![[ title]](https://www.sportovnilisty.cz/img/_antialias__antialias_13c837f2-3e4a-4865-adc2-b0579f20448e_ef52db419c8023732878e42edb5e5f89_62c8a6c9ac06b2d62303571246d8c2da.jpg)
Celému semináři byly přítomny bývalá vynikající rozhodčí a dnes instruktorka FIFA Kari Seitzová z USA a členka Komise rozhodčích UEFA Dagmar Damková.
"Čeká na vás šest náročných dnů, v nichž nebude mnoho času na odpočinek. Věřím ale, že připravený program zvládnete," řekl při zahájení semináře předseda ženské rozhodcovské komise FAČR Miroslav Svoboda. Zároveň zdůraznil, že požadavky na kvalitu rozhodování se stále zvyšují, ženské rozhodcovství nevyjímaje. "Většina z vás může potvrdit, že i ve vaší přípravě došlo v posledních letech ke kvalitativní změně a ke zvýšení nároků na vás samotné. Tento seminář toho bude potvrzením,“ dodal.
Program semináře podle zprávy uvedené na webu Fotbal.cz byl skutečně obsahově pestrý. První den patřil psychologovi PhDr. Miloslavu Hrubému, který zaměřil svou přednášku tematicky na osobnost člověka a na zvládání stresových situací, s nimiž se rozhodčí na hracích plochách setkávají. Rozhodčí také zpracovaly několik testů, v nichž zjišťovaly a ověřily si své osobnostní rysy i své silné a slabší stránky.
V dalších dnech byl režim semináře každý den v podstatě totožný. Dopolední tříhodinový blok byl věnován fyzické přípravě pod vedením fitness kouče Jana Hanzla a praktickým cvičením na hrací ploše. Rozhodčí řešily za dohledu instruktorů, mezinárodních rozhodčích Lucie Ratajové, Petra Blažeje a Pavla Orla, různé herní situace, k nimž v utkání dochází. Komparz ženám dělali dorostenci píseckého fotbalového oddílu, kteří plnili vzorně pokyny instruktorů a do příkladových situací se doslova vžili. Cvičení byla zaměřena například na spolupráci s asistentkami, na postřeh, na periferní vidění, na přesnost posouzení místa přestupku a na správné rozhodnutí, včetně udělení osobního trestu, i na další rozhodcovské vlastnosti potřebné ke kvalitnímu rozhodování. Inspirativní a přínosné byly postřehy a připomínky instruktorky FIFA Kari Seitzové i Dagmar Damkové, které se denně aktivně do praktických cvičení zapojovaly.
Odpolední čtyřhodinový program byl každý den věnován teoretické části, tedy přednáškám k fotbalové problematice. Předseda Pravidlové komise FAČR Jiří Kureš seznámil rozhodčí se změnami Pravidel fotbalu, k nimž od 1. července 2016 dochází. Diskusi vyvolaly především změny související s řešením situací při zmaření zjevné brankové příležitosti a také při řešení některých ofsajdových situací.
S velkým zájmem vyslechly rozhodčí přednášku instruktorky FIFA Kari Seitzové, v níž hlavně poukázala prostřednictvím video klipů na chyby, jichž se rozhodčí při řízení utkání dopouštějí a zároveň dala návod, jak se jich vyvarovat. Zaměřila se na celkový projev rozhodčí při rozhodnutích v konkrétních herních situacích. Krok po kroku pak rozebrala, jak by měla rozhodčí reagovat, jak by měla postupovat, aby bylo rozhodnutí co nejdůvěryhodnější a nejpřesvědčivější. Zajímavé bylo rovněž vystoupení Miroslava Tulingera, mezinárodního delegáta UEFA a bývalého mezinárodního asistenta. Rozhodčí nejdříve zpracovaly jím připravený videotest a poté postupně jednotlivé promítnuté situace vyhodnocovaly a zdůvodňovaly svůj pohled a svá rozhodnutí. Ale nejen fyzické a teoretické přípravě byl seminář věnován. V jeho průběhu absolvovaly rozhodčí rovněž fyzické prověrky a zpracovávaly písemný pravidlový test.
"Chtěla bych ocenit velice kladně celkový průběh semináře, váš přístup a zaujetí k plnění úkolů. Seminář měl vysokou úroveň, je tu nádherné prostředí pro jeho konání. Poděkování patří všem, kteří se na programu podíleli. Především pak komisi za přípravu a hladký průběh. Viděla jsem ale, že jsou mezi vámi velké rozdíly. Je jenom na vás, jak se budete snažit, aby takové nebyly. Máte k tomu neskutečné podmínky,“ řekla mimo jiné v závěru semináře a před předáním Certifikátů FIFA o jeho absolvování Kari Seitzová.
Její slova doplnila i Dagmar Damková. "V nastoupeném trendu zvyšování kvality budeme pokračovat. Jak bylo řečeno, vše záleží na každé z vás, jestli se chcete dostat na nejvyšší úroveň a následovat Lucku Ratajovou, Janu Adámkovou a další české mezinárodní rozhodčí. Máte to ve svých rukách. České ženské rozhodcovství má vysokou úroveň právě zásluhou našich mezinárodních rozhodčích, které nás reprezentují i na světových šampionátech. Šanci máte každá, ale musíte tomu také hodně obětovat," uvedla na závěr Dagmar Damková.