Šest medailí, plné tribuny a skvělá atmosféra ... takové bylo MS v rychlostní kanoistice

Šest medailí, z toho dokonce čtyři v olympijských disciplínách. Dva tituly mistrů světa. Čtvrté místo v medailové tabulce národů. Česká rychlostí kanoistika zažila v Račicích sportovně nejúspěšnější mistrovství světa v historii samostatné České republiky. Ale nejen to: v průběhu finálového víkendu prošlo areálem Labe arény Račice dvanáct tisíc lidí, kteří vytvořili úchvatnou atmosféru.

"Světový šampionát se nám povedl sportovně i organizačně. Bude to rozhodně kladný impuls pro další rozvoj české kanoistiky," míní Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

            Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Račicích proběhlo úspěšně          

Zaplněné tribuny slavily v neděli 27. srpna 2017 tituly kajakáře Josefa Dostála a kanoisty Martina Fuksy na pětistovce.

V sobotu 26. srpna 2017 dojatý Fuksa přebíral třetí stříbro z olympijského kilometru v řadě, zatímco Dostál doplnil svou sbírku medailí z mistrovství světa na této trati bronzem. Navrch Jakub Špicar s Danielem Havlem získali bronz na deblkajaku na kilometru a společně s Janem Štěrbou a Radkem Šloufem pak o den později  vybojovali třetí místo na čtyřkajaku na olympijské pětistovce.

"Šest medailí, to je výsledek z říše snů. A kdyby mi někdo před šampionátem řekl, že budeme mít čtyři medaile z olympijských disciplín, nevěřil bych mu, že to dokážeme. Ale kluci jsou opravdu borci. Jsem jim vděčný, jak to zvládli. A tituly mistrů světa na pětistovce, to byla třešnička domácího mistrovství světa.  Věřím, že rychlostní kanoistika díky tomu bude populárnější. Borci k ní můžou přitáhnout spoustu diváků a třeba i nových a mladých závodníků, kteří by je v budoucnu mohli nahradit," uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.


Česká republika skončila v pořadí národů zásluhou  dvěma zlatům, jednomu stříbru a třem bronzům na čtvrtém místě za kanoistickými a sportovními velmocemi, když  první tři místa patřila Německu, Maďarsku a Rusku. Sbírka šesti medailí je v české historii ojedinělá, protože až dosud získal český tým nejvíc medailí – pět – v roce 1997 v Dartmouthu. Pouze v roce 1950 v Kodani vybojovala československá výprava také šest cenných kovů.

"Navíc máme čtyři medaile v olympijských disciplínách, což svědčí o tom, že ačkoliv jsme malá země, v kanoistice jsme dost silní," poznamenal  kajakář Daniel Havel.

"Medaile jsou výsledkem skvělé práce trenérů a realizačních týmů závodníků, špičkového zázemí, které jim poskytuje resortní sportovní centrum Dukla, svazové koncepce podpory talentů a zejména tvrdé práce jednotlivých reprezentantů a jejich přístupu, díky kterému předvedli úžasné výkony v tu nejdůležitější chvíli. Ale to se netýká jen medailistů, řada našich závodníků a závodnic si splnila na mistrovství světa svoje cíle nebo velmi příjemně překvapila. Pomohla jim i úžasná podpora diváků," konstatoval Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

Areálem prošlo během finálových dnů dvanáct tisíc lidí

"Rychlostní kanoistika začíná nabírat na obrátkách díky dobré práci v oddílech a s mládeží, naši závodníci už stabilně patří mezi světovou špičku, a to se promítlo v zájmu. Nezbylo nám moc lístků do toho, abychom museli říct, že je vyprodáno,“ dodal Jan Boháč.

Z atmosféry v hledišti pak naskakovala husí kůže. "Na tohle nikdy nezapomenu, byla to bomba," říkal kanoista Martin Fuksa. Při ceremoniálu, při kterém přebíral stříbrnou medaili z kilometru, několikrát skrýval slzy. "Bylo to pro mě hodně emotivní. Zároveň to byl jeden z nejsilnějších sportovních momentů, co jsem kdy zažil," dodal stříbrný i zlatý Martin Fuksa.

Na MS  přijelo 1176 účastníků z 65 zemí, v soutěžích parakanoistů se představilo 134 závodníků ze 30 zemí. Nechybělo téměř 150 akreditovaných novinářů a osm televizních štábů. Česká televize odvysílala z mistrovství světa téměř deset hodin přímých přenosů.

S organizací pomáhalo 120 dobrovolníků.  "Odvedli skvělou práci, stejně jako všichni organizátoři. Šampionát proběhl bez výraznějších problémů, vyšlo i počasí. Všechno klapalo, slyšel jsem spoustu pochval. Zato patří velký dík všem, kdo se na přípravách šampionátu podíleli. Stejně tak bych rád poděkoval všem partnerům a institucím, bez jejichž podpory by mistrovství světa vůbec nemohlo proběhnout. Cením si i toho, že na šampionát zavítaly osobnosti ze světa sportu i veřejného dění a že jsme mohli přivítat také širokou kanoistickou rodinu,"  zhodnotil šampionát a poděkoval všem za spolupráci předseda organizačního výboru MS Jan Boháč.

V roce 2017 v Labe aréně Račice proběhne ještě zářijová regata olympijských nadějí. V roce  Český svaz kanoistů pořádá v Praze mistrovství Evropy vodních slalomářů. A v roce 2019 přijedou do Račic bojovat nejlepší junioři a závodníci do 23 let na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice.



SportovníListy.cz napsaly:

Úspěchy kanoistů a kajakářů na MS v Račicích - získali šest medailí!

Viděno z dvou metrů a dvou centimetrů výšky kajakáře Josefa Dostála


Slzy drsného vodáka stříbrného Martina Fuksy na stupních vítězů

Po devětapadesáti letech se zase na území Česka bude konat MS v rychlostní kanoistice

(ps, kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková, Dukla Praha a Petr Skála)