Sport odpovídá na americká cla


Zatímco hospodářská cla prezidenta Donalda Trumpa bičují světový obchod jako nemilosrdný monzun, který bez varování převrací lodě plné globálních dohod, jedna vlna se valí zpět. Ne však z bankovních trezorů, ale z kabin sportovců, stadionů a tělocvičen. Evropa poprvé v dějinách použila sport jako diplomatickou odpověď. A uhodila tvrdě – přímo do amerického bicepsu.

Sportovní federace napříč kontinentem totiž zareagovaly dříve než ministři a eurokomisaři. Usnesly se, že Spojené státy poznají sílu ne cla, ale sportovní přirážky. A nejde o drobný faul, nýbrž o trest přímo olympijských rozměrů.

V individuálních sportech, kde rozhodují čísla, grafy a vteřiny, budou americkým sportovcům odečítány rovné 30 % z výkonu. Ať už jde o čas v běhu, vzdálenost ve skoku nebo váhu ve vzpírání – vše se automaticky krátí o třetinu. Mistr světa v hodu oštěpem se tak může dívat, jak jeho oštěp virtuálně dopadne o dvacet metrů blíže, než skutečně doletěl. Skok do výšky? Stačí málo – a zlatá medaile se změní ve čtvrté místo.


Ve váhových kategoriích přichází další rána – američtí sportovci budou zařazováni o 30 % výše. Lehkovážný borec se rázem ocitne mezi těžkotonážními veterány, kteří v ringu rozdávají údery jako politické pamflety.

A pokud si Američané mysleli, že týmový duch je ochrání, čekalo je rozčarování. V kolektivních sportech jako je fotbal, basketbal či hokej budou americké týmy muset vyhrát alespoň o 31 % více bodů či branek než soupeř, jinak výhra nebude uznána. Vyhrát 100:90? Smůla. Potřebujete aspoň 118:90.

Tato opatření vstoupila v platnost rychlostí světového rekordu a zaskočila celý svět. Právě sport se stal prvním odvětvím, které si dovolilo reagovat na ekonomické výhružky bez rukaviček. V Bruselu, Paříži i Praze se slaví jako po vítězství v Lize mistrů.

Na české politické scéně zavládla vzácná jednota. Poslanci všech stran, zprava i zleva, vstali jako jeden muž a vyslovili souhlas. Někteří prý s očima upřenýma k nebi, jiní spíš k medailovým statistikám. Zlí jazykové tvrdí, že skutečný důvod podpory je ryze pragmatický – vzroste šance na evropské medaile, více fotek s vítězi, více lajků, více slávy.

Tak si svět připomíná, že svaly mohou být stejně mocnou zbraní jako cla. A že i sport umí vrátit úder – bez jediného výstřelu, ale s jasným skóre.


Ivan Hašek oznámil změny v kádru

Tomáš Holeš přichází s pokornou omluvou


Piráti se topí i ve sportu, Hřib sází na motoristy a přidává plyn


Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co jste si přečetli, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N.T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově  podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Kachna na neděli. 

(kp,sportovnilisty.cz,foto:mp)