Orlický pohár v motoskijöringu neregistrovaných závodníků pro jezdce ÚAMK

František Kylar a Tadeáš Majvald vyhráli Orlický pohár 2017 v motoskijöringu neregistrovaných závodníků. Motocyklista Kylar z ÚAMK Automotoklubu Letohrad získal ceněnou trofej letos poprvé, předtím skončil v letech 2006, 2013 a 2015 stříbrný v Cupu hobby jezdců.

Měli namále

Patnáctibodový náskok před závěrečným pátým závodem druhou únorovou sobotu v Dobřanech výrazně favorizoval konečné vítěze, nicméně konkurence 37 startujících páru číslo 604 z letohradské čtvrti Kunčice slavit předčasně dovolila až před závěrečnou jízdou. Po vítězství ve své úvodní kvalifikační jízdě propadl Kylar ve druhé až na jedenácté místo a přímý postup do finále A s odřenýma ušima jistil až třetí pozicí v poslední rozjížďce.

Největší soupeři o celkové prvenství Jindřich Lux a Vojtěchem Fiedlerem museli o právo v desetičlenném rozhodujícím klání napřed usilovat ve finále B, které duo z Nekoře s převahou vyhrálo. Nakonec Lux nenalezl přemožitele ani v závěrečném zápolení, byť kvůli nulové bonifikaci z kvalifikace bylo rozhodnuto předem, protože ani případný maximální rozdíl dvaceti bodů za prvenství a šesti za desáté místo by jeho ztrátu po čtyřech kolech Orlického poháru smazat nedokázal.

Sedm finálových kol zahájili nejlépe Lux s Fiedlerem, jim v patách jeli s tříbodovým bonusem navíc z eliminace Jiří Kavka a Pavel Sabota. Jejich vzájemná kolize v poslední zatáčce čtvrtého 600 metrů dlouhého okruhu zbavila nadějí na dobřanský triumf Kavku, Lux se nedal a s náskokem šesti a půl sekundy vyhrál před Kylarem.

Celkově však platí zaslouženě opačné pořadí rozdílem dvanácti bodů, protože od startu sezony v domácím prostředí v Letohradě nikoho před sebe Kylar s Majvaldem nepustili.

Český šampionát sourozencům Šrolerovým

Pošesté a letos naposledy změřily síly motoski posádky také v domácím šampionátu. Do Dobřan jich dorazilo rekordních devatenáct. Klášterečtí bratři Patrik a Miroslav Šrolerovi spolehlivě odstartovali finálovou bitvu, jenže postupně se propadli ze třetí pozice až na předposlední devátou. V tom okamžiku si mohli nechat o čtvrtém titulu zdát. Ani posun o dvě příčky výš jim v tom okamžiku nestačil. Vše nakonec rozhodl pád Josefa Mňuka v posledním kole z čela závodu, rychle se s Filipem Langerem sice posbírali, jenže druhým místem dobřanského vyvrcholení sezony jen vyrovnali bodový zisk z šesti kol MČR se Šrolery. Pomocné kritérium o vítězných závodech ukázalo v poměru 2:1 na šikuly z Klášterce nad Orlicí.

Kylar s Majvaldem do MČR

„Moc jsme si přáli, aby letohradští kluci Orlický pohár celkově vyhráli. V příštím roce, pokud bude příroda k motoskijöringu nakloněna jako letos, by měli závodit v mistrovství České republiky. Výkonnost na „první ligu“ motoski mají a jistě budou útočit na čelo jako tomu bylo teď. Předpokládáme, že alespoň čtyři dvojice domácí šampionát z Orlického poháru posílí,“ naznačil Lukáš Grůza, ředitel Orlického poháru a předseda ÚAMK Atomotoklubu Letohrad.

Radost a plány Františka Kylara

V cíli zářil František Kylar štěstím, i když se napřed pořádně zapotil: „Měli jsme velkou radost, konečně jsme to dotáhli na jedničku. Druhá kvalifikační jízda se mně nepovedla, kvůli jinému lyžaři jsem si motorku zašlápnul, a pak jsem ještě spadl. Do Dobřan jsme odjeli pro slušný výsledek, proto jsme ani ve finále A jen netaktizovali. Tedy až v samém závěru, kdy jsme jeli obezřetně a s rozvahou, abychom nespadli a udrželi bednu.“

Na stupně vítězů si vzal 33letý závodník také šestiměsíční dcerku Editku: „Už jsem koukal na inzerát, abych Editě sehnal malou motorku,“ lehce zažertoval František a hned navázal. „Zatím ještě trénuje chůzi.“

S lyžařským parťákem Majvaldem, jenž je o jedenáct let mladší, plánuje aktivní sportování i v létě: „Táda má motokrosovou motorku. Když se nám takhle dařilo v zimě, možná to vyzkoušíme spolu i přes léto. Hodně závodů je vypsaných pro dvojice, tak se asi přihlásíme do crosscountry i offroad maratonu.“

Nápadem přestoupit do českého šampionátu se Kylar zabývá docela vážně: „Motoskijöring není nákladný sport. Za sezonu dám tři tisíce za gumy, stejnou částku za naftu a pár korun navíc za oblečení. Na startovné jsme si vydělali výsledky. Víc než dvojnásobek peněz nebudeme potřebovat ani v mistrákách. Třeba nám pomůže taky nějaký sponzor.“

Startovné v mistrovství republiky je vyšší než v poháru „hobíků“. Větší jsou naproti tomu i odměny. Vítězná dvojice mistrovského závodu bere 2500 korun, prvenství v poháru je oceněno osmi stovkami. „Pokud by se nám výsledkově dařilo, ani bychom nemuseli sahat do kapsy o moc hlouběji než letos,“ uzavřel jezdec ÚAMK Automotoklubu Letohrad František Kylar.


(ps podle tiskové informace, ÚAMK, SportovniListy.cz, foto: Miroslav Trávníček)