným, kdo z toho bude mít prospěch a asi i větší klid, tak paradoxně bude místní klub vodáků. Ti mají sezonu v plném proudu a budou rádi, že se jim na jejich parkoviště dostanou opravdu jen ti, kteří využijí jejich služeb, přičemž olympijské aktivity je nechávají zcela chladnými.

Zpáteční cesta do Prahy již zabírá více času, na sjezdu v Benešově počítejte se zdržením a kolonami. Dojezd po třech hodinách si tak vyžádá vaši trpělivost. Paradoxem je, že jakmile jsme opouštěli jihočeský region, cestou se s námi loučili „vítací“ billboardy lákající na OH park v Lipně. Trochu logistický oříšek, když toto by mělo být spíše při vjezdu do regionu, že? Nebo snad máme být rádi, že jedeme pryč?



A jak konkrétně vypadá olympijský program z pohledu těch, kteří by ho přímo v olympijských městech měli zajišťovat? To vydá na samostatnou reportáž. My byli velmi překvapeni, budete také.

(svob,sportovnilisty.cz,foto:svob)